Connect with us

Świat

Christopher Saunders: Były biskup Broome oskarżony o gwałt w Australii

Published

on

Christopher Saunders: Były biskup Broome oskarżony o gwałt w Australii
  • Tiffanie Turnbull
  • BBC News, Sydney

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Australijski biskup Christopher Saunders został oskarżony o gwałt i szereg historycznych przestępstw na tle seksualnym, w tym niektóre wobec dzieci.

74-latek został aresztowany w środę w Broome po zleceniu równoległego śledztwa przez policję Australii Zachodniej i papieża.

Saunders oświadczył, że nie przyzna się do wszystkich postawionych mu zarzutów.

Jest jednym z najwyższych rangą duchownych katolickich, któremu postawiono takie zarzuty.

Saundersowi postawiono dwa zarzuty gwałtu, 14 zarzutów bezprawnej i nieprzyzwoitej napaści oraz trzy przypadki nieprzyzwoitego kontaktowania się z dzieckiem jako osobą sprawującą władzę.

Do rzekomego przestępstwa doszło w latach 2008–2014 w odległych miastach Broome, Kununurra i aborygeńskiej społeczności Kalumburu w zachodniej Australii.

W czwartek został zwolniony za kaucją i nakazano mu pozostać w domu do następnej rozprawy w czerwcu – podała Australian Broadcasting Corporation.

Oprócz zmarłego kardynała George’a Pella, który został osadzony w więzieniu, a następnie uniewinniony, Saunders jest najwyższym rangą urzędnikiem katolickim w kraju oskarżonym o przestępstwa znęcania się nad dziećmi.

W czwartkowym oświadczeniu Konferencja Episkopatu Australii zobowiązała się do współpracy z policją i stwierdziła, że ​​zarzuty wobec Saundersa są „bardzo poważne i głęboko niepokojące, szczególnie dla tych, którzy stawiają te zarzuty”.

„Dokładne zbadanie wszystkich takich zarzutów jest słuszne, właściwe, a nawet konieczne” – powiedział arcybiskup Perth Timothy Costelloe.

Saunders został wyświęcony po raz pierwszy w 1976 r. i większość swojej kariery spędził w odległym regionie Kimberley w północno-zachodniej części kraju. W 1996 roku został mianowany biskupem Broome.

Diecezja zajmuje obszar około 770 000 kilometrów kwadratowych (297 000 mil kwadratowych) – obszar mniej więcej wielkości Turcji – i obejmuje niektóre z najbardziej odległych części kraju.

Zarzuty postawiono po raz pierwszy w 2020 r., ale wstępne śledztwo policyjne zostało zamknięte bez postawienia zarzutów.

Dobrowolnie zrezygnował z funkcji biskupa Broome w 2020 r., ale pozostaje emerytowanym biskupem.

Jednak po tym, jak papież zarządził dochodzenie historyczne, policja wszczęła nowe śledztwo.

Na całym świecie zrealizowano zaledwie kilka wniosków Vos Estis Lux Mundi. Vos Estis oznacza po łacinie „Wy jesteście światłością świata”. Dochodzenia zostały zlecone przez papieża i rozpoczęte w 2019 r., aby zwalczać wykorzystywanie seksualne i podjąć działania przeciwko biskupom i innym wyższym urzędnikom Kościoła katolickiego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *