Connect with us

Gospodarka

Cieplejsza pogoda pomoże Europie zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu

Published

on

Kwietniowa łagodna pogoda pomogła krajom zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu ziemnego, a sprzedaż spadła do najniższego poziomu od trzech miesięcy.

Gazprom, państwowy gigant energetyczny, eksportował w ciągu miesiąca średnio 387 milionów metrów sześciennych gazu dziennie do krajów spoza byłego Związku Radzieckiego, o 22 procent mniej niż w marcu.

Kraje europejskie skorzystały na dyskontowaniu skroplonego gazu ziemnego ze względu na przytłumiony popyt ze strony Azji, w tym wpływ blokady w Chinach, ponieważ kontynent przygotowuje się do zmniejszenia swojej zależności od rosyjskiej energii.

Moskwa zagroziła w środę odcięciem dostaw do Polski i Bułgarii, jeśli nie zastosują się do żądania prezydenta Władimira Putina, aby płatności dokonywane były w rublach. Gazprom zapowiedział w niedzielę, że nadal będzie przestrzegać zobowiązań umownych.

Ole Hvalbye, analityk ds. surowców w SEB, powiedział, że Polska i Bułgaria są dobrze przygotowane na zakaz, ponieważ już istnieją plany odstawienia rosyjskiego paliwa.

„Nawet jeśli efekt przyciągania dla Polski i Bułgarii jest oczywiście możliwy do opanowania, rosyjski zakaz eksportu podkreśla prymat Rosji” – powiedział.

W pierwszych czterech miesiącach roku dostarczono 50,1 mld metrów sześciennych, o 27 proc. mniej niż rok temu. Przesyłki do Chin przez łącze Siła Syberii rosły o 60 procent rocznie, ponieważ Pekin skorzystał z obniżonych kosztów.

Zwiększone koszty energii znacznie zwiększyły wartość jej produkcji, co oznacza, że ​​Europa faktycznie płaci Moskwie około 1 miliarda euro dziennie.

READ  Polska łapie 80-latka z 5 kilogramami heroiny w walizce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.