Connect with us

Zabawa

Duet stojący za The Dinner opowiada o swoim dziesięcioletnim partnerstwie – Israel Culture

Published

on

Duet stojący za The Dinner opowiada o swoim dziesięcioletnim partnerstwie – Israel Culture

Istnieje wiele reżyserskich duetów, które są braćmi, a podczas gdy Matti Harari i Arik Lubetzki, reżyserzy nowego izraelskiego filmu, ObiadNie są spokrewnieni, są starymi przyjaciółmi, którymi równie dobrze mogliby być.

Znają się odkąd byli dziećmi i mają ten rodzaj bliskości, w której wspierają się nawzajem. W branży, w której spory są na porządku dziennym, udało im się zbudować trwałe partnerstwo.

Obiad, którego premiera 15 czerwca w Izraelu, oparty jest na powieści Dana Redlera i opowiada równoległe historie o dobrze wykształconej parze rosyjskich imigrantów w Tel Awiwie (w tej roli Oleg Levin i Julia Tagil) walczącej o przetrwanie; Przypadkowo wpadają w zamożną, ale niezadowoloną parę izraelskiego pochodzenia (Keren Peles i Oded Menaster), połączenie, które ma zaskakujące i ostatecznie tragiczne konsekwencje.

W wywiadzie tuż przed otwarciem „The Dinner” reżyserzy opowiedzieli o tym, co zainspirowało ich do stworzenia filmu oraz o tym, jakie wspólne ideały i pasje podtrzymują ich współpracę.

Wciągająca fabuła w oryginalnej książce

Obaj byli przyciągnięci do powieści Redlera, długiej, wielopiętrowej książki. Jeden z najważniejszych, powiedział Lubetzki, został zainspirowany czasem, gdy Rosjanin sprzątał dom autora i przeglądał jego książki o teatrze. Nawiązali rozmowę i okazało się, że sprzątaczka była reżyserką teatralną w Rosji, co skłoniło autorkę do zastanowienia się, jak wyglądałaby codzienność mężczyzny w takiej sytuacji. Reżyserzy uznali również tę fabułę za szczególnie fascynującą.

YULIA TAGIL (z lewej) i Oleg Levin z filmu Obiad. (Źródło: dzięki uprzejmości UNITED KING FILMS)

W końcu, według Harariego, „postanowiliśmy skupić się na związku między borykającą się z problemami parą imigrantów a zamożną parą z Izraela”. Ta historia odzwierciedla problemy społeczeństwa, do którego kraj chce przyciągnąć imigrantów, ale kiedy już przyjadą, nie wie, jak sobie z tym poradzić i jak im pomóc. I państwo znika ze sceny. Każda fala aliji ma ten problem i bardzo nas to dotknęło”.

READ  ZDJĘCIA | Ayanda Thabethe leci do Polski, aby reprezentować SA na Miss Supranational 2023

Wszyscy aktorzy dają wspaniałe role, ale Levin i Tagil wyróżniają się jako para imigrantów w zamieszaniu. Lubetzki powiedział, że podczas kręcenia filmu Levin czerpał z doświadczeń własnych i swojego ojca jako imigrantów w Izraelu.

Poprzez skomplikowaną sieć okoliczności związek między dwiema parami prowadzi do nieporozumienia, które przekonuje rosyjskiego męża, że ​​​​jego żona go zdradza, mimo że bardzo go kocha, niszcząc resztki pewności siebie mężczyzny i napędzając go do rozpaczy.

„To, co mnie fascynowało, to ta szara strefa, kiedy myślisz, że znasz kogoś, kto zawsze ma wokół siebie tajemnicę” – powiedział Lubetzki. „Drugą rzeczą było to, że jeśli ktoś czuje, że brakuje mu wartości, do jakich skrajności go to popycha i jak bardzo możemy się z nim utożsamiać, gdy jest popychany do tych skrajności?

„Oba tematy są uniwersalne i zainspirowały mnie do osobistego utożsamienia się z historiami przedstawionymi w książce. Kiedy ktoś jest popychany do granic możliwości i robi coś okropnego, nadal możesz się z nim identyfikować, jeśli go rozumiesz. W tej historii podoba mi się to, że nie jest czarno-biała”.

Obaj reżyserzy stworzyli w latach dziewięćdziesiątych kultowy serial

Złożona tematyka filmu jest spójna z innymi dziełami reżysera. Obaj, którzy przyjaźnią się od szkoły podstawowej, uprawiali sport, zanim zaczęli interesować się kręceniem filmów; W końcu obaj trafili na Uniwersytet w Tel Awiwie, mimo ukończenia różnych lat studiów.

Ale wiedzieli, że chcą ze sobą współpracować. Krótko po ukończeniu szkoły filmowej, w latach 90. – w czasach, gdy oryginalne izraelskie seriale były rzadkością – nakręcili dwa przebojowe seriale telewizyjne, które stały się „serialami kultowymi” – powiedział Lubetzki.

Pracowali dla kanału Hot TV i nakręcili serię Jaffa Pictures o przestępcach w Jaffie oraz Youthful Dreams o kursie filmowym w szkole średniej dla nowopowstałego wówczas Channel 2. Produkował programy takie jak Teheran i zabrał Youthful Dreams do ponad 40 krajów, w tym do znanych nadawców we Francji i Australii. Jaffa Pictures zostanie wkrótce ponownie uruchomiona.

READ  Viaplay daje zielone światło trzem polskim oryginałom - The Hollywood Reporter

Lubetzki i Harari współpracowali następnie przy kilku filmach, w tym „Jabłka z pustyni”, „Black Jack” i „Ostatni podejrzany”. W każdym filmie patrzą na różne światy: młodą charedim przeprowadzającą się do kibucu, gangsterów, ocalałych z Holokaustu, nowych imigrantów i innych.

„Robiliśmy już wcześniej filmy o akceptacji innego, zrobiliśmy film o ocalałym z Holokaustu i robotniku z Polski” – powiedział Lubetzki. „W Jabłkach z pustyni spojrzeliśmy na bycie innym – nie z perspektywy obcokrajowca, ale z perspektywy ultraortodoksyjnego mieszkającego w kibucu. Motyw nieznajomego jest tam”.

Harari zauważył, że chociaż ich filmy mają wspólne tematy w ich twórczości, różnią się znacznie tonem i gatunkiem. „Robiliśmy filmy detektywistyczne i thrillery. Jeden dotyczy Holokaustu, a drugi charedim. Fajnie jest patrzeć na te światy i zastanawiać się, jak je opisać i zrozumieć” – powiedział. „To jak wycieczka do Laponii i zobaczenie, jak żyją Eskimosi. Wybierają się na wycieczkę do Jerozolimy i widzą, jak żyją Charedim. Wchodzisz w zaułki przestępczego świata i widzisz, jak żyją przestępcy. Niezależnie od gatunku, patrzymy na prawdę o ludzkiej naturze”.

KOLACJA była kręcona jeszcze przed pandemią Koronawirusa, ale właśnie wtedy, gdy miała być pokazywana na festiwalach filmowych, nadszedł kryzys. Brał udział w niektórych konkursach i zdobywał nagrody, ale było to trudne, ponieważ wiele z tych festiwali odbywało się wyłącznie online, a na inne reżyserzy nie mogli podróżować.

Kiedy dzielili się tymi historiami, stało się dla nich szczególnie jasne, w jaki sposób ich partnerstwo pomogło im pokonać wszystkie te przeszkody. W trakcie ich rozmowy pojawiły się pewne różnice zdań co do postrzegania kluczowych tematów w ich filmach i faktów, takich jak dokładny sukces rosyjskich imigrantów jako grupy w Izraelu. Każdy z nich w przekonujący sposób przedstawił swoje argumenty, a następnie je rozwinął, co dało mi wgląd w funkcjonowanie ich partnerstwa roboczego.

„Kiedy kręcisz filmy, zawsze dzieje się to wbrew przeciwnościom”, powiedział Harari, „a tematem naszych filmów jest to, że rozumiemy typ osoby, która się nie poddaje, która osiąga swój cel wbrew wszelkim przeciwnościom”.

READ  Melanie C wycofuje się z Polski w ramach solidarności ze „społecznościami, które wspieram”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *