Connect with us

Nauka

Drugi polski astronauta, który poleciał w kosmos z misją na ISS

Published

on

Drugi polski astronauta, który poleciał w kosmos z misją na ISS

Polski astronauta weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i będzie to już drugi raz, kiedy Polak poleci w przestrzeń kosmiczną. „Polski lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) gwarantowany” – ogłosiła Polska Agencja Kosmiczna (PAK).

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda ujawnił dziś, że podpisana 4 sierpnia umowa dotycząca polskiego lotu na ISS została dziś parafowana przez współpracujących partnerów misji, ESA i Axiom Space, amerykańską firmę, która realizuje ostatnie misje na ISS. ISS.

Ministerstwo wyjaśniło, że choć polski lot gwarantuje umowa, to ESA nie zatwierdziła jeszcze kandydata, którego Polska przedstawi. Buda ogłosiła, że ​​kandydatem do misji będzie inżynier Sławosz Uznański, jedyny polski członek rezerwy astronautów ESA.

„Jesteśmy pewni, że drugi w historii polski astronauta weźmie udział w misji kosmicznej na orbicie” – powiedział Buda w nagraniu wideo opublikowanym przez swoje ministerstwo. „To niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach” – powiedział minister.

Wszystkie aspekty wymagane do przygotowania i rozmieszczenia misji będą zarządzane przez Axiom Space we współpracy z ESA, co obejmuje dostęp do obiektów szkoleniowych i instruktorów, sprzęt zabezpieczający i certyfikaty, zarządzanie na orbicie oraz wsparcie po misji.

„To prestiżowa szansa dla Polski, ale także dla całej branży kosmicznej. Trzymajcie kciuki!” Budda zakończył wideo.

Oprócz przeprowadzania eksperymentów i testowania zaawansowanej polskiej technologii, zadania astronauty podczas misji będą służyć także celom edukacyjnym dla polskich uczniów.

READ  Polska i Ukraina wzmacniają współpracę kosmiczną w obliczu sporu z Rosją

„Oprócz testowania polskiej technologii na niskiej orbicie okołoziemskiej ważny jest dla nas także aspekt edukacyjny” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Kamila Król, wiceminister rozwoju i technologii.

„Mamy nadzieję, że zajęcia transmitowane z ISS, prowadzone przez polskiego astronautę, dotrą do tysięcy uczniów i zaowocują dużym zainteresowaniem tematyką kosmiczną wśród młodych Polaków”.

Jeśli Uznański weźmie udział w misji kosmicznej, dołączy do Mirosława Hermaszewskiego jako jedyny Polak, który to zrobi. Hermaszewski był częścią dwuosobowej załogi na pokładzie radzieckiego statku kosmicznego Sojuz 30, który wszedł na orbitę 27 czerwca 1978 r. i zadokował do orbitalnej stacji kosmicznej Salut 6. Hermaszewski i radziecki kosmonauta Piotr Klimuk okrążyli kulę ziemską 126 razy, zanim powrócili na Ziemię 5 lipca tego roku.

Hermaszewski zmarł w grudniu ubiegłego roku w wieku 81 lat.

Uznański został wybrany na członka rezerwy astronautów ESA w listopadzie 2022 r. Pracował jako lider projektu i starszy inżynier ds. niezawodności w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie oraz jako ekspert techniczny ds. badań i innowacji Unii Europejskiej. Program dofinansowania Horyzont 2020.

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii w 2023 roku Polska zwiększyła swój wkład finansowy do ESA o 295 mln euro, umożliwiając polskim firmom udział w różnych programach rozwoju technologii, produktów i usług w zakresie łączności satelitarnej, nawigacji i Ziemi Obserwacja.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

READ  Seriun IT wita nowego członka zespołu z Polski

Główny autor obrazu: ESA/YouTube

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *