Connect with us

Świat

Co najmniej 20 osób zginęło, a wiele osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego „podwójnego dotknięcia” na Odessę

Published

on

Co najmniej 20 osób zginęło, a wiele osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego „podwójnego dotknięcia” na Odessę

Oleksandra Gimanowa/AFP/Getty Images

Służby ratunkowe reagują na atak rakietowy w Odessie na Ukrainie, 15 marca 2024 r.CNN

A Rosyjski Atak rakietowy uderzył w infrastrukturę cywilną ukraińskiego miasta OdessaW piątek ukraińskie władze poinformowały, że zginęło co najmniej 20 osób, a wiele innych zostało rannych.

Po tym, jak w piątek rano pierwsza rakieta uderzyła w miasto portowe nad Morzem Czarnym, zabijając i raniąc ludność cywilną, ukraińscy ratownicy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, zostali złapani w drugim ataku, znanym jako Atak „Podwójne wciśnięcie” Używany przez Rosję podczas ponad dwuletniej wojny na Ukrainie.

„To pierwszy przypadek podwójnego ataku w obwodzie odeskim” – powiedziała CNN Maryna Averina, rzeczniczka państwowych służb ratunkowych w Odessie.

„Służby ratunkowe przybyły na miejsce zdarzenia i natychmiast rozpoczęły gaszenie pożaru, usuwanie gruzu i poszukiwanie ofiar. A potem nastąpił drugi atak rakietowy” – powiedziała, dodając, że zginęło ośmiu ratowników.

Averina powiedziała, że ​​wśród zabitych był 25-letni Denys Kolesnikow, który pracował w remizie strażackiej w Odessie.

Do ataków dochodzi w czasie, gdy Rosjanie w całym kraju udają się do urn w starannie zaplanowanych wyborach, które mają zapewnić prezydentowi Władimirowi Putinowi piątą kadencję.

Według ukraińskich służb ratunkowych Rosja wystrzeliła pierwszą rakietę około godziny 11 czasu lokalnego (5 rano czasu wschodniego), uderzając w budynek cywilny i wzniecając pożar. Ratownicy przybyli, aby ugasić pożar i poszukać ocalałych, zanim wkrótce potem dopadł ich drugi atak.

Oprócz 20 ofiar śmiertelnych ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin powiedział, że co najmniej 73 osoby zostały ranne, w tym siedem służb ratowniczych.

Maria Ślisowska, lat 50, mieszkająca w pobliżu miejsca ataku, była w domu, gdy uderzyły rakiety.

„Na początku nasze okna były nienaruszone. Następnie, około pięć minut później, nastąpiła druga eksplozja. Uszkodzone zostały sufity. Z sufitu w kuchni spadł tynk. „Dzięki Bogu, mojej mamy nie było w tym momencie w kuchni” – powiedziała CNN.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 336. dniu inwazji | Ukraina

„Drugie uderzenie wyrwało szyby. Potem przyjechały karetki. A potem, kiedy przybyli ratownicy medyczni, doszło do strajku. Chłopcy nie żyli, byli ludzie pokryci krwią. Teraz wyczyścimy szybę.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko złożył kondolencje rodzinom zabitych i rannych, a Denise Brown, koordynatorka pomocy humanitarnej ONZ dla Ukrainy, potępiła atak.

„Utrata życia i obrażenia cywilów oraz tych, którzy bezinteresownie ryzykują swoje życie, aby ich ratować, są całkowicie niedopuszczalne” – powiedział Brown.

Wiktor Sajenko/AP

Rannemu mężczyźnie pomaga się wydostać z miejsca wypadku, w którym zginęło co najmniej 14 osób.

Odessa, kluczowy port ukraińskiego eksportu zboża i kluczowa baza ukraińskiej marynarki wojennej, poniosła ogromne zniszczenia po miesiącach rosyjskich ataków.

W zeszłym tygodniu rosyjska rakieta eksplodowała zaledwie kilkaset metrów dalej konwój z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Grecji Kyriakosem Mitsotakisem – przywódcą państwa członkowskiego NATO. Obaj mężczyźni twierdzili, że byli wystarczająco blisko, aby zobaczyć i usłyszeć atak.

Zełenski często odbywa ryzykowne wyjazdy na linię frontu i od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę witał na Ukrainie dziesiątki światowych przywódców. Ale atak był jednym z najbliższych wezwań prezydenta.

Po ataku Zełenski ponownie zaapelował do swoich sojuszników o zwiększenie obrony powietrznej. Chociaż stolica Ukrainy, Kijów, jest stosunkowo dobrze chroniona przez amerykański system Patriot, nie wszystkie ukraińskie miasta cieszą się tym samym poziomem ochrony.

Mitsotakis nazwał strajk „żywym przypomnieniem, że toczy się tu prawdziwa wojna”. Każdego dnia toczy się wojna, która dotyka nie tylko frontu i żołnierzy, ale także naszych niewinnych współobywateli.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *