Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Czy Polska może zakończyć 48-letnią suszę medalową na Paryż 2024?

Published

on

Czy Polska może zakończyć 48-letnią suszę medalową na Paryż 2024?

Awans Polski w siatkówce

Polska ma bogatą historię międzynarodowych sukcesów w siatkówce, jednym z najpopularniejszych sportów narodowych piłka nożna I Skoki narciarskie.

Podróż rozpoczęła się w latach 70. XX wieku, kiedy Huberta Jerzego WagneraKanadyjczycy zdobyli swój pierwszy tytuł mistrza świata w 1974 r., a dwa lata później zdobyli pierwsze (i jak dotąd jedyne) złoto olimpijskie w Montrealu.

Wraz z przełomem wieków nadszedł czas, aby kobiety zabłysły: „Złotka”, czyli „Złote Dziewczyny”, zdobyła dwa tytuły mistrzowskie Europy w latach 2003 i 2005 pod przewodnictwem zmarłej kobiety Andrzeja Niemczyka.

Zainspirowani osiągnięciami kobiet polscy mężczyźni w 2006 roku wkroczyli w nową erę sukcesów. Prowadzony przez argentyńskiego trenera Raula LozanoZdobyli srebro na Mistrzostwach Świata i odnieśli spektakularne zwycięstwo z Rosjanami w półfinale. Triumf na Mistrzostwach Europy nastąpił w 2009 r., a następnie zdobył dwa medale w Lidze Światowej: brązowy w 2011 r. i złoty w 2012 r.

Ten gwałtowny wzrost sukcesu zaowocował zapełnieniem stadionów w całym kraju, od Łodzi po Katowice, znanych jako „Mekka polskiej siatkówki”.

Domowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku wywołały bezprecedensowy szum medialny. Na meczu otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie wzięło udział ponad 60 000 widzów. Zainteresowanie narodu osiągnęło szczyt, gdy Polska zwyciężyła w finale z Brazylią i zapewniła sobie pierwszy od 40 lat tytuł mistrza świata.

Sukces ten powtórzono cztery lata później i tylko Włochy mogły przeszkodzić im w zdobyciu historycznej potrójnej korony w 2022 roku, kiedy to Polska ponownie była gospodarzem turnieju.

Jednocześnie lokalna PlusLiga na szczeblu klubowym zaczęła przyciągać najlepsze talenty na świecie. W 2021 roku ZAKSA Kędzierzyn-Koźle jako pierwsza polska drużyna zwyciężyła w Lidze Mistrzów CEV i dwukrotnie obroniła tytuł.

A nadchodzą kolejne duże turnieje: premier kraju Mateusz Morawiecki ogłosił niedawno, że Polska będzie także gospodarzem Mistrzostw Świata w 2027 roku.

READ  Abp Jdraszewski, współprzewodniczący wspólnej komisji Rzd i Episkopatu. Zastąpi arcybiskupa. Gdzia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *