Connect with us

Nauka

Czy jadalne kolumbijskie grzyby mogą pomóc astronautom mieć zdrowsze kości?

Published

on

Czy jadalne kolumbijskie grzyby mogą pomóc astronautom mieć zdrowsze kości?

19-letni kolumbijski geniusz mechatroniki wykorzystał swój talent w projekcie dotyczącym grzybów jadalnych, który może pomóc przyszłym astronautom uniknąć niedoboru witaminy D.

Daniela Osorio „Dani” Payán, astronauta analogowy i student Inżynierii Mechatronicznej na Universidad Autónoma de Occidente w Cali w Kolumbii wyjaśnia, że ​​jest częścią zespołu badawczego astronautów analogowych zwanego Tachi Umadaco oznacza „Nasze Słońce” w rdzennym języku Embera w Kolumbii.

W Europejskiej Agencji Kosmicznej – Centrum Szkolenia Astronautów Analogowych, ESA-AATC, mieszczącym się w Krakowie, w Polsce, zespół uprawiał różnorodne grzyby pochodzące z Kolumbii, wykorzystując organiczne ogniwa słoneczne i zautomatyzowane systemy symulujące warunki panujące w przestrzeni kosmicznej.

„Opracowałem system automatyzacji, który pozwala na monitorowanie hodowli grzybów w czasie rzeczywistym z dowolnego urządzenia, jednocześnie opracowując grafiki, które są na tyle intuicyjne i zrozumiałe, że każdy, nawet bez doświadczenia w mikologii, będzie w stanie wykryć potencjalne zagrożenia w hodowli”, mówi: „Ten postęp nie tylko upraszcza życie astronautów, ale także znacznie zmniejsza ryzyko aktywności poza pojazdem (EVA)”.

Istnieje nadzieja, że ​​przyszli astronauci w kosmosie lub na Marsie będą mogli jeść grzyby, bogate źródło witaminy D, aby stawić czoła jednemu z najpilniejszych wyzwań stojących przed astronautami: utracie kości i regulacji układu nerwowego, zaostrzonym przez ich ograniczony kontakt z Ziemią. -jak światło słoneczne.

Aby przetestować projekt, zespół przeszedł szkolenie podobne do tego, jakie otrzymują astronauci.

„Ten tydzień bez komunikacji, w środowisku kosmicznym, zapewnił nam wyjątkowe doświadczenie jako astronauci analogowi” – ​​mówi Payan, dodając, że zespół przetestował swoje ciała, zanurzając się w symulowanych środowiskach mikrograwitacyjnych, protokołach czynności pozakołowych i nie tylko.

„Nasze ciała i umysły przystosowały się do ekstremalnych warunków i dogłębnie zrozumieliśmy, co to znaczy być astronautą analogowym” – mówi.

READ  Aktualność: NATO wzmacnia współpracę naukową z Polską, 22 listopada 2018

Do góry nogami dla robotyki

Payan urodził się i wychował w Cali na południu Kolumbii i twierdzi, że jego życie zmieniło się w wieku dziesięciu lat, kiedy do jego szkoły przybył gość z obietnicą zajęć pozalekcyjnych dla młodych ludzi z potencjałem w zakresie innowacji i matematyki.

„Wspomniała o kilku opcjach, ale moją uwagę skupiło jedno słowo: robotyka” – mówi Payan, dodając, że jej wiedza na temat robotów ograniczała się wówczas do tego, co widziała w filmach science fiction.

„Zrobiłam wszystko, co mogłam, aby dostać się do tego programu i uczyć się, i to właśnie podczas tego procesu szaleńczo zakochałam się w robotyce” – mówi.

Wiele lat później ta determinacja doprowadziła ją do współpracy z kolegą przy projekcie badawczym dotyczącym organicznych ogniw słonecznych w USA Instytut Julich w Niemczechpodczas którego zaproponowano mu stanowisko sztabowe.

Te ogniwa słoneczne stały się częścią projektu, który doprowadził do szkolenia astronautów analogowych w Polsce.

Payan, który prowadzi także warsztaty z nauk o kosmosie dla młodych Kolumbijczyków ze wszystkich środowisk, twierdzi, że znaczenie Nauki Globalnego Południa polega na skupieniu się na dobrostanie i równości ludzi.

„Jako naukowcy z Globalnego Południa nasze badania nie są jedynie ćwiczeniem intelektualnym; to wezwanie do działania i obietnica zbudowania bardziej sprawiedliwego świata”.

Kolejny aspirujący astronauta

Inną aspirującą kolumbijską astronautką jest Ivanna Hernandez.

To właśnie ta pasja zapewniła mu możliwość doświadczenia mikrograwitacji w październiku 2019 r. podczas parabolicznego lotu samolotu Falcon-20 należącego do Kanadyjskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych (NRC) w ramach wyzwania mikrograwitacyjnego PoSSUM.

Zabrała ze sobą dwa studenckie eksperymenty kosmiczne z Kolumbii: własny i jeden przeprowadzony przez studentów z La Guajira w Kolumbii.

„Unoszenie się w warunkach mikrograwitacji przypomina wpadanie w próżnię, a kiedy unosisz się na kilka sekund, masz wrażenie, że znajdujesz się w wodzie, tyle że bez oporu, jaki stwarza” – mówi.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. wymeldować się Mój strona internetowa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *