Connect with us

Gospodarka

Estonia i Gruzja to nadal najbardziej wolne gospodarki w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Środkowej

Published

on

W miarę jak świat nadal wychodzi z pandemii koronawirusa, wolność gospodarcza staje się ważniejsza niż kiedykolwiek – czytamy w nowym raporcie Heritage Foundation. W rozwijającej się Europie nadal przodują Estonia i Gruzja.

Estonia ponownie jest liderem regionalnym w Heritage Foundation Indeks wolności gospodarczej. Państwo bałtyckie zajmuje ósme miejsce na świecie, cztery miejsca przed kolejnym najlepszym europejskim wykonawcą, Gruzją.

„Wiele krajów regionu opóźniło niezbędne decyzje polityczne i reformy, stwarzając problemy, których można by było uniknąć, gdyby zmiany te nastąpiły we właściwym czasie” – powiedział Anthony Kim, jeden z autorów raportu. „Ale Estonia postąpiła słusznie, pozostała wierna swojemu zaangażowaniu na rzecz wolności i musi pokazać wyniki”.



„Warto również zauważyć, że gospodarka Estonii pozostaje w kategorii„ w większości wolnej ”, w której jest od 2001 roku” – mówi Kim Wschodząca Europa. „Głównymi przeszkodami na drodze do awansu kraju do ekskluzywnych szeregów„ wolnych ”są stosunkowo niskie wydatki rządowe i wolność pracy. Reformy, które dotyczą wysokich wydatków rządowych i utrzymujących się sztywnych przepisów prawa pracy, zachęciłyby do inwestycji i poprawiły produktywność. “

Ukraina jest najniżej sklasyfikowanym krajem w regionie (127).

„Ogólny wynik Ukrainy jest nadal poniżej średniej regionalnej i globalnej” – mówi Kim. “[Its] Ranking nieznacznie się poprawił w tym roku. Aby jednak utrzymać impet w kierunku większej wolności gospodarczej, rząd musi budować zaufanie inwestorów poprzez dalsze doskonalenie kodeksu inwestycyjnego oraz wdrażanie głębokich i kompleksowych reform w celu wzmocnienia instytucji praworządności i poprawy ochrony praw własności, skuteczności sądownictwo i uczciwość rządu. “

„Kraj posiada bardzo wydajne, ale jeszcze nie w pełni rozwinięte sektory przemysłowe i rolnicze, a także stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Ukraiński sektor IT należy do najlepszych na świecie i szybko się rozwija. Aby skutecznie zintegrować te branże w procesie promocji bezpieczeństwa gospodarczego i dobrobytu kraju, Ukraina musi otworzyć swój potencjał gospodarczy i w większym stopniu wykorzystać konkurencyjne systemy wolnorynkowe, które kierują rozwojem na Zachodzie – dodaje.

READ  Wpływ rasy, pochodzenia etnicznego i narodowości na możliwości: postrzeganie i osobiste doświadczenia

W Azji Środkowej Kazachstan zajmuje 38. miejsce, Turkmenistan – 167. miejsce.

W sumie Heritage Foundation sklasyfikowała 178 krajów na całym świecie i oceniła zakres i skuteczność działań rządu w 12 obszarach, o których wiadomo, że mają znaczący wpływ na wzrost gospodarczy i dobrobyt.

Polityki, które pozwalają na większą swobodę w którymkolwiek z mierzonych obszarów, zwykle zachęcają do wzrostu. Z kolei wzrost jest niezbędnym elementem tworzenia większych możliwości rozwoju gospodarczego dla ludzi, zmniejszając w ten sposób ubóstwo i tworząc trwały dobrobyt.

Niektóre aspekty wolności gospodarczej dotyczą interakcji kraju z resztą świata (na przykład zakresu, w jakim gospodarka jest otwarta na globalne inwestycje lub handel). Większość jednak koncentruje się na polityce w kraju i ocenia wolność jednostki do korzystania z pracy lub finansów bez zbędnej niechęci i ingerencji rządu.

Wolność gospodarcza i prawa człowieka

Istnieją pewne znaczące różnice między ustaleniami raportu a ustaleniami Freedom House, który również opublikował swój najnowszy raport na temat praw człowieka na początku tego tygodnia.

Na przykład Kazachstan nie jest klasyfikowany jako wolny pod względem praw człowieka, ale jest jednym z najlepszych przedstawicieli regionu pod względem wolności gospodarczej, zajmując 34. miejsce na świecie, wyprzedzając Belgię, Hiszpanię i Polskę.

Azerbejdżan zajmuje również dobre miejsce w Indeksie Wolności Gospodarczej (38.), ale jest również klasyfikowany jako niewolny pod względem praw człowieka.

„Rankingi dotyczące praw człowieka są znacznie bardziej„ ukierunkowane ”i„ oparte na ankietach ”, podczas gdy Indeks Wolności Gospodarczej jest bardziej oparty na twardych statystykach ekonomicznych” – mówi Kim.

„Tworzenie i / lub wdrażanie polityki gospodarczej jest nieco bardziej niezależne lub nawet odporne na złożone współzależności różnych polityk i systemów politycznych. [Kazakhstan and Azerbaijan] wciąż zmagają się z różnych powodów (w szczególności praworządności związane z niezawisłością sądów i korupcją) i pomimo pewnych postępów pozostają daleko w tyle za szczytami. “

READ  Stopa bezrobocia w Polsce pozostaje w listopadzie stabilna

W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Nie ma tu paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani z partią polityczną lub organizacją korporacyjną ani nie reprezentujemy takiej partii. Chcemy tego, co najlepsze dla wschodzącej Europy, ni mniej, ni więcej. Twoje wsparcie pomoże nam rozpowszechniać informacje o tym niesamowitym regionie.

Możesz pomóc Tutaj. Dziękuję Ci.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *