Connect with us

Gospodarka

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce

Published

on

Rada Polityki Pieniężnej na jednodniowym posiedzeniu 15 września pozostawiła wszystkie stopy procentowe bez zmian. Decyzja Rady była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Stopa referencyjna nadal wynosi 0,10%. w ujęciu rocznym – poinformowała RPP w komunikacie. „Rada zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie: – referencyjna stopa procentowa 0,10% w skali rocznej; – stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej; – stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej; – zmiana stopy dyskontowej 0,11% w skali rocznej , – Stopa dyskontowa 0,12 proc. W skali rocznej ”- napisano w komunikacie.

Połowa ankietowanych przez PAP Biznes ośrodków analitycznych prognozuje w najnowszym konsensusie, że stopy procentowe ustabilizują się na obecnym poziomie do końca 2022 roku. Druga połowa analityków uważa, że ​​RPP nie podniesie stóp najwcześniej do 2022 roku, ale w niewielkim stopniu. Na trzy spotkania od 17 marca do 28 maja 2020 r

RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną o łącznie 140 punktów bazowych w krokach po 50, 50 i 40 punktów bazowych do 0,10%. Informacja po RPP zostanie opublikowana na stronie internetowej NBP dzisiaj o 16:00. Po posiedzeniu RPP 15 września zwykła konferencja prasowa już się nie odbędzie.

To już szóste z rzędu posiedzenie RPP, na którym Rada nie będzie oficjalnie komunikować się z rynkiem ani tradycyjnie, ani za pomocą środków porozumiewania się na odległość.

Ostatnia konferencja prasowa po posiedzeniu RPP odbyła się 4 marca 2020 r. (6 miesięcy i 11 dni temu). NBP poinformował w czerwcu Departament Skarbu, że w związku ze skróceniem sesji decyzyjnych RPP do jednego dnia oraz ograniczeniem liczby posiedzeń RPP do jednego w miesiącu ze względu na czas potrzebny na posiedzenie, konferencje prasowe będą odbywały się natychmiast po decyzjach Rady. anulowany. Informacja została przekazana przez Departament Skarbu w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

READ  Modi chce uchylić indyjskie przepisy dotyczące rolnictwa po protestach

Ostatni komentarz prezesa NBP Adama Glapińskiego (patrz Rada Polityki Pieniężnej na str. 8) potwierdza nasze przekonanie, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla stóp procentowych NBP jest stabilizacja w czasie, ale bilans ryzyk dla tej prognozy jest bliski Podwyżka stóp jest odroczona.

NBP w komunikacie poinformował, że decyzja Rady oraz informacje zostaną opublikowane na stronie internetowej NBP po posiedzeniu RPP – napisali w komentarzu analitycy DM PKO BP.

Wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia wskazywały na następujące ryzyka: gwałtowny spadek nastrojów konsumentów (E. Łon), inflacja blisko górnej granicy odchyleń od celu (E. Gatnar), aprecjacja złotego przy zbyt wysokich stopach procentowych (E. Łon) lub znaczny wzrost cen, gdy gospodarka rozwija się poniżej trendu wzrostowego (J. Kropiwnicki).

Zwracamy również uwagę na wypowiedź Prezesa Glapińskiego, który stwierdził, że „w obecnej sytuacji słabszy kurs może przyczynić się do nieco szybszego ożywienia gospodarczego”.

Uważamy, że RPP pozostawi stopy bez zmian przez wiele kwartałów. Przyznaje, że poprzednie prognozy PKB były zbyt pesymistyczne, skala recesji będzie mniejsza, a gospodarka ożyje po zniesieniu blokady, ale jest zbyt wiele zagrożeń, aby mówić o normalizacji stóp w krótkim okresie. Możliwość QE jest nadal otwarta.

Wrażliwość RPP na stopę procentową oznacza, że ​​tak długo, jak EBC jest bliżej zwiększenia QE niż odwrotnej decyzji, o normalizacji stóp procentowych w Polsce nie ma również mowy – twierdzą analitycy ING Banku.

EUR / PLN

  • Cena zakupu
    4.4436

  • Kurs sprzedaży
    4.4471

  • Maks
    4.4513

  • Minimum
    4.4361

  • Średni kurs wymiany
    4.4454

  • Referencyjna stopa procentowa
    4,4461

Od 17 marca br. NBP nie organizuje konferencji prasowych

NBP poinformował w czerwcu Departament Skarbu, że w związku ze skróceniem sesji decyzyjnych RPP do jednego dnia oraz ograniczeniem liczby posiedzeń RPP do jednego w miesiącu ze względu na czas potrzebny na posiedzenie, konferencje prasowe będą odbywały się natychmiast po decyzjach Rady. anulowany. Informacja została przekazana przez Departament Skarbu w odpowiedzi na zapytanie poselskie. Zgodnie z aktualnym harmonogramem RPP powinna spotykać się raz w miesiącu na posiedzeniu decyzyjnym do końca tego roku.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *