Connect with us

Zabawa

Donald Tusk zostaje polskim premierem z mandatem poprawy stosunków z Unią Europejską

Published

on

Donald Tusk zostaje polskim premierem z mandatem poprawy stosunków z Unią Europejską

WARSZAWA, Polska (AP) – Donald Tusk, lider partii centrowej, po raz pierwszy od prawie dziesięciu lat powrócił na stanowisko premiera Polski po poniedziałkowym głosowaniu w parlamencie, torując drogę nowemu proeuropejskiemu rządowi za osiem lat lat burzliwych rządów narodowo-konserwatywnych.

Oczekuje się, że Tusk, były szef UE, który był przewodniczącym Rady Europejskiej w latach 2014–2019 i ma silne powiązania w Brukseli, poprawi pozycję Warszawy w stolicy bloku. W latach 2007-2014 był premierem RP.

Dojście Tuska do władzy nastąpiło niemal dwa miesiące po wyborach wygranych przez koalicję partii od lewicowych po umiarkowanie konserwatywne. Partie startowały oddzielnie, ale obiecały współpracę pod przywództwem Tuska na rzecz przywrócenia standardów demokratycznych i poprawy stosunków z sojusznikami.

Przekazanie władzy jest postrzegane jako niezwykle istotne dla 38 milionów obywateli tego środkowoeuropejskiego kraju, gdzie zbiorowy gniew wobec partii Prawo i Sprawiedliwość doprowadził do rekordowej frekwencji w zamian za rząd, który według wielu podważał normy demokratyczne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *