Connect with us

Świat

Co Iran rozpoczął bezprecedensowy atak na Izrael i co udało mu się przedostać przez obronę powietrzną

Published

on

Co Iran rozpoczął bezprecedensowy atak na Izrael i co udało mu się przedostać przez obronę powietrzną

Iran przeprowadził w weekend bezprecedensowy atak odwetowy na Izrael, który obejmował setki rakiet i dronów wystrzelonych głównie z jego własnego terytorium, ale także od grup wspieranych przez Iran w kilku innych krajach. Według Sił Obronnych Izraela praktycznie wszystko, co wystrzelono w stronę Izraela, zostało przechwycone, zanim dotarło na terytorium kraju zgłoszono „bardzo niewielkie uszkodzenia” od ataku.

Jedyną znaną ofiarą ataku była siedmioletnia dziewczynka, ciężko ranna odłamkiem. Dziecko z beduińskiej wioski na południowej pustyni Negew w Izraelu w poniedziałek nadal walczyło o życie.

Irański atak miał na celu zaspokojenie Izraela i USA Obrona powietrzna za pomocą dronów i rakiet manewrujących, torując drogę irańskim rakietom balistycznym, dwóch amerykańskich urzędników powiedziało korespondentowi ds. bezpieczeństwa narodowego CBS News, Davidowi Martinowi. Lot dronów i rakiet w stronę Izraela trwał kilka godzin, a alarmy zaczęły wrzeć w całym kraju w niedzielę około godziny 2:00 czasu lokalnego (19:00 czasu wschodniego w sobotę).

Według IDF z Iranu wystrzelono 170 dronów w kierunku Izraela, a odrzutowce izraelskich sił powietrznych zestrzeliły dziesiątki z nich. Martin poinformował, że amerykańskie samoloty operujące z baz w Arabii Saudyjskiej i Jordanii zestrzeliły od 70 do 80 dronów.

Shahed 131/136 Według doniesień na zdjęciu udostępnionym przez irańską państwową agencję informacyjną IRNA widać bezzałogowe statki powietrzne (UAV).

IRNA


Irańska państwowa agencja informacyjna IRNA podała, że ​​w ataku wykorzystano wyprodukowane w kraju drony Shahed 131 i 136, z których większy miał zasięg około 2200 mil.

Według IRNA w ataku użyto również rakiet balistycznych Kheibar Shekan i Emad. Według IRNA rakiety Kheibar-Szekan, zaprezentowane w 2022 roku, należą do najbardziej zaawansowanych rakiet balistycznych Iranu, a rakiety Emad mogą przenosić ładunek o masie 1600 funtów. Państwowa agencja informacyjna podała, że ​​rakietami manewrującymi użytymi w ataku były rakiety Paveh, zdolne do atakowania celów z wielu kierunków i różnymi drogami.

IDF stwierdziło, że żaden ze 170 dronów wystrzelonych przez Iran nie przekroczył terytorium Izraela ani żaden z ponad 30 rakiet manewrujących wystrzelonych przez Republikę Islamską.

Ze 120 rakiet balistycznych wystrzelonych z Iranu w kierunku Izraela urzędnicy amerykańscy powiedzieli CBS News, że tylko pięć przeszło przez izraelską i amerykańską obronę powietrzną i uderzyło w terytorium Izraela. Urzędnik amerykański powiedział CBS News, że około połowa rakiet balistycznych uległa awarii podczas startu lub rozbiła się w locie.

Wystrzelenie izraelskich rakiet obrony powietrznej w celu przechwycenia rakiet wystrzelonych z Iranu w środkowym Izraelu, 14 kwietnia 2024 r.

Tomera Neuberga/AP


Cztery rakiety trafiły w izraelską bazę lotniczą Nevatim, gdzie stacjonują izraelskie samoloty F-35, podali urzędnicy amerykańscy, dodając, że baza ta była prawdopodobnie głównym celem Iranu, ponieważ przypuszczano, że to izraelski F-35, który przeprowadził śmiertelny atak na samolot Konsulat Iranu w stolicy Syrii 1 kwietnia. W irańskim weekendowym ataku obiecano odwet za izraelski atak w Damaszku, w wyniku którego zginęło siedmiu oficerów irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, w tym dwóch generałów.

Jedna z rakiet uderzyła w pobliżu pasa startowego bazy, dwie wylądowały na otwartej przestrzeni, a „kolejna uderzyła w pobliżu budynku, powodując niewielkie uszkodzenia” – powiedział w poniedziałek rzecznik IDF Daniel Hagari, dodając, że budynek jest nadal w budowie.

„Wszystkie te szkody zostaną naprawione w nadchodzących dniach” – powiedziała Hagari. „Ta baza działa 24 godziny na dobę, działała podczas operacji Żelazna Tarcza, a dzisiaj samoloty wystartowały z tej bazy, aby chronić niebo Państwa Izrael”.

Wygląda na to, że inny pocisk balistyczny został wycelowany w radar w północnym Izraelu, ale nie trafił w cel – powiedzieli Martinowi urzędnicy amerykańscy.

IDF stwierdziło, że doszło do kilku innych wystrzeleń z Jemenu i Iraku, ale żadna z tych broni nie trafiła na terytorium Izraela. W niedzielę wczesnym rankiem z Libanu w kierunku północnego Izraela wystrzelono także dziesiątki rakiet, a Izrael przeprowadził naloty na cele Hezbollahu w całym Libanie.

READ  Stany Zjednoczone przygotowują się do rosyjskich cyberataków w miarę eskalacji konfliktu na Ukrainie. Tak mogłoby się udać
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *