Connect with us

Gospodarka

Cykl podwyżek stóp procentowych się nie skończył, ale został zatrzymany – mówi C.Banker Kochalski

Published

on

Paweł Florkiewicz

WARSZAWA, 23 listopada (Reuters) – Bieżące dane i prognozy wskazują, że poziom stóp procentowych w Polsce jest obecnie na rozsądnym poziomie, ale cykl zacieśniania polityki pieniężnej się nie zakończył, został zatrzymany – uważa Cezary Kochalski, członek Rady Polityki Pieniężnej (MPC). powiedział.

Na początku tego miesiąca RPP drugi miesiąc z rzędu pozostawiła główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 6,75%, a prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że cykl podwyżek stóp w Polsce został zatrzymany i może być kontynuowany.

„Obecny poziom stóp procentowych powinien pozwolić nam zbliżyć inflację do celu NBP przy zachowaniu stabilności makroekonomicznej i finansowej. Wpływ dalszych podwyżek stóp na inflację byłby ograniczony, ale znaczący dla wzrostu PKB” – napisał Kochalski w odpowiedzi na pytania agencji Reuters.

„Nie można wykluczyć dalszych podwyżek stóp procentowych… jeśli presja inflacyjna i sytuacja gospodarcza odbiegają od tego, co przewidywano w ostatniej projekcji. Rada dąży do obniżenia inflacji do średniookresowego celu NBP” – dodał członek RPP.

Nowa prognoza inflacji NBP wskazuje, że dopiero w III kwartale 2025 r. inflacja w Polsce powróci do celu NBP w przedziale 1,5-3,5%.

Kochalski napisał, że inflacja powinna spadać w kierunku średniookresowego celu budżetowego od drugiego kwartału 2023 r.

Członek RPP oczekuje, że wzrost gospodarczy Polski w 2023 r. wyniesie poniżej 1 proc., ale w kolejnych latach będzie wyraźnie wyższy.

„Podoba mi się stwierdzenie analityków NBP, że będziemy mieli miękkie lądowanie jeśli chodzi o wzrost gospodarczy” – napisał Kochalski.

„Ze względu na wysoką bazę statystyczną, w pierwszym kwartale przyszłego roku może dojść do ujemnego wzrostu PKB, ale zakładam, że tak będzie tylko w tym kwartale” – dodał. (Reportaż Pawła Florkiewicza; Montaż autorstwa Marka Portera)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.