Connect with us

Nauka

CWI i IDEAS-NCBR podpisują protokół ustaleń — CWI Amsterdam

Published

on

CWI i IDEAS-NCBR podpisują protokół ustaleń — CWI Amsterdam

Centrum Wiskunde & Informatica (CWI), krajowe centrum badawcze matematyki i informatyki w Holandii oraz POMYSŁY NCBR, polskie centrum innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i gospodarki cyfrowej podpisało Memorandum of Understanding (MoU). Na mocy niniejszego protokołu ustaleń instytuty zgadzają się podjąć wspólne wysiłki na rzecz promowania badań naukowych i rozwoju talentów, w szczególności w dziedzinie informatyki.

Celem partnerów badawczych jest wspólne prowadzenie światowej klasy badań podstawowych i stosowanych. Rozwijając współpracę akademicką i badawczą, CWI i IDEAS starają się podejmować trudne tematy badawcze o znaczącym wpływie społecznym, gospodarczym i przemysłowym.

TEMATY BADAWCZE

Wspólne laboratorium skoncentruje się na obszarach badawczych, w tym sztucznej inteligencji i gospodarce cyfrowej, ze szczególnym naciskiem na blockchain, inteligentne kontrakty i zdecentralizowane finanse, algorytmiczną teorię gier, obliczeniowe nauki społeczne, analizę sieci społecznościowych, wyjaśnialną sztuczną inteligencję, interakcję człowiek-maszyna i energię przemiana.

Guido Schäfer, starszy badacz sieci i optymalizacji oraz członek zespołu zarządzającego CWI, mówi: „POMYSŁY NCBR to nowe centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie, które działa w obszarze AI i gospodarki cyfrowej. Jego celem jest ułatwienie innowacyjnych badań i edukacja nowego pokolenia naukowców na temat algorytmów i ich zastosowań – co doskonale wpisuje się w ambicje CWI. Porozumienie pomiędzy CWI i IDEAS otwiera młodym naukowcom możliwość wymiany wiedzy, poszerzenia swoich umiejętności badawczych i współpracy nad ekscytującymi nowymi tematami przy wykorzystaniu doskonałych środowisk badawczych w obu instytutach. Jestem przekonany, że ten protokół ustaleń doprowadzi w nadchodzących latach do wielu owocnych współpracy między badaczami z CWI i IDEAS”.

Piotr Sankowski, Prezes Zarządu IDEAS NCBR dodaje: „Z niecierpliwością czekamy na wspólne projekty badawcze i współpracę naukową z CWI. Wierzymy, że im więcej możliwości wymiany wiedzy i współpracy międzynarodowej, tym większe szanse na najnowocześniejsze rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. To świetna okazja, aby zgromadzić najlepszych ekspertów w tej dziedzinie i wspólnie dokonać zmian, pracując nad algorytmami, które mogą poprawić obecny stan wiedzy w wielu obszarach”.

READ  Klaps w telewizji? Czym się stajemy?

CELE

CWI i IDEAS zorganizują pierwsze wspólne działania badawcze w 2023 r. Ponadto partnerzy zgodzili się na wymianę naukowców, studentów i innych pracowników. Partnerzy planują również wspólne postępy w opracowywaniu wspólnych projektów, które mają być zgłaszane do finansowania przez Komisję Europejską lub inne organy finansujące.

O CWI

Założone w 1946 roku Centrum Wiskunde & Informatica (CWI) jest krajowym instytutem badawczym matematyki i informatyki w Holandii. Znajduje się w Amsterdam Science Park i jest częścią Organizacji Instytutów NWO. Instytut cieszy się międzynarodowym uznaniem. Ponad 150 naukowców prowadzi pionierskie badania i dzieli się zdobytą wiedzą ze społeczeństwem. Ponad 30 badaczy jest również zatrudnionych jako profesorowie na uniwersytetach. Instytut zrodził dwadzieścia osiem firm typu spin-off.

O POMYSŁACH NCBR

IDEAS NCBR to zlokalizowany w Warszawie ośrodek naukowo-badawczy działający w obszarze sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej, którego misją jest wspieranie rozwoju tych technologii w Polsce, tworząc platformę łączącą środowisko akademickie i biznesowe. IDEAS NCBR został założony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem POMYSŁ NCBR jest zbudowanie największej w Polsce innowacyjnej i przyjaznej użytkownikowi platformy badawczej, aby poprowadzić nowe pokolenie naukowców skupionych na praktycznym zastosowaniu opracowanych algorytmów i ich późniejszej komercjalizacji w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach przemysłu. gospodarka.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *