Connect with us

Nauka

Dzikie macki Mgławicy Carina tworzą niezwykły obraz rodzących się gwiazd

Published

on

Teleskop Południowy Gemini dostarczył taki widok zachodniej ściany Mgławicy Carina dzięki optyce adaptacyjnej.

Międzynarodowe Obserwatorium Gemini / NOIRLab / NSF / AURA

Narodziny gwiazd to gazowa i zakurzona sprawa, ale także wizualnie wspaniałe. Nowe zdjęcie z teleskopu Gemini South w Chile sprawia, że ​​gwiezdny żłobek Mgławicy Carina staje się zaskakująco ostry.

Astronomowie szukają w Mgławicy Carina, aby dowiedzieć się więcej o powstawaniu gwiazd. Opublikowane w poniedziałek zdjęcie przedstawia skomplikowany taniec świecącego gazu i pyłu na „Ścianie Płaczu” wzdłuż krawędzi mgławicy.

Sekretem jest sos optyka adaptacyjna teleskopu. „Optyka adaptacyjna kompensuje skutki turbulencji w ziemskiej atmosferze, tworząc ostre jak brzytwa obrazy, porównywalne z tymi z teleskopu kosmicznego” powiedział NoirLab National Science Foundation w oświadczeniu w poniedziałek. NoirLab zarządza Obserwatorium Gemini.

Obserwując mgławicę w świetle podczerwonym, jesteśmy w stanie zobaczyć „najostrzejszy jak dotąd obraz tego, jak masywne młode gwiazdy wpływają na swoje otoczenie i wpływają na przebieg procesu formowania się gwiazd i planet”.

Zespół odpowiedzialny za obraz, prowadzone przez astronomów z Uniwersytetu Rice, opublikowano artykuł na temat osiągnięcia w The Astrophysical Journal Letters w poniedziałek. Główny autor Patrick Hartigan nazwał wyniki „oszałamiający.”

Zdjęcie Gemini daje przedsmak tego, czego możemy oczekiwać od teleskopów kosmicznych nowej generacji NASA opóźniony James Webb.

„Struktury takie jak Ściana Płaczu będą bogatymi terenami łowieckimi zarówno dla teleskopów Webba, jak i naziemnych z adaptacyjną optyką, jak Gemini South”, Hartigan powiedział w oświadczeniu Rice’a. „Każdy przebije całun pyłu i ujawni nowe informacje o narodzinach gwiazd.”

READ  Hojny wylew społeczności poparcia dla wysiłków na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.