Connect with us

technologia

Dostawa drona defibrylatorów w Polsce

Published

on

Centrum dronów oraz Pentacomp Zrealizuj dostawę defibrylatorów dronem w Polsce.

autor: DRONELIFE Staff Writer Ian M. Crosby

Jesienią Sosnowiec na południu Polski rozpocznie pilotażowy program transportu AED (Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych) za pośrednictwem bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Projekt, opracowany we współpracy z Metropolis GZM, miastem Sosnowiec, Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa oraz firmami Dronehub i Pentacomp, ma na celu zdobycie doświadczenia z wykorzystania technologii dronów w realizacji zadań na potrzeby samorządu. Plan będzie monitorował ponad 100 lotów i umożliwi gromadzenie danych o optymalnych parametrach lotów i procesach ich realizacji.

„Projekt do realizacji w Sosnowcu to kolejna okazja do potwierdzenia celowości wykorzystania dronów i stacji dokujących Dronehub oraz oprogramowania do zarządzania lotami Pentacomp” – tłumaczy Vadym Melnyk, założyciel i CEO Dronehub. „W projekcie pilotażowym wezmą udział dwie nasze stacje dokujące, każda wyposażona w mechanizm kartezjański, czyli ładowarkę robota, która automatycznie pobiera defibrylator z przedziału stacji dokującej i umieszcza go w dronie. Po wylądowaniu drona w drugiej stacji dokującej podobny mechanizm podnosi paczkę z drona i umieszcza ją w schowku na stacji docelowej.”

25 sierpnia strony podpisały porozumienie w sprawie przygotowania i realizacji programu. Projekt będzie pierwszym tego typu w Polsce.

„Dzięki wykorzystaniu dronów w akcjach ratowniczych znacznie skracamy czas dostawy niezbędnego sprzętu medycznego” – dodaje Melnyk. „Dron porusza się w linii prostej, nie stoi w korkach, nie błądzi, nie potrzebuje czasu na przygotowanie się do akcji jak ekipa ratunkowa. A czas ma absolutnie kluczowe znaczenie dla ratowania życia i zdrowia ludzi. Systemy Dronehub i Pentacomp umożliwiają również transport innych pilnych przesyłek medycznych, takich jak próbki krwi.”

Koordynator zadania, Metropolis GZM (Górnośląskie Metropolia), oceni loty realizowane przez Dronehub – dostarczającego drony i stacje dokujące – wraz z odpowiedzialnym za oprogramowanie Pentacompem. Wsparcie materialne i formalne, w tym kontakt z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Służbą Żeglugi Powietrznej, zapewnia Instytut Lotnictwa Łukasiewicz.

READ  Producent suplementów diety Laboratoria Natury oficjalnie otwiera nowy zakład w Polsce

„Bardzo się cieszymy, że możemy brać udział w tak innowacyjnym projekcie” – mówi Anna Mazur, główny inżynier Jednostki Certyfikującej UAV w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa. „Jesteśmy pewni, że sukces, jaki osiągniemy z naszymi partnerami w Sosnowcu, przyczyni się do rozwoju i upowszechnienia technologii dronów w Polsce. Jako państwowa instytucja branży lotniczej chcemy, aby w niedalekiej przyszłości drony stały się integralną częścią naszego codziennego życia w zakresie usług i bezpieczeństwa publicznego.”

Po lotach wyniki testów są wykorzystywane przez Urban Air Mobility (UAM). Dronehub jest jedną z wiodących europejskich firm lotniczych propagujących miejską mobilność powietrzną w europejskiej przestrzeni powietrznej i przeprowadzi około 160 lotów w celu przetestowania systemu w trzech zadaniach: transport defibrylatora AED, powietrzny monitoring miejsca wypadku i udostępnienie go służbom publicznym oraz w tworzeniu ortofotomap i fotogrametrii dla służb publicznych. Loty zaplanowano na okres od września 2021 do października 2022.

Ian studiował na Dominican University of California, gdzie w 2019 roku uzyskał licencjat z języka angielskiego. Z pasją do pisania i opowiadania historii oraz żywym zainteresowaniem technologią, jest teraz współpracownikiem DroneLife.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *