Connect with us

Świat

Emmanuel Macron po porażce w wyborach europejskich obstawia nowe wybory we Francji

Published

on

Emmanuel Macron po porażce w wyborach europejskich obstawia nowe wybory we Francji
opis obrazu, Pomimo porażki w wyborach europejskich oświadczenie prezydenta Macrona było zaskoczeniem

Prezydent Emmanuel Macron rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne na koniec tego miesiąca po wyraźnym zwycięstwie w wyborach do Parlamentu Europejskiego Rassemblement National, na którego czele stoi jego rywalka Marine Le Pen.

Według sondaży skrajnie prawicowa partia zdobędzie 32 proc. głosów, czyli dwukrotnie więcej niż prezydencka Partia Odrodzenia.

Ogłaszając rozwiązanie parlamentu, powiedział, że dwie tury głosowania odbędą się 30 czerwca i 7 lipca, na kilka tygodni przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu.

Macron podjął tę dramatyczną i zaskakującą decyzję w telewizyjnym przemówieniu z Pałacu Elizejskiego, godzinę po zamknięciu lokali wyborczych i zarządzeniu lokali wyborczych w wyborach do Parlamentu Europejskiego we Francji.

  • Autor, Hugh Schofielda
  • Rola, BBC News, Paryż

Jego decyzja zapadła wkrótce po tym, jak 28-letni przywódca Zgromadzenia Narodowego Jordan Bardella otwarcie wezwał prezydenta do rozpisania wyborów powszechnych.

„Wysłuchałem waszego przesłania” – powiedział prezydent francuskim wyborcom – „i nie pozostawię was bez odpowiedzi”.

„Francja potrzebuje zdecydowanej większości w spokoju i harmonii” – stwierdził, dodając, że nie może pogodzić się z postępem skrajnej prawicy „w każdym miejscu na kontynencie”.

Macron ma zaledwie dwa lata, rozpoczyna się jego druga kadencja na stanowisku prezydenta, a nie ma już niezbędnej większości we francuskim parlamencie. I choć to europejskie głosowanie teoretycznie nie ma wpływu na politykę krajową, najwyraźniej uznał, że kontynuowanie kadencji bez nowego referendum byłoby zbyt dużym obciążeniem dla systemu.

Pani Le Pen, dwukrotnie pokonana przez Macrona w wyborach prezydenckich, natychmiast odpowiedziała, mówiąc, że jej partia jest „gotowa do przejęcia władzy, gotowa położyć kres masowej imigracji”.

napisy do filmów, Emmanuel Macron wzywa do nowych wyborów w związku z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego

Rozpisanie nowych wyborów jest dla kraju dużą niespodzianką i dużym ryzykiem dla prezydenta Macrona.

Mógł zareagować inaczej. Mógł po prostu pójść dalej i wyjaśnić miażdżące zwycięstwo skrajnej prawicy jako europejską anomalię, która zostanie naprawiona w ważniejszych wyborach.

Mógł ufać, że zbliżające się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Niemczech, a zwłaszcza Igrzyska Olimpijskie w Paryżu na kilka miesięcy odwrócą uwagę ludzi od polityki.

W każdym razie komentatorzy paryscy spodziewali się, że w ten sposób zaakceptuje porażkę swojej partii.

Można jednak jedynie przypuszczać, że Prezydent to przewidział i zaplanował swoją reakcję z wyprzedzeniem.

opis obrazu, Marine Le Pen i Jordan Bardella świętowali wielkie zwycięstwo jeszcze przed ogłoszeniem Macrona

Z pewnością wynik był niemal dokładnym odzwierciedleniem wyników sondażu, więc miałby wystarczająco dużo czasu na rozważenie swoich opcji.

Faktem jest, że utknął.

Bez większości uzyskanie prawa przez Zgromadzenie Narodowe już jest trudne. Ponieważ większość kraju jest teraz wyraźnie przeciwko niemu, wszelkie nowe przepisy – na przykład nadchodzący budżet – mogły wywołać eksplozję.

Dlatego wybrał „jasność”. Jeśli Zgromadzenie Narodowe zdobędzie niezbędną liczbę głosów, należy dać mu szansę sprawowania rządów, mówi.

Prezydent ma oczywiście nadzieję, że jego własna Partia Odrodzenia zdoła przeciwstawić się w wyborach 30 czerwca i 7 lipca. Albo że inne partie też radzą sobie lepiej.

Musi jednak mieć świadomość, że szanse na kolejne zwycięstwo Rassemblement National są duże. Może nie tak miażdżący jak niedzielny wynik, ale przynajmniej na tyle, aby partia stała się najsilniejszą w parlamencie.

Wtedy moglibyśmy mieć premiera o imieniu Marine Le Pen lub nawet Jordan Bardella.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *