Connect with us

Nauka

Do Polski przybywa kolejna partia szczepionki na koronawirusa

Published

on

Mateusz Marek / PAP

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że do Polski dotarła partia 300 tysięcy dawek szczepionki na koronawirusa i dodał, że jej dystrybucja do ponad 250 szpitali rozpocznie się w poniedziałek.

Na konferencji prasowej na warszawskim Okęciu w poniedziałek premier powiedział, że do szpitali trafiają już tysiące dawek.

„Rozpoczynamy dystrybucję. Dziś i jutro trafią do ponad 250 szpitali – powiedział Morawiecki.

Premier ostrzegł przed trzecią falą pandemii, wyjaśniając, że może być ona bardziej niebezpieczna niż dwie pierwsze.

„Ale szczepionka może być również dawką nadziei” – powiedział. „Musimy wybierać między strachem a ryzykiem oraz nadzieją i bezpieczeństwem”.

Morawiecki dodał, że Polska weszła w nową fazę walki z koronawirusem, czyli w operację logistyczną dystrybucji szczepionki.

W ramach rządowego programu szczepień w najbliższych miesiącach zaszczepionych zostanie około 30 milionów ludzi.

„To operacja mająca na celu przywrócenie życia do stanu sprzed pandemii” – powiedział, dodając, że szczepionka jest niezbędna, ponieważ „nie ma lepszego leku, nie ma lepszego leku na wirusa”.

Morawiecki wezwał również Polaków, aby zaufali nauce i medycynie i ubiegali się o szczepionkę. Powtórzył, że jako pierwsi zaszczepią się lekarze i będą im towarzyszyć mundury, nauczyciele i osoby starsze.

„Niech zwycięży nadzieja i bezpieczeństwo” – powiedział. „Dziś rozpoczynamy operację dystrybucyjną na dużą skalę. Dzieje się to wcześniej, niż się spodziewaliśmy, ponieważ chcemy, aby była jak najbardziej efektywna. W najbliższych miesiącach możemy wygrać tę nierówną walkę z koronawirusem”.

Pierwsza partia 10 000 szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer / BioNTech dotarła do Polski w sobotę. W niedzielę siedemdziesiąt dwa szpitale w całej Polsce rozpoczęły szczepienia swoich pracowników.

READ  NASA gratuluje indyjskim astronomom odkrycia Gwiezdnej Galaktyki | India News
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *