Connect with us

Nauka

Aktualność: NATO wzmacnia współpracę naukową z Polską, 22 listopada 2018

Published

on

Aktualność: NATO wzmacnia współpracę naukową z Polską, 22 listopada 2018

Polscy naukowcy i eksperci z NATO i krajów partnerskich omawiali przyszłe działania w zakresie współpracy w ramach Programu NATO Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa (SPS) podczas Dnia Informacyjnego SPS, który odbył się w Warszawie 22 listopada 2018 r.

Podczas wydarzenia 250 ekspertów i naukowców z państw członkowskich Sojuszu i krajów partnerskich, takich jak Finlandia, Irlandia, Izrael, Republika Mołdawii i Maroko, omawiało potencjalne zastosowania działań SPS. Obszary debaty obejmowały cyberbezpieczeństwo, obronę chemiczną, biologiczną, radiologiczną i nuklearną (CBRN), zaawansowane technologie oraz program „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” (WPS).

„Chcemy więcej polskich ekspertów w programie NATO SPS” – powiedział podczas sesji inauguracyjnej Barosz Cichocki, wiceminister polskiego MSZ. Dr Piotr Dardziński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podkreślił znaczenie umiędzynarodowienia polskiej działalności badawczej. Uznała Program SPS za podstawowe narzędzie promowania ponadnarodowej współpracy naukowej w celu wzmocnienia nie tylko pokoju i bezpieczeństwa w Sojuszu, ale także z krajami partnerskimi.


Zastępca Sekretarza Generalnego Antonio Missiroli zachęca do większego zaangażowania polskich ekspertów w działania SPS.

Liczę na kontynuację i pogłębianie naszej dobrej współpracy z polskimi naukowcami i ekspertami. Mam szczerą nadzieję, że wykorzystamy ten Dzień Informacyjny SPS, aby zachęcić do współpracy w dziedzinach nauki, badań, technologii i nie tylko, a także zidentyfikować nowe możliwości współpracy,” stwierdził dr Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. pojawiających się wyzwań bezpieczeństwa.

Polska uczestniczy obecnie w projekcie SPS, który monitoruje składowiska amunicji chemicznej na Morzu Bałtyckim za pomocą autonomicznych pojazdów podwodnych. Chemiczne środki bojowe nie tylko stanowią znaczne ryzyko dla rybaków i większych statków, ale także zagrażają faunie i florze morskiej.

Dzień Informacyjny SPS został zorganizowany we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy NATO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwem Obrony Narodowej.

READ  Polska przyznaje dotacje dla morskich projektów wiatrowych od Equinor, Polenergii, Energy News, ET EnergyWorld

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *