Connect with us

Gospodarka

Czy rosyjski zakaz dotyczący wyrobów aluminiowych zaszkodzi gospodarce i konkurencyjności UE?

Published

on

Czy rosyjski zakaz dotyczący wyrobów aluminiowych zaszkodzi gospodarce i konkurencyjności UE?

Unijni politycy od dawna są krytykowani za niekonsekwentne i często autodestrukcyjne podejście do sankcji wobec Rosji. Częściowo wynika to z charakteru bloku, który musi równoważyć często sprzeczne interesy wszystkich swoich członków. Nowo zaproponowany zakaz na niektóre produkty aluminiowe z Rosji może być kolejnym przykładem nieprzemyślanych ograniczeń, które przynoszą więcej szkody niż pożytku.

W notatce badawczej z 15 listopada, powołując się na własne źródła, Harbour Aluminium stwierdziło, że Komisja Europejska rozważa nałożenie zakazu importu rosyjskiej walcówki, folii aluminiowej i wyrobów profilowanych. Chociaż zakaz dotyczący folii i profili może nie mieć żadnego wpływu, ponieważ rosyjski import do UE jest stosunkowo niewielki, zakaz dotyczący folii aluminiowej, jeśli zostanie wprowadzony, będzie bardzo poważną sprawą – ponieważ ostatecznie mocno uderzy w przemysł europejski i jednocześnie wdrażanie inicjatyw UE dotyczących zielonej energii może stać się problematyczne.

Walcówka aluminiowa jest często wykorzystywana w rozwoju energetyki odnawialnej, ponieważ stanowi kluczowy element kabli łączących tego typu projekty z siecią energetyczną. Ponadto walcówka aluminiowa produkcji rosyjskiej jest znacznie bardziej „przyjazna dla środowiska” niż konkurencyjne produkty z innych krajów, które mogłyby ją zastąpić na rynku europejskim.

Według Harbor Aluminium Rosja pozostaje obecnie największym dostawcą walcówki aluminiowej do Unii Europejskiej, podczas gdy ślad węglowy importu walcówki pochodzącej z Rosji jest od 30 do 70 procent niższy w porównaniu z innymi głównymi krajami pochodzenia pozaeuropejskiego. Europejski przemysł kablowy od dziesięcioleci jest uzależniony od wysokiej jakości importu z Rosji (Polska, Hiszpania i Włochy są szczególnie uzależnione od walcówki produkowanej w Rosji), a zastąpienie tych produktów znacznie mniej przyjaznymi dla środowiska produktami z Indii, Chin lub Bliskiego Wschodu mogłoby okazać się realną opcją Szkodzi to Europejskiemu Zielonemu Ładowi i ostatecznie zwiększa ślad węglowy w całej branży. W rezultacie projekty dotyczące infrastruktury energetycznej mogą zostać opóźnione, zwiększając zależność UE od paliw kopalnych.

Ponadto, jak każde sztuczne wykluczenie głównego uczestnika rynku, takie posunięcie również spowoduje wyższe ceny, ponieważ niewątpliwie wyjdą na prowadzenie producenci z innych, nieobjętych sankcjami jurysdykcji. Zakłada to, że inni główni producenci będą w stanie zwiększyć wywóz z UE, ponieważ popyt krajowy na rynkach takich jak Indie obecnie rośnie. Tymczasem własni producenci unijni nie będą w stanie wypełnić tej luki ze względu na wysokie koszty przetwarzania.

Chociaż decyzja nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona i co najmniej dwa państwa członkowskie UE są jej zdecydowanie przeciwne, według źródeł Harbor Aluminium niepokojące jest to, że takie posunięcie wydaje się jedną z rozważanych opcji, co sugeruje, że UE obecnie kończy swój 12Cz Pakiet sankcji wobec Rosji może poważnie zawieść z powodu pomysłów na to, co należy ograniczyć.

Na początku roku unijni politycy zastanawiali się nad wprowadzeniem zakazu importu rosyjskiego aluminium pierwotnego. Plan ten, ostro krytykowany przez wiodące europejskie grupy biznesowe za podważanie unijnej polityki przemysłowej i surowcowej, nie powiódł się. Było to mądre posunięcie, ponieważ doświadczenia związane z krótkotrwałym i nieprzemyślanym zakazem stosowania aluminium w Rosji nałożonym przez Stany Zjednoczone w 2018 r. doprowadziły do ​​natychmiastowego wzrostu cen o 35%, co wstrząsnęło światowymi rynkami metali.

Jest bardzo prawdopodobne, że zakaz, jeśli zostanie wprowadzony, zaszkodzi UE znacznie bardziej niż Rosji. Europejscy klienci powinni się obawiać, że alternatywy dla produkcji rosyjskiej będą znacznie droższe i znacznie mniej przyjazne dla środowiska. Może to prowadzić do dalszego spadku konkurencyjności europejskich producentów w porównaniu z ich konkurentami w innych regionach, czego politycy unijni powinni być w pełni świadomi przy podejmowaniu decyzji, czy jest to godny dodatek do nowego pakietu sankcji, który zostanie wprowadzony ogłoszone wkrótce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *