Connect with us

Nauka

Doktorantka wykorzystuje stypendium do stworzenia filmu dokumentalnego o ochronie zasobów rzecznych

Published

on


Zdjęcie zostało wysłane

Paulina Sobczak, doktorantka i stypendystka Southern Exposure Film 2021

Międzynarodowa studentka studiów podyplomowych Paulina Sobczak miała niedawno premierę filmu dokumentalnego, który stworzyła jako Południowa ekspozycja Kolega filmowy. Stworzone w sześć krótkich tygodni tego lata filmy Southern Exposure z 2021 roku mają na celu uczczenie wyjątkowych ludzi i miejsc w Alabamie.

Sobczak miał premierę filmu tego lata, a 28 października wrócił do Alabamy na drugi pokaz i dyskusję panelową, na zaproszenie organizatorów wymiany. Jego film „Heal the River” opowiada historię zapór hydroelektrycznych i ich wpływu na systemy rzeczne Alabamy. Sobczak powiedział, że stypendium było okazją do połączenia zainteresowań artystycznych z pracą społeczną.

„Zapory hydroelektryczne, zbudowane dekady temu, radykalnie zmieniły systemy rzeczne w Alabamie” – powiedział Sobczak. „W dół rzeki od tamy Harris na rzece Tallapoosa rodziny i właściciele ziemscy, którzy utracili prawo własności i użytkowania rzeki, mają raz na pokolenie okazję do wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu zapory poprzez proces ponownego licencjonowania. Mogą poprawić warunki w dole rzeki i może zacząć leczyć rzekę”.

Plakat filmu dokumentalnego Uzdrowić rzekę, film Pauliny SobczakSobczak pochodzi z Polski, gdzie ukończyła informatykę ze specjalizacją projektowanie graficzne i multimedia. W trakcie studiów magisterskich z dziennikarstwa (dokument) i socjologii na Uniwersytecie A.

„Podczas stypendium mogłem wykorzystać perspektywę socjologiczną i umiejętności filmowe nabyte na Uniwersytecie Arkansas, aby wnieść pozytywny wkład w lokalną społeczność w Alabamie” – powiedział Sobczak. „Byłem bardzo podekscytowany tym, że dzięki mojej pasji do opowiadania historii mogę wspierać członków społeczności w promowaniu zmian środowiskowych”.

Stypendium Southern Exposure było dla Sobczaka wyzwaniem, by stworzyć dokument w tak krótkim czasie, obejmującym preprodukcję, wywiady, filmowanie i wreszcie montaż. Powiedziała, że ​​był to proces współpracy, w którym otrzymała porady i wskazówki od zespołu Alabama River Alliance, producenta serialu Southern Exposure i oddanych członków społeczności.

READ  Według szacunków, koronawirus zainfekował 1,7 miliona nowojorczyków

Sobczak wykorzystał swój program Curricular Practice Training (CPT) jako student zagraniczny, aby tego lata ubiegać się o stypendium. CPT umożliwia niektórym zagranicznym studentom uczestnictwo w możliwościach edukacyjnych lub zatrudnienia bezpośrednio związanych z głównym kierunkiem studiów studenta podczas pobytu w USA

„Doceniam post Zagraniczni studenci i naukowcy oraz Graduate School i International Education, które zawsze mnie zachęcały i pomagały mi realizować te niesamowite możliwości” – powiedział Sobczak.

W ramach letniego stypendium Southern Exposure pojawiają się filmowcy z całego kraju, którzy opowiadają autentyczne i wciągające historie w krótkich filmach dokumentalnych o środowisku Alabamy. Program, prowadzony przez Alabama Rivers Alliance każdego lata daje stypendystom możliwość tworzenia filmów o znaczeniu ochrony zasobów naturalnych.

Stypendium pozwoliło Sobczakowi współpracować z Alabama Rivers Alliance i uczyć się od ekspertów, jak aktywnie chronić zasoby naturalne, wzmacniać pozycję członków społeczności i tworzyć społeczną sieć partnerstw.

„Dowiedziałam się, że połączony wysiłek wielu aktorów, w tym naukowców, aktywistów, członków społeczności i filmowców, może przynieść zmiany społeczne” – powiedziała. „Byłem pod wrażeniem zaangażowania ludzi w ochronę przyrody i obronę jej zachowania. Zdałem sobie również sprawę z tego, jak otaczające nas środowisko naturalne przyczynia się do tego, kim jesteśmy i naszej tożsamości”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *