Connect with us

technologia

EDF potwierdza swoje zaangażowanie we wspieranie polskiego programu energetyki jądrowej

Published

on

EDF potwierdza swoje zaangażowanie we wspieranie polskiego programu energetyki jądrowej

Po ogłoszeniu przez Polskę, że pierwsza elektrownia jądrowa zostanie zbudowana przez Westinghouse, Vakis Ramany, wiceprezes EDF odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój energetyki jądrowej, powiedział: „EDF, przy wsparciu rządu francuskiego, utrzymuje i odnawia zintegrowany EPR wokół Polski w celu zabezpieczenia i przyspieszenia programu energetyki jądrowej”. Przekonywał, że technologia EPR i EDF „są najlepiej dopasowane i dają największą szansę dla polskiego i innych europejskich programów energetyki jądrowej na osiągnięcie swoich celów”.

Dodał: „Podczas gdy EDF żałuje, że jego wstępna oferta, złożona w październiku 2021 r. w oparciu o europejski EPR o mocy 1650 MW w 100%, nie została omówiona w procesie konkurencyjnym dla pierwszej lokalizacji (gdzie przeważałyby kryteria techniczne, przemysłowe, handlowe i finansowe ), należy pochwalić zdecydowane podejście polskiego rządu do włączenia energetyki jądrowej do przyszłego miksu energetycznego Polski.”

Zauważył: „W ramach polskiego programu energetyki jądrowej, którego celem jest osiągnięcie mocy podstawowej do 9000 MWe do 2043 r., EDF nadal angażuje się we wspieranie polskich władz w rozszerzaniu i przyspieszaniu ich programu w ramach ścisłej współpracy między przemysłem francuskim i polskim”.

Powiedział, że ograniczenie ryzyka i zapewnienie realizacji tak ambitnego programu wymaga:

  • pełna pewność, że technologia spełnia normy europejskie oraz że główny i główny partner ma wszelkie prawa do eksportu i rozwoju swojej technologii;
  • pełne przekonanie, że główny i główny partner posiada najnowsze doświadczenie i zdolność do podjęcia integracji inżynierii, zaopatrzenia, budowy i uruchomienia kompletnego obiektu;
  • pełne przekonanie, że główny i główny partner wie, jak wspierać budowanie potencjału ludzkiego i wie, jak w pełni zaangażować polski przemysł;
  • pełne przekonanie, że wiodący i wiodący partner pozostaną zaangażowani w realizację projektów i przez co najmniej 60 lat działania.

W związku z tym dodał:

  • EPR jest w 100% europejski;
  • EDF ma wszelkie prawa do zaproponowania swojej technologii EPR;
  • EPR jest licencjonowany w trzech krajach w Europie, a EDF zbudowało, buduje i będzie nadal budować reaktory z technologią EPR w Europie, co stanowi wyjątkową gwarancję ciągłego doskonalenia w kierunku doskonałości;
  • EDF demonstruje w Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii, jak może znacząco włączyć lokalny łańcuch dostaw i zwiększyć swoje możliwości; Francuskie projekty jądrowe są już zdecydowanie tymi, które dają największe możliwości polskim firmom;
  • EDF i francuski przemysł nie porzuciły swoich partnerów w żadnym projekcie jądrowym; z pięciu lokalizacji pierwotnie przydzielonych różnym deweloperom w Wielkiej Brytanii jedynie projektuje i buduje elektrownie jądrowe EDF.
READ  Właśnie wyciekły oficjalne zwiastuny Samsunga Galaxy S21, pokazując nam wszystkie trzy telefony

Ramany argumentował, że decyzja EDF i Francji o uruchomieniu programu krajowego obejmującego sześć jednostek była „najlepszym świadectwem zaufania i długoterminowego zaangażowania w technologię EPR”.

Z tych wszystkich powodów EDF i rząd francuski odnawiają swoją zintegrowaną ofertę opartą na EPR dla Polski. Zakończył: „EDF wzywa do podpisania porozumień politycznych i przemysłowych między Polską a Francją, aby oba kraje o podobnych poglądach mogły połączyć wysiłki w celu szybkiej realizacji projektów EPR w Europie i dla Europy”.

Następnie odbył się obszerny wywiad na ten sam temat, którego Ramany udzielił Dziennikowi Gazecie Prawnej 2 listopada, w którym podkreślił znaczenie doświadczenia EDF w pracy w Europie oraz fakt, że ani Westinghouse, ani Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) – Kolejny oferent w polskim przetargu nie zbudował elektrowni jądrowej w Europie. „To jest doświadczenie wielu lat pracy. Żaden inny dostawca nie ma takiego doświadczenia, które może być bardzo przydatne dla Polski. Nasi amerykańscy i koreańscy koledzy nie zbudowali jeszcze żadnych reaktorów AP1000 lub APR1400 w Europie” – powiedział.

Zaznaczając, że Francja i Polska „połączyły już swoje wysiłki na rzecz włączenia energetyki jądrowej do europejskiej taksonomii, aby przyszłe inwestycje w energetykę jądrową mogły korzystać z konkurencyjnych warunków finansowania” – dodał, dodając, że Francja i EDF „są gotowe”. współpracować z polskimi władzami w celu dalszego wzmocnienia roli energii jądrowej w transformacji energetycznej w Europie”. Ponadto, powiedział, EDF zaprojektował, zbudował i eksploatował prawie połowę europejskiej mocy jądrowej „i jest obecnie jedynym producentem reaktorów jądrowych z potwierdzonym programem budowy nowych elektrowni jądrowych we Francji i wieloma projektami w Europie”. Czyni to z EDF „najlepszego długoterminowego partnera w polskim programie jądrowym, umożliwiającego szybkie osiągnięcie przez Polskę suwerenności energetycznej i celów klimatycznych”.

Zaznaczył, że „proces wyboru dostawcy technologii musi być przeprowadzony w taki sposób, aby Bruksela otrzymała odpowiednie gwarancje” i że EDF ma doświadczenie w kontaktach z Brukselą. „Znamy wymagania Komisji Europejskiej. Jesteśmy gotowi dzielić się naszym doświadczeniem i współpracować z polskim rządem, aby polski program jądrowy mógł liczyć na niezbędne wsparcie.”

READ  Grupa RTB House ponownie rośnie – WhitePress® i Senuto łączą się

Ramany powiedział, że EDF „prowadzi rozmowy z polskim rządem na temat inwestycji ujętych w polskim programie energetyki jądrowej. Rozmawiamy z Minister Klimatu i Środowiska Anną Moskwą oraz Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Mateuszem Bergerem, odpowiedzialnymi za polski program jądrowy. Nie mogę komentować innych inicjatyw na ten temat.”

Podkreślił trzy fakty:

  • Trzy aktualnie rozpatrywane oferty „są ofertami niewiążącymi, a ich szczegóły są poufne, co potwierdziło Ministerstwo Klimatu i Środowiska”.
  • Cena i inne warunki przedstawione przez EDF są oparte na warunkach europejskich, „a EDF jest jedynym oferentem z takim doświadczeniem w projektowaniu i budowie reaktorów jądrowych generacji 3+ w Europie”.
  • „Obaj nasi konkurenci pochodzą z różnych kontynentów i być może będą musieli udowodnić, że mogą być traktowani jako „lokalni”. Jeśli chodzi o ofertę EDF, EPR jako jedyny jest w 100% oparty na technologii europejskiej. zaprojektowane i wyprodukowane w Europie. Wszystkie zakłady produkcyjne głównych elementów elektrowni jądrowej i paliwa znajdują się w odległości niespełna 1200 km od granicy z Polską. Ponadto… EDF jest w stanie lepiej niż jakikolwiek inny oferent zorganizować polski łańcuch dostaw dla takiego projektu. Właściwie już zaczęliśmy, ponieważ 35 polskich firm pracowało już nad naszymi projektami EPR w Europie.”

Zdjęcie: Vakis Ramany, wiceprezes EDF odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój energii jądrowej (dzięki uprzejmości EDF)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *