Connect with us

Gospodarka

Yale Chief Executive Leadership Institute uhonorował laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsę nagrodą Lifetime of Leadership Award

Published

on

Yale Chief Executive Leadership Institute uhonorował laureata Pokojowej Nagrody Nobla Lecha Wałęsę nagrodą Lifetime of Leadership Award

New Haven, Connecticut – 12 grudnia 2022 r. – Prezydent Lech Wałęsa, światowy mąż stanu, działacz na rzecz demokracji i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, odbierze nagrodę Yale Lifetime of Leadership Award podczas Yale CEO Summit 13 grudnia. Nominowana przez poprzednich zwycięzców i zatwierdzona przez urzędników Yale, nagroda zostanie wręczona osobiście w hotelu Plaza w Nowym Jorku przez Dariusa Adamczyka, prezesa i dyrektora generalnego Honeywell International; Kevin Rudd, 26. premier Australii i prezes Asia Society Policy Institute; Klaus Kleinfeld, prezes i dyrektor generalny Constellation Acquisition Corp oraz były dyrektor generalny Siemens AG i Alcoa/Arconic; Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy; oraz Timothy Snyder, profesor historii na Uniwersytecie Yale.

Organizator szczytu Jeffrey Sonnenfeld, starszy prodziekan ds. studiów przywódczych w Yale School of Management, powiedział: „Lech Wałęsa jest przykładem ogromnego wpływu, jaki może mieć jedna osoba w globalnej kampanii na rzecz wolności i demokracji. Jego śmiały, zwycięski model przywództwa wzbudził opinię publiczną w jego kraju, w każdym kraju i przez dziesięciolecia. Pokazał też, że presja ekonomiczna może obalić tyranię.

„Jesteśmy zaszczyceni mogąc powitać Prezydenta Wałęsę w Stanach Zjednoczonych na rzadkim osobistym wystąpieniu publicznym. Legendarny przywódca ruchu robotniczego „Solidarność”, autor zwycięstwa demokracji nad komunizmem w Polsce w 1989 r., które przyczyniło się do gwałtownej transformacji całego byłego bloku sowieckiego. Jego życie i twórczość są nierozerwalnie związane z ogólnoświatową tęsknotą za wolnością i demokracją. Właśnie w czasach, gdy demokracja jest zagrożona, prezydent Wałęsa symbolizuje wieczną obietnicę wolności ponad strachem”.

Lech Wałęsa urodził się 29 października 1943 r. Po raz pierwszy zaangażował się w opozycję antykomunistyczną w 1968 roku, kiedy jako młody elektryk w Stoczni Gdańskiej próbował odwieść kolegów od udziału w masowych zebraniach organizowanych przez polski rząd w Gdańsku, potępiających strajki studenckie w czasie kryzysu politycznego w Gdańsku. marca 1968. W sierpniu 1980 Wałęsa był jednym z głównych organizatorów strajku stoczniowego. Jego stanowczy charakter i energiczne negocjacje doprowadziły do ​​realizacji żądań demonstrantów. Wałęsa poprowadził strajkujących do bezkrwawego zwycięstwa, które stało się podstawą Solidarności, pierwszego niezależnego i opozycyjnego ruchu społecznego w bloku sowieckim.

READ  Czesi i Polacy dążą do szybkiego rozwiązania sporu o węgiel brunatny

Sukces „Solidarności” pod przywództwem Wałęsy przyniósł międzynarodowe uznanie, ale i represje ze strony reżimu komunistycznego. 13 grudnia 1981 r. reżim wprowadził stan wojenny w celu stłumienia opozycji politycznej. Ruch został szybko zdelegalizowany, a Wałęsa uwięziony wraz z innymi działaczami opozycji. Stan wojenny wprowadzony przez ówczesnego autokratycznego I sekretarza Polski obowiązywał do 22 lipca 1983 r. Zniweczył nadzieje wielu działaczy wolnościowych, ale Wałęsa nie rozpaczał. Jego wiara w ideę solidarności ostatecznie zainspirowała polskie społeczeństwo do odrzucenia represyjnego polskiego reżimu. Wpływ Wałęsy został doceniony przez społeczność światową w 1983 roku, kiedy otrzymał on Pokojową Nagrodę Nobla.

W 1990 roku został wybrany na prezydenta Wolnej Polski, co oficjalnie oznaczało koniec dyktatorskich rządów komunistycznych i zapoczątkowało nową erę demokracji i dobrobytu. Zarówno w trakcie prezydentury, jak i po jej zakończeniu aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, pełniąc funkcję rzecznika Polski na świecie. Wałęsa zdecydowanie popierał przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej. W 1995 założył Instytut Lecha Wałęsy. Jej celem jest nagłaśnianie dorobku polskiej solidarności, edukacja młodych pokoleń oraz wspieranie demokracji i tworzenia społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i na świecie.

Nagroda Lifetime of Leadership Award przyznawana jest liderom transformacyjnym, których charakter i trwały wkład obejmują sektory, dziesięciolecia i pokolenia dzięki sprytnemu ambasadorowi i mentoringowi oraz wnoszą ogromny wkład w poprawę wyników biznesowych, wzrost gospodarczy, kreatywność, żywotność społeczności, zrozumienie ludzi, narodową siła i stosunki globalne. Byli beneficjenci to: były sekretarz stanu USA Colin Powell; finansista Albert H. Gordon; Założyciel Vanguard, Jack Bogle; Andrew J. Young , burmistrz (1982–1990) Atlanty w stanie Georgia i ambasador USA przy ONZ (1977–1979); Carla A. Hills, Sekretarz Handlu USA (1989-1993) i piąty Sekretarz ds. Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast; Ethan Allen, dyrektor generalny Farooq Kathwari; David Stern, emerytowany komisarz, National Basketball Association; Maurice R. Greenberg, prezes i dyrektor generalny CV Starr & Co.; John Whitehead, współprzewodniczący (1976-1985), Goldman Sachs; oraz amerykański urzędnik ds. chorób zakaźnych Anthony Fauci.

READ  Rosja: Mapowanie światowej gospodarki: banki centralne w obliczu balansowania

Tematem tegorocznego szczytu jest „Czy powrót do domu jest mądry, czy w ogóle możliwy?” Globalne rynki i niezależność”.

Obecni przedstawiciele kierownictwa to dyrektorzy generalni firmy Pfizer i prezes zarządu; Goldman Sachs; priorytet; Johnson & Johnson; Krogera; IBM; Honeywell; Marsha McLennana; Paweł Weiss; marki mniam; Krogera; AB In-Bev; AMC; 1-800 kwiatów; Fotokopiarka; eBay; Eter; Ethana Allena; trzaskanie; wyściółka Zdrowie; Heidrick i walki; Amerykańskie linie lotnicze; kyndryl; Cowena; Kapitał handlowy Atlas; partner patriarchy; i Microsoftu.

Partnerzy przywództwa Chief Executive Leadership Institute obejmują Partnerzy Alix; Deloitte; zawsze; Partnerzy Gladstone Place; Heidrick i walki; IBM; NewsGuard; Paul Weiss, Hirschwell; oraz UPS.

Kontakt z mediami:
Jessica Helton
Telefon: (203) 432-6160
E-mail: [email protected]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *