Connect with us

Gospodarka

Dlaczego Biden pozwolił Putinowi wygrać?

Published

on

Prezydent USA Joe Biden zorganizuje wspólną konferencję prasową z kanclerz Niemiec Angelą Merkel we wschodnim pokoju Białego Domu w czwartek 15 lipca 2021 r. (POOL przez CNP / INSTARimages)

Co dokładnie Biały Dom myśli o tym, co robi?

W tym miesiącu ulubiony projekt Władimira Putina, warty 11 miliardów dolarów gazociąg Nord Stream 2, został zatwierdzony przez Biały Dom i Kancelarię Federalną wbrew woli Unii Europejskiej, NATO, unijnej polityki energetycznej, Kongresu USA i sąsiadów Niemiec. Co gorsza, obaj podpisali niejasną umowę, aby utrzymać Rosję w ryzach i uniemożliwić jej zmuszenie Ukrainy lub Europy z powodu jej monopolu energetycznego, ale Rosja nie musiała go podpisywać. Innymi słowy, umowa jest niewykonalna.

Ten szokujący rozwój dyplomatyczny przeraża nas i sąsiednie państwa narodowe, które wspierały dążenia Ukrainy do ostatecznego pozbycia się korupcji w stylu sowieckim, oraz rosyjskich oligarchów i marionetek. Tysiące zainwestowało w pomoc Ukraińcom w demokratyzacji i reformie ich rządu, aby stać się pełnoprawnymi członkami Wspólnoty Europejskiej. Niektórzy zginęli próbując. Sam straciłem przy tym gazetę.

Dla reformatorów i świadomych obserwatorów Kremla ta porażka jest więcej niż rozczarowująca. To wręcz niebezpieczne i dziwnie zagmatwane.

Biały Dom zignorował nieoficjalne sankcje mające na celu powstrzymanie budowy rurociągu. Podpisał to „umowę” z Niemcami, mimo że jest to reżim ustępujący, kiepska koalicja, którą w ciągu kilku tygodni mogą obalić wybory. Co gorsza, została podpisana zaledwie kilka dni po tym, jak Putin wydał 6000-wyrazowy manifest deklarujący, że Ukraina nie jest suwerennym narodem, ale częścią Rosji. Dokument był przerażający i czytał się jak czar de facto Deklaracja wojny.

Subskrybuj najnowsze wiadomości z UkraineAlert

UkraineAlert to obszerna publikacja internetowa, która regularnie dostarcza wiadomości i analizy na temat rozwoju ukraińskiej polityki, gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego i kultury.

READ  Polska produkcja przemysłowa, ceny producenta rosną w styczniu

Tragicznie, głupotą było nakłanianie Rosji – czy Stanów Zjednoczonych – do zgody na wszystko, co dotyczyło dobrobytu Ukrainy. W grudniu 1994 roku trzy mocarstwa atomowe – Federacja Rosyjska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – podpisały Memorandum Budapeszteńskie, które gwarantowało integralność granic Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy. Ich obietnica była konieczna, aby przekonać całą trójkę do dobrowolnego zrzeczenia się broni jądrowej po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Ale w 2014 roku, po tym, jak demokratyczne powstanie na Ukrainie obaliło skorumpowanego marionetkę Putina Wiktora Janukowycza, Rosja przedarła się przez ukraińskie granice i doprowadziła do inwazji i okupacji Ukrainy 7,2 proc. Ukrainy. Putin ukrywał się za deputowanymi, twierdząc, że konfiskaty były wynikiem separatystycznych powstań Rosjan mieszkających na Ukrainie.

Nikt nie dał się nabrać na „zielonych ludzików” i tak zwanych „separatystów”, ale żaden z sygnatariuszy Memorandum Budapeszteńskiego nie dotrzymał obietnic interweniując. Padły mocne słowa, Rosja została ostatecznie wyrzucona z ówczesnej G8, ale Moskwa pozostała zakorzeniona w Radzie Bezpieczeństwa, a także w ONZ. W przeciwieństwie do tego alianci natychmiast wyrzucili Związek Radziecki z Ligi Narodów w grudniu 1939 r. z powodu jego agresji na Finlandię w ramach paktu z Niemcami.

Ta sama „Wielka Gra” trwa jeszcze raz. Rosja i Niemcy, umożliwione przez rozproszone i coraz bardziej izolacjonistyczne Stany Zjednoczone, depczą Europę i ignorują życzenia państw narodowych Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów bałtyckich. Od 2014 roku Ukraina ponosi koszty wspierania swojej armii (drugiej co do wielkości po Francji), aby chronić wschodnią ścianę Europy przed najazdem potężnej armii Putina. Do tej pory zginęło 14 000 osób, 1,3 miliona Ukraińców zostało wysiedlonych przez okupację, a przemysłowe centrum kraju zostało splądrowane i zniszczone, kosztem szacowanym na 30 miliardów dolarów.

Po raz kolejny Ukraina, Polska i reszta nie mogą liczyć na ochronę innych i powinny zawrzeć sojusz, aby zapobiec ostatecznemu dokończeniu gazociągu w Niemczech – poprzez sądy, media i system polityczny – oraz w Brukseli gorzko przeciwko nadmiernym Dominacja jaką dziś reprezentuje Rosja i jej rurociągi.

READ  Dzięki PKO BP IKO może podłączyć kartę z innego banku i dokonywać płatności mobilnych

Oczywiście Departament Stanu USA i Rada Bezpieczeństwa Narodowego nie mają wiedzy na temat Rosji ani zakresu jej wrogości w regionie i poza nim – błąd, który niepokoi Europejczyków i tych, którzy mieszkają tam, gdzie Putin stwarza problemy, jak Afryka Ameryka, Morze Czarne regionu, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu.

Nie rozumieją też, że Ukraina – ze swoim rolnictwem, zasobami i technologią – jest kluczem do najazdów Putina. Nieżyjący już ekspert ds. Rosji Zbigniew Brzeziński najlepiej podsumował jej znaczenie dla Europy i Zachodu: „Z Ukrainą Rosja jest imperium, a bez niej Rosja jest biednym krajem Europy Wschodniej”.

Putin podgryza swój łup i prawie wypowiedział wojnę. Tragedią jest to, że Stany Zjednoczone i Niemcy zapewniły mu teraz ogromny przepływ gotówki na finansowanie jego podbojów.

Diane Francis jest Senior Fellow w Eurasia Center Atlantic Council, redaktorką National Post w Kanadzie, wybitnym profesorem w Ted Rogers School of Management Uniwersytetu Ryerson i autorką dziesięciu książek.

Kontynuuj czytanie

Poglądy wyrażone na UkraineAlert są wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Atlantic Council, jej pracowników lub zwolenników.

Czytaj więcej z UkraineAlert

UkraineAlert to obszerna publikacja internetowa, która regularnie dostarcza wiadomości i analizy na temat rozwoju ukraińskiej polityki, gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego i kultury.

Kontynuuj czytanie

To Centrum Eurazji Misją jest wzmocnienie współpracy transatlantyckiej w promowaniu stabilności, wartości demokratycznych i dobrobytu w Eurazji, od Europy Wschodniej i Turcji na zachodzie po Kaukaz, Rosję i Azję Środkową na wschodzie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *