Connect with us

Gospodarka

Cztery europejskie kraje Grupy Wyszehradzkiej rozmawiają o bezpieczeństwie i walce z wirusami

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Ministrowie spraw zagranicznych czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej w Europie rozmawiali o współpracy na rzecz pobudzenia gospodarki i turystyki po pandemii i ogłosili bezpłatne podróżowanie między Czechami a Węgrami dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

W piątek w Łodzi, w centralnej Polsce, gospodarzem spotkania był polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, w którym udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych Czech, Słowacji i Węgier. Polska jest obecnie rotacyjnym przywództwem czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej. Węgry przejmą władzę 1 lipca.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział, że ścisła współpraca między gospodarkami, które przed pandemią należały do ​​najbardziej dynamicznych w Europie, “zapewni szybkie ożywienie naszych gospodarek”.

Szijjarto powiedział, że spotkanie umożliwi bezpłatne podróżowanie zaszczepionym między Republiką Czeską a sąsiednimi Węgrami od soboty. Takie bezpłatne podróżowanie między Czechami a Polską jest już możliwe.

„Szczepienia dają nam bezpieczeństwo i tacy ludzie powinni móc normalnie żyć i podróżować” – powiedział dziennikarzom Szijjarto.

Powiedział, że Węgry, które były krytykowane przez Unię Europejską za wiele jej polityk, są zwolennikami silnej Europy, która szanuje wartości chrześcijańskie i poczucie jedności.

Minister spraw zagranicznych Czech Jakub Kulhanek powiedział też, że rozmawiał o bardziej kompleksowych unijnych certyfikatach, które umożliwią podróżowanie po 27-osobowym bloku.

Ivan Korcok ze Słowacji podkreślił potrzebę szerszej współpracy, która będzie służyć narodom, np. W dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego.

Rau powiedział, że grupa powinna nadal wspierać Ukrainę, Białoruś, Mołdawię i inne kraje UE w walce z pandemią, ale także w ich ambicjach dołączenia do europejskich i transatlantyckich organizacji bezpieczeństwa i gospodarczych.

Podkreślił, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i NATO to podstawa bezpieczeństwa regionu. Przemawiał w czasie, gdy sąsiednia Rosja zwiększała swoją działalność wojskową wzdłuż swoich zachodnich granic.

Przed spotkaniem Rau powiedział, że polityka klimatyczna i wprowadzenie nowych, przyjaznych dla środowiska technologii to kolejny duży problem dla czterech narodów.

READ  Jeziora wysychają. Kopalnia zamyka złoża

W marcu ministrowie przeprowadzili w Brukseli rozmowy z sekretarzem stanu USA Antony Blinkenem.

Ministrowie obchodzili także 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej w celu zacieśnienia współpracy politycznej i gospodarczej w regionie.

Copyright © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ta strona nie jest przeznaczona dla użytkowników z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *