Connect with us

Zabawa

Ciemniejsza strona Środkowego Zachodu

Published

on

RANDY MINK
Specjalne na czasopisma i tematy

Wystawy w Illinois Holocaust Museum & Education Center w Skokie ukazują trudną sytuację europejskich Żydów podczas II wojny światowej. Wywiady wideo z lokalnymi ocalałymi pomagają opowiedzieć tę przejmującą historię. (Zdjęcie z Randy Mink)

Złe rzeczy, które się wydarzyły, są płodnym elementem dobrych tras podróży. Dzieje się tak dlatego, że ludzi pociąga makabra i interesują się niemalże podglądaczem tragediami i cierpieniami innych. Koszmary, które przeżyły lata temu, są materiałem edukacyjnych doświadczeń, które zapewniają wgląd w historię i ludzkie zachowanie.

Poniżej przedstawiamy kilka świetnych pomysłów na dodanie odrobiny ciemności do Twojej następnej podróży na Środkowy Zachód. Takie miejsca, nawet jeśli są niepokojące lub trochę przerażające, sprawią, że będziesz rozmawiać i myśleć długo po wizycie.

Muzea Holokaustu zmuszają nas do myślenia o tym, co nie do pomyślenia. Masowe więzienie i eksterminacja europejskich Żydów przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej są prawie niezrozumiałe. Te muzea znakomicie oświetlają ten mroczny czas i zapewniają, że świat nigdy nie zostanie zapomniany.

Żadne miejsce na Środkowym Zachodzie nie opowiada tej historii lepiej niż Illinois Holocaust Museum & Education Center w Skokie. Jego ultranowoczesne galerie zabierają zwiedzających w podróż, która zaczyna się od historycznego spojrzenia na życie żydowskie w Europie i narodzin narodowego socjalizmu w Niemczech. Fabuła intensyfikuje się wraz z eksponatami o rosnącym nękaniu Żydów, deportacjach, gettoizacji i osławionych obozach zagłady w Polsce, takich jak Auschwitz i Treblinka, w których miliony Żydów i innych zostało zabitych w komorach gazowych. Materiały archiwalne dokumentują straszne warunki w obozach i ich wyzwolenie przez aliantów w 1945 roku. Niepokojący film graficzny pokazuje, jak rozstrzeliwani są więźniowie w Europie Wschodniej i wpadają do masowego grobu.

Na całej wystawie można zobaczyć ekrany przekonujących wywiadów wideo z lokalnymi ocalałymi z Holokaustu, szczegółowo opisujących przemoc, separację rodzin i publiczne upokorzenia, których doświadczyli. Wśród eksponowanych obiektów znajdują się zdjęcia rodzinne, dokumenty i inne pamiątki, a także nazistowskie akcesoria i zabytkowy niemiecki wagon kolejowy, który był używany w deportacjach.

READ  Clive Myrie z BBC żartuje w Have I Got News For You, że Hull jest jak strefa wojny

Przyćmione oświetlenie w galeriach odzwierciedla ciemność, która spadła na prześladowane narody Europy, ale ścieżka przez wystawę rozjaśnia się wraz ze zbliżaniem się końca wojny. Po wyzwoleniu z obozów wyzwoleni i inni, którzy ucierpieli pod kontrolą nazistów, mogą znaleźć nowe życie, odbudowując swoje rodziny i kariery oraz odnajdując nadzieję i radość. Wielu wyemigrowało do Izraela i Ameryki. W rejonie Chicago Skokie stało się magnesem dla Żydów i było domem dla 7000 ocalonych z Holokaustu i ich rodzin w połowie lat siedemdziesiątych. Ostateczna lekcja, jaką zabierają odwiedzający muzeum: nadzieja nigdy nie umiera, zawsze jest jutro, a edukowanie społeczeństwa na temat przeszłości pomaga zapobiegać powtarzaniu się historii.

Illinois Holocaust Museum jest trzecim co do wielkości muzeum tego typu na świecie (po Yad Vashem w Jerozolimie i US Holocaust Museum w Waszyngtonie).

Wywiady z lokalnymi ocalałymi, a także artefakty i materiały filmowe również podkreślają fascynującą wystawę w Nancy & David Wolf Holocaust & Humanity Center, która została otwarta w 2019 roku w Cincinnati Museum Center w Union Terminal. Prezentacja multimedialna zachęca widzów do zastanowienia się, co zrobiliby, aby pomóc osobom zagrożonym i odnieść ich do aktualnych problemów związanych z prawami człowieka.

W Terre Haute w stanie Indiana, CANDLES Holocaust Museum & Education Center opowiada historię swojej założycielki, urodzonej w Rumunii ocalałej z Holokaustu Evy Kor, która zmarła w 2019 roku w wieku 85 lat. Ona i jej siostra Miriam były ofiarami eksperymentów medycznych na bliźniakach w Auschwitz przez osławionego dr. Josef Mengele, „anioł śmierci”. (ŚWIECE to akronim dla dzieci, które przeżyły eksperyment z nazistowskiego laboratorium Auschwitz.)

Najbardziej wszechstronna wystawa poświęcona Auschwitz, jaką kiedykolwiek pokazano w Ameryce Północnej, będzie czynna do początku 2022 roku w Union Station Kansas City, popularnym muzeum w Kansas City w stanie Missouri. Na wystawie znajduje się 700 oryginalnych obiektów i 400 fotografii z instytucji i kolekcji prywatnych z całego świata, głównie z Państwowego Muzeum Polskiego Auschwitz-Birkenau. W tym oryginalny budynek koszarowy z obozu i niemiecki wagon kolejowy. Ponad 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, zginęło w Auschwitz-Birkenau, największym udokumentowanym miejscu masowych mordów w historii ludzkości. Wystawa nosi tytuł „Auschwitz. Niedawno. Niedaleko.”

Niesamowitość można poczuć podczas wycieczek po więzieniu stanowym Missouri w Jefferson City. Więzienie zostało otwarte w 1836 roku i zamknięte w 2004 roku. (Wydział Turystyki Missouri Zdjęcie)

Wnikliwe spojrzenie na życie więzienne również odgrywa rolę w ciemnej scenie turystycznej, ponieważ nieużywane więzienia stały się popularną atrakcją turystyczną w kilku stanach. Czasami wspaniale onieśmielająca architektura tych XIX-wiecznych budynków jest tak samo fascynująca, jak to, co działo się w ich niesamowitych murach. Mogą być dostępne specjalistyczne wycieczki po duchach, nawiedzonych i paranormalnych, a także wycieczki po historii ogólnej.

Dowiedz się o próbach ucieczki, zamieszkach, egzekucjach i niektórych z najbardziej znanych więźniów podczas 2-godzinnej wycieczki po zabytkowym więzieniu stanowym Missouri w Jefferson City. Należą do nich komory gazowe, w których w latach 1937-1989 zginęło 40 mężczyzn i kobiet. Otwarte w 1836 roku więzienie stanowe w stanie Missouri było najstarszym funkcjonującym więzieniem na zachód od Missisipi, kiedy zostało zamknięte w 2004 roku. Sonny Liston, aktywistka/anarchistka Emma Goldman i James Earl Ray, którzy zostali zabici przez dr. Martin Luther King Jr. uciekł. Znajdujące się na miejscu muzeum pełne jest pamiątek związanych z więzieniem.

Imponujący poprawczak stanu Ohio w stylu gotyckim w Mansfield, ukończony w 1896 roku i zamknięty ostatniego dnia 1990 roku, pojawił się w filmie „Skazani na Shawshank”, filmie z 1994 roku opartym na historii Stephena Kinga. To i inne miejsca filmowania w okolicy tworzą Szlak Shawshank, samodzielną przejażdżkę. Wpisany w Krajowym Rejestrze Miejsc Historycznych, wspaniały zamek z wapienia ma najwyższy na świecie wolnostojący blok stalowy z sześcioma piętrami po 600 komórek. Wycieczki pokazują tunel ucieczki, gabinet reżysera, salę posiedzeń w okresie próbnym, „dziurę” do odosobnienia oraz celę fikcyjnej postaci Andy’ego Dufresne’a (w tej roli aktor Tim Robbins w filmie, w którym zagrał również Morgan Freeman). W Muzeum Shawshank zanurz się w rekwizytach, scenografii i kostiumach, które posłużyły do ​​stworzenia nominowanego do Oscara filmu.

Stare więzienie Joliet w Joliet w stanie Illinois również przyciągnęło uwagę Hollywood, gdy nakręcono tam sceny do „The Blues Brothers” (wydany w 1980 roku). Zbudowany z żółtawego wapienia Joliet, gotycki zamek został otwarty w 1858 roku i przez wiele lat służył jako więzienie stanu Illinois, Joliet. Został zamknięty w 2002 roku. Muzeum Historyczne Okolicy Joliet oferuje wycieczki z przewodnikiem.

Na Górnym Półwyspie Michigan Muzeum Wraków Wielkich Jezior opowiada tragiczne historie osób zagubionych w groźnych falach Jeziora Górnego, uważanego za najbardziej zdradzieckie z Wielkich Jezior. Znajduje się na kampusie Whitefish Point Light Station, domu najstarszej nieprzerwanie działającej latarni morskiej w Lake Superior, pochodzącej z 1855 roku.

20-minutowy film zabiera widzów na podwodną wyprawę na wrak statku Edmund Fitzgerald, który zatonął 17 mil od Whitefish Point podczas sztormu 10 listopada 1975 roku wraz z całą 29-osobową załogą. Kanadyjski piosenkarz folkowy Gordon Lightfoot rok później wzbudził zainteresowanie opinii publicznej statkiem swoją przebojową balladą „Wrak Edmunda Fitzgeralda”. 200-funtowy dzwon z brązu, odzyskany w 1995 roku, jest wystawiony w muzeum.

Titanic Museum Attraction w Branson, MO przenosi odwiedzających z powrotem do zimnej nocy 1912 roku, kiedy nieszczęsny brytyjski luksusowy liniowiec zatonął na Północnym Atlantyku. (Źródło zdjęcia atrakcja Muzeum Titanica)

Być może najbardziej godną uwagi ofiarą morską – która wydarzyła się ponad sto lat temu, ale nadal nas fascynuje – jest zatonięcie Titanica w zimnych wodach Północnego Atlantyku w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. jeden brytyjski luksusowy liniowiec ożywa w Titanic Museum Attraction w Branson w stanie Missouri (oraz jego siostrzanej atrakcji w Pigeon Forge w stanie Tennessee). Każdy gość, który wejdzie na statek, otrzymuje kartę pokładową od prawdziwego pasażera lub członka załogi Titanica i może doświadczyć, jak to było chodzić po korytarzach, salonach, kabinach i wielkich schodach. Możesz dotknąć prawdziwej góry lodowej, zanurzyć ręce w 28-stopniowej wodzie i spróbować stanąć na pochyłych pokładach. Można zobaczyć ponad 400 artefaktów statku i jego pasażerów.

W St. Joseph, Missouri, Glore Psychiatric Museum prezentuje leczenie chorób psychicznych na przestrzeni lat. Muzeum znajduje się w budynku, który kiedyś był znany jako Państwowy Azyl Lunatyczny nr. 2, a później zwany Szpitalem Państwowym św. Józefa. Inne muzea w kompleksie poświęcone są lalkom, kulturze rdzennych Amerykanów, dziedzictwu Afroamerykanów i lokalnej historii.

Również po ciemnej stronie St. Joseph znajduje się Jesse James Museum, dom, w którym niesławny rabuś z banków i pociągów został zastrzelony przez członka gangu 3 kwietnia 1882 roku. Znajduje się na terenie Muzeum Patee House. dawny hotel pełen fragmentów historii regionu.

Muzeum Wounded Knee w Wall w Południowej Dakocie rzuca światło na masakrę prawie 300 mieszkańców Lakota dokonaną przez żołnierzy armii amerykańskiej w grudniu 1890 roku – oraz ogólne złe traktowanie plemion indiańskich przez rząd federalny. W pobliskim rezerwacie Indian Pine Ridge tablica wskazuje miejsce bitwy pod Wounded Knee Creek.

Wspieraj lokalne wiadomości, subskrybując Journal & Topics w wersji drukowanej lub online.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *