EM 2022: Polska zdobywa 39 medali

Wielosportowe Mistrzostwa Europy 2022 zakończyły się w niedzielę w Monachium, a polska drużyna zdobyła 39 medali, w tym osiem złotych.

Jednym z najbardziej pamiętnych dni dla Polski był 15 sierpnia Aleksandra Lisowska zdobyła złoto w maratonie a w maratonie drużynowym był brąz. Polka świetnie spisała się na zawodach we wspinaczce szybkościowej, gdzie Polki zdominowały całe podium, a na najwyższym stopniu dumnie stanęła Aleksandra Mirosław. Wśród mężczyzn było też srebro dzięki Marcinowi Dzieńskiemu oraz brązowy medal zdobyty przez Darię Pikulik na torze kolarskim.

Wojciech Nowicki obronił koronę w młotku i ponownie zdobył złoto. Polska ma teraz zawodnika na podium w tej dyscyplinie na każdym z ostatnich pięciu mistrzostw.

Polska odnosiła duże sukcesy w różnych dyscyplinach kajakowych, zdobywając cztery złote, sześć srebrnych i pięć brązowych medali. Zwycięzcami zostali Anna Puławska i Karolina Naja w 500 m K2, Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński w 200 m C2, Anna Puławska w 500 m K1, Karolina Naja i Anna Puławska w 500 m K2 oraz Polki czwórka w 500 m K4.

W ostatnim dniu zawodów Pia Skrzyszowska wygrała finał na 100 m przez płotki z czasem 12.53s. Wykazała się niezwykłą determinacją, aby zaprezentować się znakomicie w sztafecie 4x100m i pomóc drużynie zdobyć srebro.

Sztafeta 4×100 m mężczyzn w składzie Adrian Brzeziński, Przemysław Słowikowski, Patryk Wykrota i Dominik Kopeć również zaprezentowała się bardzo dobrze, bijąc rekord kraju o brąz.

Polska zajęła ósme miejsce w tabeli medalowej z ośmioma złotymi, 16 srebrnymi i 15 brązowymi wykończeniami. Polska drużyna może wrócić do domu bardzo zadowolona ze wspólnego występu, biorąc pod uwagę, że tylko Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy zakończyły mistrzostwa z kolejnymi medalami.