Connect with us

Świat

Doki chińskich statków wojskowych w porcie Sri Lanki pomimo obaw Indii

Published

on

Chiński wojskowy statek badawczy Yuan Wang 5 przybywa do międzynarodowego portu Hambantota w Hambantota na Sri Lance 16 sierpnia 2022 r. REUTERS/Stringer

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

COLOMBO, 16 sierpnia (Reuters) – Chiński wojskowy statek badawczy zacumował we wtorek w chińskim porcie Hambantota na Sri Lance po kilkudniowym opóźnieniu w stosunku do wizyty Indii, które rywalizują z Chinami o wpływy w kryzysie Lanki.

Indie sprzeciwiły się zadokowaniu Yuan Wang 5, który analitycy opisują jako zaawansowany technologicznie statek do śledzenia przestrzeni kosmicznej, w obawie, że Chiny mogą wykorzystać port w pobliżu głównego szlaku żeglugowego między Azją a Europą jako bazę wojskową.

Sri Lanka, która potrzebuje wsparcia zarówno Indii, jak i Chin, borykając się z najgorszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci, początkowo zezwoliła statkowi na pięciodniowy postój w Hambantocie od 11 sierpnia.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Później wezwała Chiny do opóźnienia przybycia statku, powołując się na potrzebę dalszych konsultacji. Kontynuuj czytanie

Yuan Wang 5 będzie teraz cumował tylko przez trzy dni, aby zaopatrzyć się w paliwo, żywność i inne niezbędne zapasy, powiedział urzędnik w porcie, który odmówił identyfikacji, ponieważ nie jest upoważniony do rozmów z mediami.

Minister rządu Sri Lanki powiedział, że naród wyspiarski pracuje nad zapewnieniem braku tarć między zaprzyjaźnionymi krajami.

„Indie zgłosiły obawy, a Sri Lanka poprosiła o opóźnienie dokowania statku do czasu, gdy będą mogły zostać przeprowadzone rozmowy w celu rozwiązania tych problemów” – powiedziała dziennikarzom minister mediów Bandula Gunawardana.

„Jeszcze wcześniej na Sri Lankę przypływały statki z USA, Indii i innych krajów. Pozwoliliśmy tym statkom przybyć. W ten sam sposób pozwoliliśmy chińskiemu statkowi zacumować.

READ  Księżniczka Latifa: ONZ jest „bardzo zaniepokojona” sytuacją i wciąż czeka na „dowód życia”

China Merchants Port Shares (0144.HK) podpisała 99-letnią umowę najmu na obsługę portu głębinowego Hambantota w 2017 roku.

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin powiedział, że chiński statek nie koliduje z żadnym innym krajem.

„Yuan Wang 5 prowadząc działalność w zakresie badań morskich nie wpływa na bezpieczeństwo ani interesy gospodarcze kraju, a osoby trzecie nie powinny ingerować” – powiedział w Pekinie.

Zagraniczni analitycy bezpieczeństwa twierdzą, że Yuan Wang 5 jest jednym z najnowszej generacji chińskich statków śledzących przestrzeń kosmiczną, używanym do monitorowania wystrzeliwania satelitów, pocisków i ICBM.

Pentagon twierdzi, że statki Yuan Wang są obsługiwane przez Strategiczne Siły Wsparcia Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Przed przybyciem statku Indie dostarczyły Siłom Powietrznym Sri Lanki Dorniera 228 do patroli morskich.

Podczas ceremonii przekazania, prezydent Sri Lanki Ranil Wickremesinghe nazwał to początkiem współpracy w zakresie nadzoru morskiego między marynarką wojenną i lotnictwem jego kraju a marynarką wojenną Indii.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie Udithy Jayasinghe w Kolombo; Pisanie przez Shilpa Jamkhandikar i Krishna N. Das; Edytowane przez Raju Gopalakrishnana i Clarence’a Fernandez

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.