Connect with us

Nauka

Narodziny George Everest, śmierć Marie Curie, uruchomienie Pathfinder

Published

on

George Everest: człowiek za górą

Sir George Everest urodził się 4 lipca 1790 (i zmarł 1 grudnia 1866 w wieku 76 lat).

Jorge Everest. Źródło: Maull & Polyblank (domena publiczna)

Był walijskim inżynierem wojskowym i geodetą, którego głównym dziełem był Wielki Pomiar Trygonometryczny Indii (1818-1843). Było to pierwsze dokładne odwzorowanie subkontynentu. Badania trygonometryczne rozpoczęto w 1802 r., w 1818 r. zyskały nazwę Great Trigonometrical Survey of India, a zakończono w 1871 r. Everest był jego liderem (superintendentem) od 1823 do 1843 r.

Zadanie to zajęło prawie 70 lat, a dążenie Everesta do precyzji było takie, że dokonał wielu modyfikacji i adaptacji używanego sprzętu i metod, nie wspominając o wymaganej matematyce.

Oczywiście dobrze znamy jego imię: Mount Everest, wcześniej nazywany Peak XV, został przemianowany na jego cześć w 1865 roku. Nazwa została po raz pierwszy zaproponowana w 1856 i przyjęta w 1865; Everest był przeciw.

Marie Curie umiera

Marie Curie zmarła tego dnia w 1934 roku w wieku 66 lat.

Maria Curie
Marii Curi. Źródło: Henri Manuel (domena publiczna)

Curie był polsko-francuskim chemikiem i fizykiem; jego eksperymenty z minerałami uranu w 1898 roku doprowadziły do ​​odkrycia dwóch nowych pierwiastków: polonu i radu. Wraz z Henri Becquerelem i jej mężem, Pierrem Curie, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 r. Była także jedyną laureatką drugiej Nagrody Nobla w 1911 r. w dziedzinie chemii. Jego rodzina zdobyła pięć Nagród Nobla w ciągu dwóch pokoleń. Zmarła na skutek zatrucia promieniowaniem w wyniku swojej pionierskiej pracy, zanim zrozumieno potrzebę ochrony.

Ziemie tropicieli Marsa

O mars pionier został wystrzelony 4 grudnia 1996 roku na pokładzie silnika Delta II i wylądował 4 lipca 1997 roku w Ares Vallis na Marsie, w regionie zwanym Chryse Planitia w czworoboku Oxia Palus. Jego główną misją naukową było badanie atmosfery Marsa oraz badanie geologii i chemii skał i gleb na planecie.

Pathfinder składał się z dwóch części: lądownika, przemianowanego na stację pamięci Carl Sagan, oraz 10,6-kilogramowego łazika o nazwie Sojourner, który stał się pierwszym łazikiem, który działał poza układem Ziemia-Księżyc.

READ  Polski Chirurg Okulistyczny Nowy Administrator YSU | Wiadomości, sport, praca
524px pielgrzym na Marsie pia01122
Rover Sojourner na Marsie o godzinie 22. Źródło: NASA (domena publiczna)


Chuck Smeeton

Chuck Smeeton

Chuck Smeeton jest dyrektorem operacyjnym w Royal Institution of Australia.

Czytaj fakty naukowe, a nie fikcję…

Nigdy nie było tak ważnego czasu, aby wyjaśnić fakty, docenić wiedzę opartą na dowodach i zaprezentować najnowsze osiągnięcia naukowe, technologiczne i inżynieryjne. Cosmos jest publikowany przez Royal Institution of Australia, organizację charytatywną, której celem jest łączenie ludzi ze światem nauki. Wkłady finansowe, zarówno duże, jak i małe, pomagają nam zapewnić dostęp do wiarygodnych informacji naukowych w czasie, gdy świat tego najbardziej potrzebuje. Wesprzyj nas przekazując darowiznę lub kupując subskrypcję już dziś.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.