Connect with us

Nauka

Ciekawe dzieci: Syreny nie są prawdziwe – ale od lat fascynują ludzi na całym świecie | Kiowa County Press

Published

on

Przesąd lub iluzja mogą sprawić, że pomyślisz, że widziałeś jedno z tych mitycznych stworzeń. AP Photo / Eduardo Munoz Alvarez

Peter Goggin, Uniwersytet Stanu Arizona

Ciekawe dzieci to seria dla dzieci w każdym wieku. Jeśli masz pytanie, na które chciałbyś, aby ekspert odpowiedział, wyślij je na adres [email protected]


Czy syreny są prawdziwe? – Werona, 9 lat, Owensboro, Kentucky


Syreny – podwodne stworzenia, które są pół rybami, a pół ludźmi – nie istnieją, poza ludzką wyobraźnią. Naukowcy badający ocean dla Stanów Zjednoczonych zbadali jego możliwe istnienie i powiedzieć, że nigdy nie znaleziono śladów syren.

Możesz się zastanawiać, dlaczego naukowcy rządowi zbadali to pytanie. W telewizji, internecie i czasopismach pojawia się wiele historii o syrenach, które udają prawdziwe naukowe wiadomości. Próbują przekonać ludzi, że syreny są prawdziwe, bez żadnych prawdziwych dowodów. Nazywa się to „kryptologią” lub „kryptozoologią”, ale nie jest to prawdziwa nauka. Nie daj się zwieść intrygującym opowieściom o syrenach i innych zabawnych, ale wymyślonych stworzeniach, takich jak Wielka Stopa czy Potwór z Loch Ness.

Ale to, że syreny nie są prawdziwe, nie oznacza, że ​​są bez znaczenia. Syreny lub traszki, jak się je czasem nazywa, ponieważ nie wszystkie są kobietami, mają długą historię i są znane na całym świecie – tak jak smoki, wróżki i jednorożce.

Więcej niż jeden rodzaj syren

Niektóre z pierwszych opowieści o syrenach są częścią starożytnej mitologii greckiej ponad 3000 lat temu. Grecy wyobrażali sobie wiele stworzeń, które były częściowo ludźmi, a częściowo zwierzętami, jak harpie (ptaki i ludzie) i centaury (konie i ludzie).

Czasami ich syreny były dobre, jak grecka bogini Atargatis, która chroniła ludzi, ale czasami były niebezpieczne, jak syreny, które śpiewały piękne piosenki, które sprawiały, że marynarze uderzali w swoje statki o skały i tonęli. Syreny irlandzkie, zwane „wesołymi”, “datowane na 1000 lat temu, również uznano za oznakę pecha.

READ  Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid-19, częściej zgłaszały chodzenie do pracy niż telepracę, wynika z badania

Spiżowa statua syreny z dwoma ogonami.  W każdej dłoni trzyma ogon.
Syrenka z dwoma ogonami pochodząca z Padwy we Włoszech, wykonana w pierwszej połowie XVI wieku. Sepia Times / Universal Images Group za pośrednictwem Getty Images

Ciała syren wyobrażano na różne sposoby w różnych miejscach. Jest legendarny Japońska syrenka zwana „ningyo, “który jest głównie rybą, ale ma ludzką twarz. Być może widziałeś film animowany „Ponyo, “o złotej rybce z twarzą dziewczyny? W Europie nazywano syreny „meluzyny”, które miały dwa rybie ogony.

Historie o syrenach różniły się również w zależności od tego, gdzie i kiedy zostały opowiedziane. Tylko nieliczne opowiadają o syrenach, które się zakochują i chcą być ludźmi, jak Ariel i Ponyo. W książeczce „Syreny z Marsa, „na przykład syreny wyczerpały całą wodę na Marsie i przybyły na Ziemię, aby pomóc ludziom nauczyć się lekcji oszczędzania wody.

W wielu miejscach syreny były używane jako symbole władzy i bogactwa. Na przykład miasto Warszawa w Polsce ma legendę o syrenka uważana za obrońcę miasta. Znajduje się tam jej ogromny posąg, a nawet pojawia się w herbie miasta. Wiele zamków w Europie ma również symbole syren, które pokazują prawdziwą władzę i bogactwo – nawet w krajach bez oceanów, takich jak Austria.

Dlaczego syreny?

Możesz się zastanawiać, jak powstały syreny. Dlaczego tak wielu ludzi na całym świecie wyobrażało je sobie w historii? To interesujące pytanie, które prawdopodobnie ma więcej niż jedną odpowiedź.

Rysunek z epoki drewnianego statku wikingów otoczonego złowrogimi syrenami.
Duński statek wikingów zaatakowany przez syreny około 1200 roku. Zdjęcie z Biblioteki Kongresu / Corbis / VCG za pośrednictwem Getty Images

Przesądni żeglarze, w tym Christopher Columbus inni donoszą, że widzieli syreny podczas swoich podróży, ale naukowcy i historycy uważają, że prawdopodobnie widzieli prawdziwe zwierzęta, takie jak manaty lub foki.

Z biegiem czasu ludzie często tworzyli historie, które miały pomóc wyjaśnić różne rzeczy, których w tym czasie nie mogli zrozumieć. Historie też pomóc ludziom zrozumieć ich własne marzenia, pragnienia i lęki.

READ  Sędzia hrabstwa El Paso, Samaniego, ogłasza godzinę policyjną ze względu na obawy związane z wirusami

Bez względu na powody, ludzie nadal kochają syreny. Możesz kupić lalki syreny, kolorowanki i kostiumy. Znajdziesz je we flagach, monetach i kawie Starbucks. W niektórych akwariach i parkach wodnych prawdziwi ludzie zachowują się jak syreny i muszą ćwiczyć wstrzymywanie oddechu i utrzymywanie oczu otwartych pod wodą przez długi czas. Jest nawet wata cukrowa zwana “Mermaid Farts”, co jest opisane jako „słodkie i słodkie!”

Nawet jeśli syreny nie są naprawdę prawdziwe, mogą pobudzić twoją wyobraźnię i kreatywność. Syreny są również ważne, ponieważ są wspólnym pomysłem, który od dawna łączy ludzi na całym świecie.


Witajcie, ciekawe dzieci! Czy masz jakieś pytania, na które chciałbyś, aby ekspert odpowiedział? Poproś osobę dorosłą o przesłanie pytania na adres [email protected] Podaj nam swoje imię i nazwisko, wiek i miasto, w którym mieszkasz.

A ponieważ ciekawość nie ma ograniczeń wiekowych – dorośli, powiedz nam też, o co sobie pytasz. Nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania, ale damy z siebie wszystko.

Rozmowa

Peter Goggin, Profesor nadzwyczajny języka angielskiego, Uniwersytet Stanu Arizona

Ten artykuł został opublikowany ponownie z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytać oryginalny artykuł.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *