Connect with us

Świat

Sprawa szwajcarskiego sądu łączy prawa człowieka ze zmianami klimatycznymi

Published

on

Sprawa szwajcarskiego sądu łączy prawa człowieka ze zmianami klimatycznymi
  • Imogen Foulkes i Adam Durbin
  • wiadomości BBC

opis obrazka,

Lodowce w Alpach są szczególnie zagrożone przez rosnące temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi

Ponad 2000 kobiet pozwało szwajcarski rząd, twierdząc, że jego polityka klimatyczna narusza ich prawo do życia i zdrowia.

W tej sprawie po raz pierwszy Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) rozpatruje sprawę dotyczącą wpływu zmian klimatycznych na prawa człowieka.

Nastąpiło sześć lat nieudanych batalii sądów szwajcarskich.

Temperatury w Szwajcarii rosną szybciej niż średnia światowa, a fale upałów stają się coraz częstsze.

Szwajcarki, które nazywają się Klubem Klimatycznych Seniorów i mają średnią wieku 73 lata, twierdzą, że zmiany klimatyczne zagrażają ich prawom człowieka, ich zdrowiu, a nawet życiu. Jej zeznania przed sądem obejmują jej dokumentację medyczną.

Chcą, by ETPCz nakazał Szwajcarii cięższą pracę na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

„To historyczne wydarzenie” – powiedziała agencji prasowej AFP członkini klubu Anne Mahrer, lat 64.

Powiedziała, że ​​zmiany klimatu nieproporcjonalnie dotykają osoby starsze ze względu na ryzyko sercowo-naczyniowe i oddechowe.

Europejskie Obserwatorium Klimatu i Zdrowia twierdzi, że przewidywany wzrost średniej temperatury może mieć „poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego” w całej Europie, szczególnie wśród osób starszych.

W ciągu ostatnich 20 lat śmiertelność związana z upałami wśród osób powyżej 65 roku życia w Europie wzrosła o ponad 30 proc.

Szwajcarski rząd nie zaprzecza, że ​​zmiany klimatyczne mogą wpływać na zdrowie – ale twierdzi, że nie można ich powiązać ze zdrowiem starszych kobiet.

Jeśli kobietom się powiedzie, sprawa może stanowić precedens dla któregokolwiek z 46 państw członkowskich Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Według agencji klimatycznej ONZ IPCC, Europa będzie narażona na powodzie spowodowane ekstremalnymi opadami deszczu, jeśli globalnego wzrostu temperatury nie uda się ograniczyć do 1,5°C.

Ekstremalne temperatury mogą również zwiększać ryzyko pożarów, co zaobserwowano w Europie zeszłego lata. Między styczniem a połową lipca 2022 r. Francja i Niemcy odnotowały około siedmiokrotnie większy obszar spalenia niż średnia.

Może Cię również zainteresować:

podpis wideo,

Największe lodowisko na świecie zostało zamknięte z powodu braku lodu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *