Connect with us

Nauka

Electric City Archives Billa Buella: 100 lat od spotkania Charlesa Steinmetza-Alberta Einsteina

Published

on

Świat patrzył, jak Charles Proteus Steinmetz i niektórzy z jego kolegów z General Electric wskoczyli do pociągu i udali się na południe do Nowego Jorku, aby spotkać się z Albertem Einsteinem w kwietniu 1921 roku.

POKRYCIE GAZETĄ

Zapewnij dostęp do wszystkiego, co robimy dzisiaj i każdego dnia, sprawdź naszą stronę rejestracji pod adresem DailyGazette.com/Subscribe

Wyobraź sobie, że jesteś reporterem wyznaczonym do relacjonowania tego wydarzenia i jesteś tam z ołówkiem i notesem gotowym do robienia notatek, kiedy dwaj naukowcy spotykają się w New Brunswick, New Jersey, w siedzibie RCA, około 40 mil od Nowego Jorku. Gdy spieszą się, by się przywitać, obaj z szerokimi uśmiechami, spodziewasz się usłyszeć każde słowo rozmowy, tylko po to, aby być bardzo rozczarowanym. Dwa wielkie umysły mówią po niemiecku.

Tak donosiła gazeta o historycznym spotkaniu, a jeśli jesteś fanem Steinmetza, to jedna z wielu historii, które sprawiają, że ten człowiek jest tak urzekający. Słynne zdjęcie Einsteina spotyka się ze Steinmetzem sprzed 100 lat upamiętnia spotkanie dwóch mężczyzn i innych osób i chociaż być może widzieliście na zdjęciu zdjęcie tylko ze Steinmetzem i Einsteinem, to zdjęcie zostało stworzone przez dział reklamy GE o wiele więcej wieczoru. Tego dnia w New Brunswick w stanie New Jersey był z nimi tłum ludzi, w tym niektórzy z najbystrzejszych umysłów GE, jak Ernst Alexanderson i Irving Langmuir.

Einstein i Steinmetz to najwyraźniej dwie najbardziej rozpoznawalne twarze w tłumie i to nie tylko dlatego, że są w centrum uwagi. Naprawdę byli dwoma najbardziej znanymi ludźmi na świecie w tamtym czasie, a część tego w przypadku Steinmetza była prawdopodobnie spowodowana ich wyglądem fizycznym. Widziałeś go raz i zapamiętałeś. Jednak pomimo niewielkiego wzrostu – nie miał nawet pięciu stóp wzrostu i cierpiał na karłowatość, garbusa i dysplazję stawu biodrowego – Steinmetz był postacią bardzo odważną.

Artykuł w Schenectady Gazette następnego dnia opowiadał swoim czytelnikom o ostrym kontraście między dwoma mężczyznami.

READ  Odblokowywanie tajemniczych brakujących ogniw astronomii czarnej dziury

„Einstein był obojętnie ubrany w kapelusz z brianense, celuloidowy kołnierz, zielony krawat z dzianiny i duży szary płaszcz z wieloma kieszeniami i guzikami” – czytamy w raporcie. „Schenectady Wizard był prawie elegancko ubrany w jasnoszare oksfordy, niebieską koszulę w paski i niebieski krawat. Nie nosił płaszczy. „

Co więcej, Steinmetz nie był społecznie niezręcznym intelektualistą, jakim było wielu jego równie błyskotliwych kolegów. Miał w domu przyjaciół, uwielbiał dobrą imprezę i cygaro i nie ograniczał się tylko do nauki. Był obywatelem, który dbał o całe społeczeństwo, a nie tylko o swoje wyniki finansowe czy wartość akcji GE.

Urodzony na terenach dzisiejszej Polski Steinmetz przyjechał do Stanów Zjednoczonych w 1889 r., Do Schenectady i GE w 1894 r. I pracował tu do śmierci w 1923 r., W wieku 58 lat. Jest tak wiele powodów, aby podziwiać tego człowieka i chociaż czuję, że znam go bardzo dobrze, zawsze ścigam trzech innych facetów, George’a Wise’a, Chrisa Huntera i Chrisa Leonarda, kiedy naprawdę chcę zagłębić się w tradycję Steinmetza.

Wise, emerytowany pracownik GE i autor cyfrowej książki „Decyzja Edisona”, tak powiedział o słynnym zdjęciu.

„Zainteresowałem się tym zdjęciem lata temu, kiedy zauważyłem, że często używane zdjęcie, przypuszczalnie przedstawiające samego Einsteina i Steinmetza, zostało w rzeczywistości wycięte i wklejone ze zdjęcia grupowego otwierającego stację RCA z New Brunswick w stanie New Jersey” – powiedział Wise. „Odwiedziłem stację kilka lat temu. Jest to ważne miejsce historyczne, ale prawdziwym bohaterem tamtych czasów był Ernst Alexanderson, którego alternator był podstawą stacji i RCA. Steinmetz rozpoczął ten projekt, ale przekazał go Alexandersonowi, a Einstein był po prostu dostępny do sesji zdjęciowej. „

POKRYCIE GAZETĄ

Zapewnij dostęp do wszystkiego, co robimy dzisiaj i każdego dnia, sprawdź naszą stronę rejestracji pod adresem DailyGazette.com/Subscribe

Wcześniej w tym miesiącu Wise napisał wspaniały artykuł na temat Steinmetza i jego związku z socjalizmem w biuletynie Towarzystwa Historycznego Hrabstwa Schenectady. Podsumował swoją wciągającą lekturę, pisząc o „fundamentalnym człowieczeństwie” człowieka.

„We wstępie do swojej książki z 1916 roku [America and the New Epoch], wyraził wdzięczność za korzyści, które osobiście posiadał ”, napisał Mądry,„ ale dla niego sama wdzięczność nie wystarczyła. Musiało to być połączone z tym, co nazywał „boskim niezadowoleniem”, umożliwiając mu walkę z ograniczeniami społecznymi, politycznymi, fizycznymi i ekonomicznymi, które uniemożliwiały innym uzyskanie tych samych korzyści, z których tak radośnie się cieszył. „

Hunter, starszy archiwista w miSci, lubi podkreślać, że zdjęcie czasami błędnie identyfikuje Nicolasa Teslę jako członka grupy (faceta w tylnym rzędzie między Einsteinem i Steinmetzem), ale w rzeczywistości jest to John Carson z American Telephone and Telegraph Company. Z drugiej strony Alexanderson jest facetem w tylnym rzędzie, drugim po prawej. Irving Langmuir z GE, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie chemii 11 lat po zrobieniu tego zdjęcia, stoi tuż obok Steinmetza w pierwszym rzędzie.

Podobnie jak Wise, Hunter mówi, że Steinmetz był czymś więcej niż tylko genialnym umysłem naukowym.

„Lokalnie wzbudziło to duże zainteresowanie, ale miało to również wpływ na kraj i zagranicę” – powiedział Hunter ze Steinmetz. „Był wówczas głównym inżynierem elektrykiem i miał ogromne znaczenie dla rozwoju naszego systemu energetycznego.

„A na poziomie lokalnym był przywódcą społeczności, dowcipnisiem i bardzo miłym facetem” – kontynuował Hunter. „Odegrał dużą rolę w komisji systemu parków, radzie ds. Edukacji i radzie miasta”.

Leonard, historyk miasta, przejrzał setki listów Steinmetza i innych dokumentów w społeczeństwie historycznym i Centrum Historii Efnera. Mówiąc o magiku Schenectady’ego, wśród wielu swoich osiągnięć wymieni ponad 200 patentów w imieniu Steinmetza i Prawo histerii (którego nie będziemy tutaj szczegółowo omawiać).

„Jego obecność przyciągnęła do Schenectady innych ważnych naukowców. Alexanderson przyjechał tutaj specjalnie dlatego, że był tu Steinmetz ”- powiedział Leonard. „Miał głębokie przekonanie o wartości szkół i parków w świadomości młodych ludzi. Pomimo swojego wzrostu jest gigantem wśród mężczyzn. Nie pozwolił, aby otrzymane listy go powstrzymały. „

READ  UE ujawnia surowe zasady pogodowe i podatek dochodowy dla firm zagranicznych

A potem Leonard wspomina o naprawdę fajnych rzeczach.

„Miał krokodyla, potwora Gila, dwie gadające wrony i światowej klasy sukulenta [plant] kolekcja ”- powiedział Leonard.

Po spotkaniu z Einsteinem Steinmetz wrócił do Schenectady i rozpoczął prezentacje na temat teorii względności Einsteina. Jego pierwsza przemowa, zaledwie pięć dni po spotkaniu w New Jersey, odbyła się w kościele All Souls 'Unitarian Church, znajdującym się wtedy na rogu Union Street i Wendell Avenue. Steinmetz miał cudowną umiejętność wyjaśniania teorii w kategoriach laika, a jego wykład przyciągnął tłumy tak wielkie, że dziesiątki osób zostały odrzucone. Kościół ponownie przyjął Steinmetza niecałe trzy tygodnie później, ponownie po usunięciu tłumu, a on nadal publicznie mówił o Einsteinie w okolicy przez kolejne pięć miesięcy. Przyciągnął także duże tłumy, które chciały dowiedzieć się, o co chodzi z Teorią Względności w Pittsfield 9 grudnia 1921 r. Oraz w Springfield w stanie Massachusetts 17 maja 1922 r.

Półtora roku później, 26 października 1923 roku, Steinmetz zmarł w wieku 58 lat. Został pochowany w Cemitério Vale obok swojej starszej siostry Clary, która zmarła w 1940 roku. Jak mówi Leonard, „jest gigantem wśród mężczyzn” i to nie tylko w dziedzinie nauki. Był ukochaną postacią ówczesnych Schenectadian z różnych powodów i pozostaje dla tych z nas, którzy badają jego dzisiejsze życie i pracę.

Sprawdź biografię Steinmetza Rona Kline’a z 1992 r. Pobierz najnowszy biuletyn o społeczeństwie historycznym i przeczytaj artykuł Wise’a. Wlej foldery informacyjne o człowieku do społeczeństwa historycznego. Im bardziej będziesz patrzeć na Charlesa Proteusa Steinmetza, tym bardziej go polubisz. Gwarantuję to.

POKRYCIE GAZETĄ

Zapewnij dostęp do wszystkiego, co robimy dzisiaj i każdego dnia, sprawdź naszą stronę rejestracji pod adresem DailyGazette.com/Subscribe

Więcej z The Daily Gazette:

Kategorie: Życie i sztuka, Wiadomości, Hrabstwo Schenectady

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *