Connect with us

Gospodarka

Decyzja S&P potwierdza, że ​​polska gospodarka jest na ścieżce wzrostu

Published

on

Polski minister finansów powiedział, że decyzja globalnej agencji Standard & Poor (S&P) o rezygnacji z przeglądu ratingu Polski świadczy o dobrej kondycji polskiej gospodarki i finansów publicznych.

W piątek S&P ponownie odmówił publikacji planowanego raportu na temat wiarygodności kredytowej Polski, co oznacza, że ​​rating pozostaje na poziomie A- z perspektywą stabilną, jak wynika z komunikatu agencji na swojej stronie internetowej.

„Jedna z trzech światowych agencji ratingowych utrzymała swoją dotychczasową wysoką ocenę dla Polski” – powiedział w sobotę Tadeusz Kościński.

Jego zdaniem “to pokazuje, że nasza gospodarka szybko wraca do wzrostu i najlepiej potwierdza, że ​​nasze finanse są zdrowe, a sytuacja budżetowa Polski stabilna”.

W raporcie z 27 września agencja S&P podwyższyła prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2021 roku z 4,5 proc. do 5,1 proc. i obniżyła prognozę na 2022 r. z 5,4 proc. do 5,3 proc.

Agencja podała również, że spodziewa się, że polski bank centralny podniesie stopy wcześniej niż oczekiwano w ostatniej prognozie, prawdopodobnie na początku 2022 roku.

Spośród trzech największych agencji ratingowych Moody’s Polska przyznaje mu najwyższą ocenę, czyli „A2”. Według Fitch i S&P rating Polski to „A-”. Wszystkie trzy dają Polsce „stabilną” perspektywę.

READ  Polska planuje dodać kolejne sztabki złota do swoich kaset - RT Business News
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *