Connect with us

technologia

EDF oferuje budowę do 6 reaktorów jądrowych w Polsce

Published

on

Francuski gigant energetyczny EDF przedstawił w środę ofertę budowy do sześciu reaktorów jądrowych w Polsce, która dąży do przebudowy swojego sektora energetycznego opartego na węglu w celu osiągnięcia neutralności węglowej

Warszawa, (APP – UrduPoint / Pakistan Point News – 13.10.2021): Francuski gigant energetyczny EDF przedstawił w środę ofertę budowy do sześciu reaktorów jądrowych w Polsce, próbując przebudować swój sektor energetyczny oparty na węglu w celu osiągnięcia neutralności węglowej .

Firma podała w oświadczeniu, że jej oferta będzie polegać na budowie czterech do sześciu reaktorów EPR trzeciej generacji w dwóch do trzech lokalizacjach, które pokryją do 60 procent obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Oferta wspiera ambitny plan transformacji energetycznej Polski i wzmacnia jej niezależność energetyczną.

Reaktory zapewnią energię elektryczną przez co najmniej 60 lat, a każda para reaktorów stworzy około 25 000 miejsc pracy, a także dziesiątki tysięcy pośrednich miejsc pracy, powiedział EDF.

Spółka nie ujawniła wartości swojej oferty.

Polska jest obecnie uzależniona od węgla w około 70 procentach produkcji energii elektrycznej, ale obiecała zamknąć wszystkie kopalnie węgla do 2049 r., zgodnie z celami Unii Europejskiej dotyczącymi neutralności węglowej.

Państwo polskie chce w ramach transformacji budować sektor jądrowy i ma wybrać partnera zagranicznego w 2022 roku.

Jak dotąd w konkursie biorą udział firmy francuskie, amerykańskie i południowokoreańskie.

Kilka polskich firm i liderów biznesu również wykazało zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych (SMR) w ostatnich miesiącach, aby uniknąć kosztów i harmonogramu większych konstrukcji.

READ  Papieski Uniwersytet opatentował piwo, które nadaje pijącym smak średniowiecza
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *