Connect with us

Świat

Edward Snowden podnosi zaniepokojenie raportem na temat „kampanii dezinformacyjnej” Pentagonu

Published

on

Edward Snowden podnosi zaniepokojenie raportem na temat „kampanii dezinformacyjnej” Pentagonu

Edward Snowden ostro skrytykował wyniki niedawnego śledztwa agencji informacyjnej Reuters. Stwierdzono, że Pentagon rozpoczął tajną kampanię mającą na celu „zasianie wątpliwości co do bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek” za granicą.

Z opublikowanego w piątek raportu wynika, że ​​celem kampanii były Filipiny, aby przeciwstawić się wpływom Chin. „Dzięki fałszywym kontom internetowym rzekomo podszywającym się pod Filipińczyków wysiłki propagandowe wojska przekształciły się w kampanię antyszczepionkową prowadzoną od wiosny 2020 r. do połowy 2021 r., w obliczu pandemii koronawirusa” – podaje Reuters.

Agencja informacyjna zidentyfikowała ponad 300 kont na „Prawie wszystkie powstały latem 2020 roku i skupiały się wokół hasła #Chinaangvirus – tagalog dla Chin to wirus” – podał Reuters. Jeden z postów brzmiał: „Z Chin – ŚOI, maska ​​na twarz, szczepionka: FAŁSZYWA. Ale koronawirus jest prawdziwy.”

Snowden jest głośnym krytykiem „fałszywych wiadomości” i ich rozpowszechniania w mediach społecznościowych. Były podwykonawca Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) został w 2013 r. oskarżony przez Departament Sprawiedliwości o szpiegostwo po tym, jak ujawnił tysiące ściśle tajnych dokumentów, ujawniając nadzór tej agencji nad informacjami prywatnych obywateli.

Edward Snowden przemawia zdalnie na festiwalu WIRED25: WIRED świętuje 25. rocznicę – dzień 2 14 października 2018 r. w San Francisco w Kalifornii. W piątek Snowden ponownie opublikował dochodzenie agencji Reuters, z którego wynika, że ​​Pentagon był zamieszany w…


Phillip Faraone/Getty Images dla WIRED25

Pozostaje postacią polaryzującą. Niektórzy chwalą jego pracę jako sygnalisty ujawniającego praktyki inwigilacji i wywiadu, inni zaś twierdzą, że zagraża on bezpieczeństwu narodowemu i jest zdrajcą. Od czasu wycieku mieszka w Rosji, a obywatelstwo rosyjskie otrzymał w 2022 roku.

W sobotni poranek w poście na X ponownie udostępnił artykuł Reutersa z podpisem „Jasna cholera”. Założył wątek, a w następnym poście napisano: „Uczy się tego na lekcjach historii”.

W trzecim poście w wątku Snowdena udostępniono zrzut ekranu z zakończenia śledztwa o treści: „In jawny dokument strategiczny W zeszłym roku starsi generałowie Pentagonu napisali, że armia amerykańska może osłabić pozycję takich przeciwników, jak Chiny i Rosja, stosując „dezinformację w mediach społecznościowych, oszustwa udające wiadomości i podobne działania wywrotowe”. [to] osłabić zaufanie społeczne poprzez podważanie podstaw rządu.”

Snowden napisał: „Jeśli rząd kiedykolwiek ponownie użyje słowa „dezinformacja”, niech lepiej, żeby każdy dziennikarz na sali odwrócił się tyłem od podium. Kradną setki milionów dolarów (przynajmniej!) podatnikom, aby zatruwać Internet”.

Reuters napisał, że ta kampania dezinformacyjna podobno rozpoczęła się za prezydentury Donalda Trumpa i trwała po objęciu urzędu przez prezydenta Joe Bidena, a administracja nowego prezydenta próbowała zdystansować się od kampanii.

„Wiosną 2021 roku Biały Dom Bidena wydał edykt zakazujący działań antyszczepionkowych, które obejmowały dyskredytowanie szczepionek w stosunku do innych konkurentów, a Pentagon rozpoczął wewnętrzny przegląd” – zauważył Reuters.

Newsweek w sobotę skontaktował się z Pentagonem e-mailem, prosząc o komentarz. Newsweek W sobotę Snowden wysłał wiadomość za pośrednictwem swojego konta X, prosząc o komentarz.

Urzędnik Departamentu Obrony USA potwierdził Reuterowi istnienie programu, ale odmówił podania agencji informacyjnej szczegółów.

Rzeczniczka Pentagonu powiedziała Reuterowi, że wojsko amerykańskie „korzysta z różnych platform, w tym mediów społecznościowych, aby powstrzymać złośliwe ataki wymierzone w Stany Zjednoczone, sojuszników i partnerów”. Powiedziała, że ​​Chiny rozpoczęły „kampanię dezinformacyjną, aby fałszywie obwiniać Stany Zjednoczone za rozprzestrzenianie się Covid-19”.