Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie miasto rekordem najczystszego powietrza miejskiego na świecie

Published

on

Polskie miasto rekordem najczystszego powietrza miejskiego na świecie

Według globalnej usługi monitoringu, polski Kraków może się poszczycić najczystszym powietrzem na świecie Globalny ranking IQ Air miast.

Poziomy jakości powietrza były bliskie najlepszej możliwej wartości zera we wskaźniku jakości powietrza (AQI). W pierwszej dziesiątce rankingów przez większą część dzisiejszego poranka znajdowało się także inne polskie miasto, Wrocław.

Kraków coraz częściej kojarzony jest z toksycznym smogiem, zwłaszcza w zimowym sezonie grzewczym, i już w przeszłości niezmiennie plasował się na czołowych miejscach rankingów IQ Air. Na początku tego miesiąca odnotowano drugie po Delhi najwyższe zanieczyszczenie powietrza na świecie.

Sama Polska ma także jedną z najgorszych jakości powietrza w Europie – szacuje się, że zanieczyszczenie jest przyczyną co roku dziesiątek tysięcy przedwczesnych zgonów.

Jednakże zarówno władze lokalne, jak i krajowe w całym kraju podjęły w ostatnich latach kroki mające na celu poprawę jakości powietrza, a szczególną poprawę odnotowano w Krakowie.

Miasto było pionierem w walce ze smogiem. W 2019 roku jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła zakaz spalania drewna i węgla do celów grzewczych – głównej przyczyny zanieczyszczenia powietrza w Polsce. W zeszłym roku ogłoszono pierwszą w Polsce „strefę czystego transportu”, w której zakazano wjazdu starszym, bardziej zanieczyszczającym środowisko samochodom.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *