Connect with us

Świat

Co najmniej dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na centrum handlowe, powiedziała Ukraina

Published

on

Co najmniej dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na centrum handlowe, powiedziała Ukraina

KREMENCZUK, Ukraina, 27 czerwca (Reuters) – W poniedziałek rosyjski atak rakietowy uderzył w zatłoczone centrum handlowe w centralnym ukraińskim mieście Krzemieńczuk, zabijając co najmniej dwie osoby i raniąc 20, poinformowali wyżsi urzędnicy ukraińscy.

Atak wywołał ogromny pożar i wysłał w niebo ciemny dym, jak pokazał materiał filmowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Reporter Reuters widział zwęgloną skorupę kompleksu handlowego z zawalonym dachem. Strażacy i żołnierze wyciągali poszatkowane kawałki metalu, szukając ocalałych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Nie rozumiemy, ile osób może być pod gruzami” – powiedział w telewizji szef państwowego ratownictwa.

Zełenski powiedział, że w chwili ataku w centrum handlowym znajdowało się ponad 1000 osób. Nie podał szczegółów ofiar, ale powiedział: „Nie sposób sobie nawet wyobrazić liczby ofiar”.

„Nie ma sensu mieć nadziei na przyzwoitość i ludzkość z Rosji” – napisał Zełenskij w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Trwa akcja ratunkowa, a dziewięciu rannych jest w ciężkim stanie – powiedział wiceszef biura prezydenckiego Kyrylo Tymoszenko.

„Ratownicy ze wszystkich okolicznych obszarów są w drodze na miejsce pożaru, aby ugasić pożar i pracować nad wyeliminowaniem konsekwencji” – powiedziała Tymoszenko.

Kremenczuk, miasto przemysłowe liczące 217 tysięcy ludzi, zanim Rosja najechała Ukrainę 24 lutego, leży nad rzeką Dniepr w obwodzie połtawskim i jest miejscem największej rafinerii ropy naftowej na Ukrainie. Kontynuuj czytanie

Nie było natychmiastowych komentarzy ze strony Rosji, która zaprzecza celowemu atakowaniu ludności cywilnej.

„Potrzebujemy więcej broni, aby chronić naszych ludzi, potrzebujemy obrony przeciwrakietowej” – powiedział Andriy Yermak, szef kancelarii prezydenta.

Vadym Denysenko, doradca MSW, powiedział, że Rosja mogła mieć trzy motywy ataku.

„Pierwszym bez wątpienia jest sianie paniki, drugim jest… zniszczenie naszej infrastruktury, a trzecim… podniesienie stawki, aby cywilizowany Zachód zebrał się ponownie przy stole, aby rozpocząć rozmowy” – powiedział.

READ  Biden argumentuje, że Rosja naruszyła „podstawowe zasady” ONZ, podczas gdy Putin eskaluje mobilizację

Rosja, która po tygodniowym ataku zajęła miasto Siewierodonieck na wschodnim froncie Ukrainy, w ostatnich dniach nasiliła ataki rakietowe na cele na Ukrainie.

W niedzielę rakiety uderzyły w budynek mieszkalny i wylądowały w pobliżu przedszkola w stolicy Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc kilka innych. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Pavla Polityuka i Maxa Hundera, pisane przez Toma Balmfortha, redaktora Timothy Heritage

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *