Connect with us

Nauka

Coraz więcej osób opuszcza Kościół katolicki w Polsce, mówią działacze

Published

on

W Polsce była złość na Kościół katolicki o jego poparciu dla prawa, które skutecznie zakazuje aborcji.

Teraz coraz więcej osób przygotowuje formalne dokumenty, aby opuścić kościół, mówią aktywiści.

Jedną z takich osób jest Ola Gosk, która przygotowuje się do przyłączenia się do rosnącego ruchu apostazji. Idzie do księdza w celu ostatecznego potwierdzenia, że ​​nie jest już częścią kościoła.

„Miałam silne przeczucie, że chciałam coś symbolicznie podkreślić” – mówi. „I że świat – nawet taki mikroświat jak mój, jedna parafia – wie, że to, co się dzieje, jest dla mnie nie do przyjęcia”.

Ola zanosi papiery księdzu i po krótkim spotkaniu wszystko staje się oficjalne. Nie ma jej.

Władze religijne w Polsce mówią, że wielu z tych, którzy odeszli z Kościoła, początkowo nie było szczególnie religijnych, ale nie jest jasne, ilu było.

– Są to prawdopodobnie decyzje osób, które od dawna formalnie nie są w społeczności Kościoła katolickiego – powiedział Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. „Mogę sobie powiedzieć, że w parafii, w której pracuję, miałem cztery podobne sytuacje”.

Ale aktywiści twierdzą, że liczba ta wzrosła. Właścicielem serwisu jest Krzysztof Gwizdała www.apostazja.eu.

Mówi, że w tym roku około 3000 osób wydało oświadczenia o apostazji – a liczba ta jest sześciokrotnie większa niż w zeszłym roku.

Mówi, że kościół ukrywa prawdziwą liczbę odstępców, ponieważ liczby te nie są korzystne.

„W 2020 roku, według biskupa krakowskiego, na jego terenie było około 450 takich apostazji” – powiedział. „W 2020 r. na samej mojej stronie internetowej w tym samym okresie w diecezji krakowskiej wygenerowano 3000 oświadczeń o apostazji, a trzeba pamiętać, że takich stron jak moja, z formularzami do wydrukowania, jest więcej.

READ  10 najlepszych organizacji Business Analytics do pracy w 2022 r.

„Moim zdaniem kościół nie poda faktycznej liczby osób, które popełniły odstępstwo, ponieważ nie jest to na ich korzyść”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *