Connect with us

technologia

Deweloperzy SMR szukają w Polsce

Published

on

Polska stała się przedmiotem zainteresowania firm, które chcą rozwijać małe reaktory modułowe (SMR).

23 września kanadyjskie firmy Cameco, GE Hitachi Nuclear Energy (GEH), GEH SMR Technologies Canada (GEH SMR Canada) oraz Synthos Green Energy (SGE), członek Grupy Synthos, podpisały niewyłączną i niewiążącą umowę memorandum intencji (MOU) oceniające możliwość ustanowienia łańcucha dostaw paliwa uranowego w Kanadzie, który może obsłużyć potencjalną flotę BWRX-300 SMR w Polsce.

BWRX-300 to chłodzony wodą SMR z naturalnym obiegiem o mocy 300 MWe z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który wykorzystuje konstrukcję i podstawę licencjonowania ESBWR z certyfikatem US NRC firmy GEH. W wyniku innowacyjnego uproszczenia projektu, BWRX-300 będzie wymagał znacznie niższych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi projektami SMR, zgodnie z projektami GEH.

Synthos, producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem niedrogiej, bezemisyjnej energii elektrycznej na żądanie z niezawodnego, dedykowanego źródła. W 2019 roku SGE i GEH uzgodniły współpracę nad potencjalnymi aplikacjami wdrożeniowymi dla BWRX-300 w Polsce. SGE i GEH podpisały w 2020 r. strategiczne porozumienie, które jeszcze bardziej wzmocni współpracę.

Cameco dostarcza uran, rafinację i konwersję uranu dla przemysłu jądrowego na całym świecie. W lipcu 2021 r. Cameco, GEH i Global Nuclear Fuel-Americas (GNF-A) uzgodniły zbadanie wielu obszarów współpracy w celu przyspieszenia komercjalizacji i wdrożenia SMR BWRX-300 w Kanadzie i na całym świecie. „Wierzymy, że energia jądrowa odegra ważną rolę w pomaganiu krajom i firmom na całym świecie w osiągnięciu celów zerowej emisji netto” – powiedział Tim Gitzel, prezes i dyrektor generalny Cameco. „Ten protokół ustaleń jest doskonałym przykładem rodzaju innowacyjnych rozwiązań, które badają firmy takie jak Synthos Green Energy oraz tego, w jaki sposób SMR mogą przyczynić się do ukierunkowanych na branżę wysiłków na rzecz dekarbonizacji”.

Rafał Kasprów, dyrektor generalny SGE, powiedział: „Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Cameco i GEH, aby zrozumieć zapotrzebowanie na uran dla floty BWRX-300 w Polsce i wspierać Kanadę. Oprócz tego protokołu ustaleń, SGE ściśle współpracuje z GEH w celu zidentyfikowania możliwości łańcucha dostaw w Polsce, które uzupełniają możliwości eksportowe opracowane w Kanadzie dla BWRX-300, które mogą umożliwić nam skuteczne dostarczanie do sieci energii elektrycznej bez emisji dwutlenku węgla.

READ  Niebo niczyje w 2022 roku

Prezes i dyrektor generalny GEH Jay Wileman powiedział, że GEH ma zaszczyt współpracować z Cameco i Synthos Green Energy w celu wdrożenia BWRX-300, dodając: pomagając w tworzeniu cennych miejsc pracy w zakresie dostaw uranu w Kanadzie. GEH uważa, że ​​BWRX-300 może stać się najniższym ryzykiem, najniższy koszt i najszybszy na rynku SMR dzięki wykorzystaniu istniejącej certyfikacji projektowej ESBWR, wykorzystaniu licencjonowanego i sprawdzonego projektu paliwa GNF2 oraz wykorzystaniu sprawdzonych komponentów i doświadczenia w łańcuchu dostaw.

W oświadczeniu dotyczącym przyszłości firmy zauważyły, że projekt jest obarczony szeregiem zagrożeń, w tym: „ryzyko, że nie można pomyślnie ustanowić łańcucha dostaw paliwa uranowego do utrzymania SMR w Polsce; ryzyko, że BWRX-300 nie zostanie skomercjalizowany i użyty w oczekiwanym czasie i po oczekiwanych kosztach lub w ogóle; ryzyko, że energia jądrowa i SMR nie przyczynią się do dekarbonizacji w oczekiwanym zakresie; oraz ryzyko, że strony nie będą w stanie dostarczyć bezemisyjnej energii elektrycznej w Polsce lub stworzyć dodatkowych możliwości zatrudnienia w Kanadzie.”

Nuscale pisze listy intencyjne z polskimi firmami

Tego samego dnia amerykańskie NuScale Power, KGHM Polska Miedź i Piela Business Engineering (PBE) podpisały kolejny list intencyjny w sprawie zbadania zastosowania technologii małych reaktorów modułowych (SMR) NuScale jako rozwiązania do ponownego wykorzystania węgla dla istniejącego węgla. elektrownie opalane oraz Energia elektryczna i cieplna dla procesów przemysłowych KGHM w Polsce. KGHM to polski lider w produkcji miedzi i srebra, a PBE to polska firma konsultingowa specjalizująca się w doradztwie w zakresie inżynierii biznesowej.

SMR dla wody lekkiej firmy NuScale ma na celu dostarczanie energii do wytwarzania energii, ciepłownictwa, odsalania i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Posiada w pełni fabryczny moduł zasilania NuScale, który może generować 77 MW energii elektrycznej przy użyciu technologii reaktora ciśnieniowego. Skalowalna konstrukcja NuScale — elektrownia może pomieścić do czterech, sześciu lub dwunastu pojedynczych modułów mocy — zmniejsza zobowiązania finansowe związane z gigawatowymi elektrowniami jądrowymi. W sierpniu 2020 r. był to pierwszy projekt SMR, który uzyskał aprobatę amerykańskiej Komisji Regulacji Jądrowych. NuScale i Fluor obecnie wprowadzają na rynek obiekt należący do Utah Associated Municipal Power Systems. Firma NuScale podpisała i ogłosiła listy intencyjne z potencjalnymi klientami zainteresowanymi wdrożeniem technologii SMR w 12 krajach.

Zgodnie z Memorandum of Understanding, NuScale będzie wspierać KGHM i PBE w testowaniu technologii SMR NuScale jako rozwiązania do odzyskiwania / ponownego wykorzystania węgla w istniejących elektrowniach węglowych i, bardziej ogólnie, w przypadku nowych wdrożeń elektrowni jądrowych, a także energii wspierającej działalność przemysłową w Polsce. Egzamin obejmuje analizę czynników technicznych, ekonomicznych, prawnych, regulacyjnych, finansowych i organizacyjnych.

„NuScale jest podekscytowany współpracą z KGHM i PBE przy potencjalnym wdrażaniu elektrowni NuScale Power w Polsce” – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. „Wyłączenie starzejących się elektrowni węglowych zmienia sposób wytwarzania energii elektrycznej, potrzeby infrastrukturalne i możliwości pracy. Technologia SMR firmy NuScale jest idealnym, elastycznym rozwiązaniem w zakresie czystej energii do ponownego wykorzystania wycofanych z eksploatacji elektrowni węglowych, a co najważniejsze, do zatrzymania i przekwalifikowania wykwalifikowanych pracowników elektrowni już w tych polskich społecznościach.

Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź, powiedział, że zmiany klimatyczne wymagają zdecydowanych działań. „Już odczuwamy skutki, także finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów jądrowych do 2030 r. to solidna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej. Jesteśmy pionierami w Polsce, ponieważ spodziewamy się, że pierwsza z naszych elektrowni jądrowych zostanie uruchomiona w 2029 roku. Technologia SMR pomoże nam nie tylko chronić środowisko, ale także znacząco obniżyć koszty funkcjonowania naszej działalności.” Dodał, że celem spółki jest komercyjne wytwarzanie energii elektrycznej, aby wspomóc zieloną transformację Polski i obniżyć koszty obniżenia przeciętnego gospodarstwa domowego.

„W energetyce przyszłości niezwykle ważną rolę będzie odgrywać projektowanie modułowych źródeł energii” – powiedział Piotr Piela, założyciel i partner zarządzający PBE. „Z tego powodu SMR, który nie jest konkurencyjny, ale naprawdę komplementarny z dużymi reaktorami jądrowymi, jest nie tylko kluczowym elementem konwersji energii Polski i wielu innych krajów Unii Europejskiej (UE) zależnych od paliw kopalnych, ale także uważana za „technologię będącą przedmiotem wspólnego zainteresowania” niezbędną do pomyślnego wdrożenia ogólnoeuropejskiego Zielonego Ładu.”

Również 23 września NuScale Power, Getka Group (Getka) i Unimot podpisały list intencyjny w celach biznesowych, w tym zbadania wykorzystania technologii SMR firmy NuScale jako rozwiązania do ponownego wykorzystania węgla w istniejących elektrowniach węglowych w Polsce. Getka to zintegrowana firma energetyczna z siedzibą w Oklahomie, która produkuje i dostarcza ropę naftową, produkty rafinowane i alternatywne źródła energii. Dzięki strategii Zero Impact Getka koncentruje się na redukcji emisji z odnawialnych źródeł energii. Unimot jest polską Multienergetyczną Grupą Kapitałową, która oferuje swoim klientom hurtowym i detalicznym produkty paliwowe, gaz i energię elektryczną, w tym energię odnawialną. NuScale pomoże Getka i Unimot w zbadaniu technologii SMR NuScale jako rozwiązania do odzyskiwania / ponownego wykorzystania węgla dla istniejących elektrowni węglowych i, bardziej ogólnie, dla nowych wdrożeń elektrowni jądrowych w Polsce.

READ  AMD naciska na optymalizację shaderów w grach dzięki nowemu patentowi na chiplet GPU

„NuScale jest podekscytowany współpracą z Getką i Unimot w zakresie potencjalnego wdrożenia elektrowni NuScale w Polsce” – powiedział John Hopkins, dyrektor generalny NuScale. Dariusz Cichocki, prezes i dyrektor generalny Grupy Getka, powiedział, że projekt wpisuje się w zobowiązanie Getki do dekarbonizacji i dywersyfikacji polskiej infrastruktury energetycznej. „Dzięki naszej stałej współpracy z Unimot, jesteśmy podekscytowani współpracą z NuScale w celu wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań na rynek w Europie Środkowej” – dodał.

Adam Sikorski, prezes Unimot, powiedział, że to kolejny obszar do rozwoju projektów niskoemisyjnych w Polsce. „Naszą rolą będzie promowanie technologii SMR jako niezawodnej alternatywy dla technologii węglowych oraz pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku. Docelowo zamierzamy również stworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami akademickimi i potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów w celu rozwoju tej technologii w naszym kraju. Dzięki temu możemy aktywnie wspierać transformację energetyczną w Polsce i jednocześnie dywersyfikować działalność naszej grupy.”

Zgodnie ze strategią energetyczną polskiego rządu, Polska planuje budowę sześciu elektrowni jądrowych. Polska ma uruchomić reaktor o mocy 1-1,6 GWe w 2033 roku. Reaktory następcze mają być budowane co dwa do trzech lat, aż do osiągnięcia celu sześciu bloków. Amerykańskie firmy Bechtel i Westinghouse Electric Company ogłosiły w lipcu, że utworzyły zespół do realizacji projektów elektrowni jądrowych w Polsce. Francuski EDF otworzył biuro w Warszawie, aby opracować kompleksową propozycję budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Zainteresowanie wyraziła również Korea Hydro & Nuclear Power z Korei Południowej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *