Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Dwa zrabowane przez hitlerowców obrazy wracają do ojczyzny w Polsce

Published

on

Muzeum Pontevedra, 23 stycznia 2020 r., Pontevedra, Hiszpania. Xurxo Lobato / Getty Images

Na całym świecie muzea i niezależne osoby dbają o to, by dzieła sztuki były obecne splądrowany przez nazistów u szczytu swej potęgi wracają do prawowitych właścicieli. W zeszłym miesiącu burmistrz Amsterdamu dał do zrozumienia, że ​​chce zwrócić obraz Wassily’ego Kandinsky’ego zatytułowany Malowanie domami potomkom swoich pierwotnych żydowskich właścicieli, chociaż obraz od lat znajduje się w Amsterdamie Stedelijk Museum. Bardzo podobny do Muzeum Pontevedra w Hiszpanii ogłosił że przywiezie do Polski dwa zrabowane przez nazistów dzieła sztuki ze swojej kolekcji.

Według nowe raportyOba omawiane dzieła to obrazy flamandzkiego malarza Dierica Boutsa, przedstawiające żałobną twarz Marii Panny i Jezusa Chrystusa w koronie cierniowej. Obrazy należały niegdyś do polskiej rodziny Czartoryskich, której spadkobiercy próbowali chronić swoją kolekcję przed najeźdźcami nazistów ukryj swoje zdjęcia w piwnicy muzeum i za murami tego samego muzeum. Mimo to naziści odkryli i splądrowali obrazy w 1939 roku.

Ostatecznie oba obrazy podobno dotarły do Muzeum Pontevedra w Hiszpanii za pośrednictwem jednego ze swoich sponsorów, José Fernándeza Lópeza, który prawdopodobnie nabył obrazy w galerii w Barcelonie lub Madrycie w latach siedemdziesiątych XX wieku. Niedawno Muzeum Pontevedra dowiedziało się, że Polska szuka zaginionych obrazów i poczyniono przygotowania do odesłania płócien Boutów tam, gdzie mogliby się nimi cieszyć przodkowie ich właścicieli.

Zanim obrazy wrócą do Polski, zostaną również wystawione w Muzeum Pontevedra na końcowej wystawie, która skupi się na wysiłkach muzeum w celu zidentyfikowania obrazów zostały splądrowane. „Jesteśmy dumni, że możemy zwrócić prace, które pochodzą z bardzo mrocznych korzeni” – powiedział César Mosquera, wiceprzewodniczący Rady Hrabstwa Pontevedra. powiedział w oświadczeniu.

Dwa flamandzkie obrazy zrabowane przez nazistów wracają do ojczyzny w Polsce

READ  Kamila Andruszkiewicz zrezygnowała z funkcji Prezesa Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *