Connect with us

Nauka

Ciężarna mama zidentyfikowana w Polsce

Published

on

W zeszłym tygodniu polscy naukowcy powiedzieli, że odkryli pierwszą na świecie ciężarną mumię egipską podczas badania szczątków liczących 2000 lat znajdujących się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

„Mój mąż Stanisław, egipski archeolog, i ja spojrzeliśmy na zdjęcia rentgenowskie i zauważyliśmy znajomy widok dla rodziców trojga dzieci w brzuchu zmarłej kobiety – małą stopę!” Dziennikarzom powiedziała Marzena Ozarek-Szilke, antropolog i archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Teraz naukowcy są bliżej zidentyfikowania, kim była.

Dalsza analiza wykazała, że ​​cały płód i naukowcy pracujący nad Warsaw Mummy Project uważają, że kobieta była w wieku od 20 do 30 lat i była w 26-30 tygodniu ciąży.

„Nie wiemy, dlaczego podczas mumifikacji nie usunięto płodu z brzucha zmarłego” – powiedział kolejny uczestnik projektu Wojciech Ejsmond z PAN.

„Dlatego ta mumia jest naprawdę wyjątkowa. Nie udało nam się znaleźć podobnych przypadków. Oznacza to, że„ nasza ”mumia jest jedyną rozpoznawaną na świecie, która ma płód” – powiedział.

Ozarek-Szilke spekulował, że być może podjęto próbę „zakamuflowania ciąży… lub, być może, miało to jakieś znaczenie związane z wierzeniami i odrodzeniem w zaświatach”.

Na podstawie analizy hieroglifów sarkofagu pierwotnie uznano mumię za mumię księdza, który żył od pierwszego wieku pne do pierwszego wieku naszej ery.

Naukowcy uważają teraz, że może być nawet starszy i badają możliwe przyczyny śmierci.

Mumii nie otwarto, ale skan wykazał, że kobieta miała długie kręcone włosy sięgające jej do ramion.

Badania zostały opublikowane w najnowszym numerze Journal of Archaeological Science.

„To pierwszy znany przypadek zabalsamowania ciała kobiety w ciąży… Otwiera nowe możliwości badania ciąży w starożytności i praktyk związanych z macierzyństwem” – czytamy w artykule.

Badania zostały przeprowadzone przez Affidea, firmę zajmującą się analizami medycznymi, przy użyciu sprzętu dostarczonego przez GE, sponsorów projektu.

READ  400-letnie „opancerzone” ryby mogą zmienić znaną nam historię rekinów

Mumia została sprowadzona do Polski w XIX wieku i znalazła się w zbiorach antyków Uniwersytetu Warszawskiego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *