Connect with us

Gospodarka

Cieplejsza pogoda pomoże Europie zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu

Published

on

Cieplejsza pogoda pomoże Europie zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu

Kwietniowa łagodna pogoda pomogła krajom zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu ziemnego, a sprzedaż spadła do najniższego poziomu od trzech miesięcy.

Gazprom, państwowy gigant energetyczny, eksportował w ciągu miesiąca średnio 387 milionów metrów sześciennych gazu dziennie do krajów spoza byłego Związku Radzieckiego, o 22 procent mniej niż w marcu.

Kraje europejskie skorzystały na dyskontowaniu skroplonego gazu ziemnego ze względu na przytłumiony popyt ze strony Azji, w tym wpływ blokady w Chinach, ponieważ kontynent przygotowuje się do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej energii.

Moskwa zagroziła w środę odcięciem dostaw do Polski i Bułgarii, jeśli nie zastosują się do żądania prezydenta Władimira Putina, aby płatności dokonywane były w rublach. Gazprom zapowiedział w niedzielę, że nadal będzie przestrzegać zobowiązań umownych.

Ole Hvalbye, analityk ds. surowców w SEB, powiedział, że Polska i Bułgaria są dobrze przygotowane na zakaz, ponieważ już istnieją plany odstawienia rosyjskiego paliwa.

„Nawet jeśli efekt przyciągania dla Polski i Bułgarii jest oczywiście możliwy do opanowania, rosyjski zakaz eksportu podkreśla prymat Rosji” – powiedział.

W pierwszych czterech miesiącach roku dostarczono 50,1 mld metrów sześciennych, o 27 proc. mniej niż rok temu. Przesyłki do Chin przez łącze Siła Syberii rosły o 60 procent rocznie, ponieważ Pekin skorzystał z obniżonych kosztów.

Zwiększone koszty energii znacznie zwiększyły wartość jej produkcji, co oznacza, że ​​Europa faktycznie płaci Moskwie około 1 miliarda euro dziennie.

READ  Rząd jest o krok bliżej do podpisania CEPA z Indiami
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *