Connect with us

Gospodarka

Eksport rosyjskiej ropy naftowej do Indii wzrósł 14-krotnie, eksport do Chin podwoił się

Published

on

Eksport rosyjskiej ropy naftowej do Indii wzrósł 14-krotnie, eksport do Chin podwoił się

STAMBUŁ

Eksport rosyjskiej ropy naftowej do Indii wzrósł 14-krotnie od początku konfliktu na Ukrainie i podwoił się do Chin, a Rosja znalazła nowych nabywców, aby wypełnić lukę pozostawioną przez europejskich nabywców, wynika z danych zebranych przez agencję Anadolu z Real-Time Energy Cargo -Tracker Vortexa.

W związku z wojną rosyjsko-ukraińską, która rozpoczęła się 24 lutego, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zobowiązały się do zaprzestania importu ropy naftowej z Rosji. Unia Europejska (UE) zgodziła się nałożyć embargo na import rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia, tego samego dnia, w którym UE i G7 uzgodniły ograniczenie cen ropy do 60 USD za baryłkę rosyjskiej ropy.

Zakaz na produkty ropopochodne wejdzie w życie 5 lutego przyszłego roku i będzie odpowiadał za 90% obecnego importu ropy przez Rosję. Bułgaria była jednak zwolniona z sankcji do końca 2024 roku.

Wraz z działaniami UE mającymi na celu ograniczenie eksportu rosyjskiej ropy, Rosja szukała gdzie indziej, oferując niższe ceny sprzedaży swojej ropy.

Indie stały się jednym z beneficjentów taniej ropy Kremla. Indyjski import ropy naftowej z Rosji osiągnął szczyt w 2021 r., średnio 35 000 baryłek dziennie. Pomimo prawie zerowego importu z Rosji w styczniu i lutym 2022 r., import rosyjskiej ropy naftowej do Indii wynosił średnio 68 000 baryłek dziennie w marcu 2022 r.

Podczas wojny indyjski eksport morskiej ropy naftowej z Rosji stale rósł, osiągając 959 000 baryłek dziennie do listopada 2022 r., co oznacza 14-krotny wzrost.

„Nawet bez dołączenia do pułapu cenowego G7, indyjski sektor rafineryjny czerpie ogromne korzyści z mocno przecenionej rosyjskiej ropy Ural, ponieważ jest teraz mniej kupujących”, powiedział TankerTrackers.com w poście na Twitterze. Cena Uralu była prawie o jedną trzecią niższa od benchmarku Brent po pułapie cenowym.

READ  Europa potrzebuje transformacji, aby przetrwać długą wojnę Putina

Chiny, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Kuba zwiększają import rosyjskiej ropy naftowej

Wzrosło znaczenie handlu ropą morską w stosunkach energetycznych między Kremlem a Pekinem.

Chiński import ropy naftowej drogą morską z Rosji prawie się podwoił do około 1,1 miliona baryłek dziennie w listopadzie tego roku, z 670 000 baryłek dziennie w lutym tego roku.

Import ropy naftowej przez Türkiye z Rosji również prawie się potroił w tym samym okresie, ze 110 000 baryłek dziennie do średnio 327 000 baryłek dziennie.

Kuba, jeden z krajów o bardzo ograniczonym imporcie ropy naftowej z Rosji przed wojną, importowała odpowiednio 48 000 i 23 000 baryłek dziennie w październiku i listopadzie.

Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączyły do ​​klubu kupujących rosyjską ropę z dyskontem, importując około 35 000 baryłek dziennie w maju 2022 r., po prawie dwóch latach bez importu rosyjskiej ropy.

Krajowy import ropy naftowej drogą morską z Rosji wynosił w listopadzie około 28 000 baryłek dziennie.

Włochy podwajają import rosyjskiej ropy, podczas gdy Holandia spada

Jeszcze zanim unijny pakiet sankcji wszedł w życie w zeszłym tygodniu, niektóre kraje europejskie ograniczyły import rosyjskiej ropy niemal do zera.

Wyjątkiem były Włochy, które zwiększyły import ropy naftowej z Rosji do 322 tys. baryłek dziennie w listopadzie 2022 r. z 163 tys. baryłek dziennie w lutym 2022 r. Szczyt wyniósł 443 000 baryłek dziennie w czerwcu 2022 roku. Gwałtowny wzrost importu został wywołany przez rosyjską rafinerię ISAB należącą do firmy Lukoil w Syrakuzach we Włoszech.

Holandia, jeden z największych odbiorców rosyjskiej ropy przed wojną w UE, również odeszła od swoich europejskich sąsiadów, kontynuując handel, choć w mniejszych ilościach.

Eksport rosyjskiej ropy naftowej do Holandii spadł do 152 000 baryłek dziennie w listopadzie 2022 roku z 595 000 baryłek dziennie w lutym 2022 roku.

READ  Koronawirus. Ruch na drogach krajowych w czasie epidemii - GDDKiA, Stalexport

David Wech, główny ekonomista Vortexa, powiedział agencji Anadolu, że „północną nitką rurociągu Przyjaźń eksportuje się obecnie do Niemiec i Polski około 500 000 baryłek rosyjskiej ropy. choć ostatnio w Polsce pojawiają się co do tego pewne wątpliwości.

„Jeśli eksport rurociągów naprawdę się zatrzyma, oznacza to, że Rosja będzie musiała eksportować tę ropę przez porty morskie, zwiększając potrzebę znalezienia nowych nabywców” – zauważył.

Rurociąg Przyjaźń, znany również jako Rurociąg Przyjaźni, jest głównym rurociągiem transportującym ropę ze wschodniej Europy na Ukrainę, Białoruś, Polskę, Węgry, Słowację, Czechy, Austrię i Niemcy.

W październiku rurociągiem do krajów UE przetransportowano łącznie 2,5 mln baryłek ropy naftowej i 700 tys. baryłek produktów ropopochodnych.

Sankcje zostaną tymczasowo zawieszone dla niektórych krajów śródlądowych, w tym Węgier, Słowacji i Czech. Kraje te mogą importować rosyjską ropę naftową rurociągiem Przyjaźń, ale nie mogą sprzedawać kupowanej ropy innym krajom członkowskim lub stronom trzecim.


Witryna internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych subskrybentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie podsumowania. Skontaktuj się z nami w sprawie opcji subskrypcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *