Connect with us

Świat

Elnaz Rekabi: Dom rodzinny irańskiego sportowca został zdewastowany przez urzędników, podały media

Published

on

Elnaz Rekabi: Dom rodzinny irańskiego sportowca został zdewastowany przez urzędników, podały mediaCNN

Dom rodzinny irańskiego wspinacza Elnaz Rekabi został zburzony po tym, jak tej jesieni zyskał międzynarodowy rozgłos za konkurowanie z odkrytą głową, według proreformatorskiej agencji prasowej IranWire.

Rekabi rywalizowała bez hidżabu w Korei Południowej w październiku, podobnie jak antyreżimowe protesty przetoczyły się przez Iran po tym, jak 22-letnia Mahsa Amini zmarła w areszcie policyjnym za rzekome niewłaściwe noszenie hidżabu.

Niektórzy irańscy protestujący postrzegali Rekabi jako symbol powstania narodowego, domagającego się większej wolności dla kobiet. Jednak organizacje praw człowieka wzbudziły obawy o jej bezpieczeństwo, kiedy wróciła do Teheranu.

Materiał filmowy uzyskany przez CNN z IranWire pokazuje zniszczoną konstrukcję i medale na ziemi. Mężczyzna kręcący klip wideo opisuje, co stało się z domem. Klip wideo pokazuje również płaczącego brata Rekabi, Davooda. Według IranWire Davood Rekabi sam jest mistrzem wspinaczki sportowej z dziesięcioma złotymi medalami.

Mężczyzna filmujący materiał – którego tożsamość jest nieznana – mówi poza ekranem: „To wynik życia w tym kraju. Mistrz kraju z medalami na kilogramy dla tego kraju. Ciężko pracował, aby ten kraj był dumny. Spryskali go gazem pieprzowym, zburzyli dom o powierzchni 39 metrów kwadratowych i wyjechali. Co mogę powiedzieć?”

Nie wiadomo, kiedy doszło do rozbiórki.

CNN nie może samodzielnie potwierdzić, czy dom rodziny Rekabi został zburzony na mocy zarządzenia rządu. Ani władze, ani media państwowe nie komentują publicznie sytuacji.

Rekabi otrzymała wsparcie opinii publicznej, kiedy w październiku wróciła do Teheranu.

Nagranie przedstawiające Rekabi z opaską na głowie i kucykiem podczas zawodów w Seulu stało się popularne w mediach społecznościowych i trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie. Kiedy wróciła do Iranu, w mediach społecznościowych pojawiły się filmy, na których widać, jak jest witana na międzynarodowym lotnisku imama Chomeiniego w Teheranie przez tłumy skandujące „Elnaz bohater”.

READ  Kuba głosuje w referendum w sprawie małżeństw homoseksualnych

Wspinaczka napisała na swoim koncie na Instagramie pod koniec tego tygodnia: „Jestem nieskończenie wdzięczna za wsparcie od was, wszystkich mieszkańców Iranu, najprzyzwoitszych ludzi na planecie, zarówno sportowców, jak i nie-sportowców, i całe wasze wsparcie [the] społeczność międzynarodowa.”

Rekabi zasugerowała – zarówno na swoim koncie na Instagramie, jak i w wywiadach dla państwowych mediów IRNA – że tylko „przypadkiem” biegała bez hidżabu, który irańskie mandaty kobiet reprezentujących kraj za granicą są zobowiązane nosić.

Nie jest jednak jasne, czy oświadczenia Rekabiego zostały złożone pod przymusem.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *