Connect with us

Nauka

Co trzeba zrobić, aby dołączyć do NATO, klubu zaktualizowanego przez Putina

Published

on

Co trzeba zrobić, aby dołączyć do NATO, klubu zaktualizowanego przez Putina

Jeśli inwazja Rosji na Ukrainę miała osłabić Organizację Traktatu Północnoatlantyckiego i uniemożliwić jej ekspansję na wschód – racjonalizację zaproponowaną przez prezydenta Władimira Putina – przyniosła odwrotny skutek. Zamiast wykorzystywać napięcia wewnątrz sojuszu, wojna rosyjska go wzmocniła i poszerzyła. Finlandia, bezpośredni sąsiad Rosji, przystąpiła do NATO w kwietniu, a Szwecja jest następna w kolejce. Ukraina również naciska na przyjęcie, nawet jeśli nadal walczy z wojskami rosyjskimi w swoich granicach.

1. Co się dzieje z kandydaturą Ukrainy do NATO?

Ukraina po raz pierwszy złożyła wniosek w 2008 r., na krótko przed szczytem w Bukareszcie, na który NATO wyraziło zgodę i Gruzja, ale nie wyznaczono daty. W zeszłym roku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski formalnie zwrócił się do NATO o wypełnienie obietnicy. Niektórzy członkowie NATO, w tym Polska i państwa bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa, naciskają na postępy w realizacji tego wniosku. Wydaje się, że Francja przychyliła się do pomysłu przynajmniej przekazania Ukrainie mapy drogowej, nakreślającej etapy i postępy, ale Niemcy są bardziej ostrożne w omawianiu tej sprawy. Jedno wielkie pytanie: jeśli Ukraina jest członkiem, artykuł 5 Traktatu NATO może wciągnąć sojuszników w trwającą wojnę, ponieważ stanowi, że atak na jednego członka NATO „będzie uważany za atak na wszystkich”. Oprócz zapewnienia krótkoterminowego członkostwa, niektórzy członkowie NATO chcą zaoferować gwarancje bezpieczeństwa – w formie długoterminowego wsparcia finansowego i wojskowego – aby wzmocnić obronę Ukrainy i zapobiec ponownemu atakowi Rosji po zakończeniu obecnej wojny. Środki te mogłyby również ułatwić proces akcesyjny Ukrainy, gdy nadejdzie właściwy czas.

2. Ile krajów należy do NATO?

Przyjęcie Finlandii zwiększyło liczbę członków do 31 krajów, z 12 w chwili powstania NATO w 1949 r. Wzrost ten jest odzwierciedleniem ewolucji NATO od bastionu przeciwko sowieckiemu atakowi podczas zimnej wojny do szerokiego partnerstwa między Ameryką Północną i Południową. wartości polityczne i gospodarcze.

READ  Symulacje chmurowe zyskują dozę realizmu

3. Czego potrzebuję, aby dołączyć?

Państwa NATO muszą jednogłośnie przyjąć nowego członka. Zatwierdzenie jest praktycznie decyzją polityczną, chociaż NATO określa kryteria, które muszą spełnić potencjalni nowi członkowie. Obejmują one funkcjonującą demokrację opartą na gospodarce rynkowej, sprawiedliwe traktowanie mniejszości oraz zobowiązanie do pokojowego rozwiązywania konfliktów. Kandydat musi mieć zdolność i chęć wniesienia militarnego wkładu w operacje NATO – wszystko to pomogło przyspieszyć ten proces Finlandii i Szwecji, które od lat szkolą się w Sojuszu i dysponują nowoczesnym uzbrojeniem i sprzętem zgodnym ze standardami NATO. . NATO wyjaśniło również, że posiadanie „nierozwiązanych zewnętrznych sporów terytorialnych” przeszkadza w przyjęciu, co daje Putinowi przewagę, ponieważ siły rosyjskie okupują uznane na arenie międzynarodowej części Gruzji i Ukrainy.

4. Dlaczego wniosek Szwecji został opóźniony?

Zarówno Finlandia, jak i Szwecja spodziewały się niewielkiego oporu wobec ich nagłych próśb o przystąpienie do sojuszu, kiedy ogłaszały je w maju 2022 r. Ale Turcja – która, podobnie jak wszyscy członkowie NATO, może zawetować przyjęcie nowego członka – wyraziła zaniepokojenie swoimi stosunkami z Kurdami . grup postrzeganych przez władze tureckie jako terrorystów. Finlandia stosunkowo szybko rozwiała obawy Ankary. Ale negocjacje w sprawie wniosku Szwecji ciągnęły się miesiącami. Szwedzki rząd zniósł zakaz sprzedaży broni do Turcji i zmienił ustawę antyterrorystyczną, która weszła w życie 1 czerwca. Mimo to prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan opierał się aprobacie, zgadzając się jedynie poprzeć kandydaturę Szwecji w przededniu lipcowego szczytu NATO w Wilnie na Litwie. Jake Sullivan, doradca ds. Oddzielnie Unia Europejska zgodziła się przyspieszyć długotrwałe rozmowy akcesyjne z Turcją, w tym unowocześnić istniejącą unię celną i liberalizację wizową dla obywateli tureckich, według tureckiego urzędnika. Członek NATO Węgry, jedyny inny bastion, powiedział, że poprze ofertę Szwecji, gdy zrobi to Turcja.

READ  COP27: Wydatki na klimat to właściwa rzecz, mówi Sunak

Gruzja nadal ma nadzieję na przystąpienie, ale stoi przed podobnym problemem jak Ukraina: siły rosyjskie okupują obecnie uznane na arenie międzynarodowej części Abchazji i Osetii Południowej. Bośnia i Hercegowina również jest kandydatem, ale wewnętrzne podziały sprawiają, że jej perspektywy na najbliższą przyszłość są niskie.

6. Czym martwi się Rosja?

Putin i jego rząd widzą rozszerzenie NATO do tego, co uważa za swoją strefę wpływów, którą skurczyły się po zimnej wojnie i którą Putin zamierza przywrócić. Estonia, Łotwa i Litwa, trzy byłe republiki radzieckie, są obecnie członkami NATO. Powołując się na własne bezpieczeństwo, Rosja nalega, aby NATO nigdy nie dopuściło do przystąpienia kolejnych państw byłego Związku Radzieckiego, takich jak Ukraina i Gruzja. Rosja odrzuca również twierdzenia NATO, że jest to sojusz obronny, oskarżając blok o próby powstrzymania Moskwy i siania niestabilności interwencjami w miejscach takich jak Bliski Wschód i Bałkany. Po przystąpieniu Finlandii do sojuszu Kreml stwierdził, że rozszerzenie NATO to „inwazja na nasze bezpieczeństwo” i dodał, że „podejmiemy środki zaradcze”, nie precyzując, jakie one będą.

NATO twierdzi, że jego „polityka otwartych drzwi” w kierunku rozszerzenia pomogła zwiększyć stabilność i dobrobyt w Europie. Jej rola od rozpadu Związku Radzieckiego rozszerzyła się o bombardowanie sił serbskich podczas wojen w Bośni i Kosowie w latach 90., nałożenie embarga na broń w Libii w 2011 r., pomoc Europie w radzeniu sobie z napływem uchodźców z Bliskiego Wschodu, który rozpoczął 2015, intensyfikacja cyberobrony, a od 2014 rozmieszczanie wielonarodowych grup bojowych w Europie Wschodniej w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. NATO stara się też określić swoją rolę w radzeniu sobie z rosnącymi wpływami Chin. Na szczycie w 2019 r. rozszerzono mandat NATO, aby uczynić przestrzeń kosmiczną „domeną operacyjną” wraz z powietrzem, lądem, morzem i cyberprzestrzenią.

Więcej takich historii można znaleźć na stronie Bloomberg.com

READ  Retail Assist wzmacnia współpracę Vue Cinemas z biznesem Multikino — Retail Technology Innovation Hub
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *