Connect with us

Świat

Chiny. Wojskowy film wideo symulujący atak na obiekt podobny do amerykańskiej bazy na wyspie Guam

Published

on

Symulowany atak bombowca H-6K na obiekt przypominający amerykańską bazę wojskową na Guam na Pacyfiku. Chińskie Siły Powietrzne opublikowały w sobotę wideo. Według Reutera incydent jest częścią narastających napięć w regionie.

Klip pojawił się w sobotę na kanale społeczności lotniczej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW). Był to drugi dzień chińskich ćwiczeń wojskowych w pobliżu Tajwanu, postrzegany jako wyraz niezadowolenia Pekinu z wizyty starszego amerykańskiego dyplomaty w Tajpej.

Ponad dwuminutowy film zatytułowany „God of War H-6K Attacks” przedstawia bombowiec startujący z bazy na pustyni, przy akompaniamencie dramatycznej, wysublimowanej muzyki. Przypomina zwiastun filmu z Hollywood.

OBEJRZYJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Symulacja ataku bombowca H-6KReuters

W środku klipu pilot naciska czerwony przycisk i wystrzeliwuje pocisk w nieokreślone budynki na wybrzeżu. Gdy pocisk zbliża się do celu, wyświetlany jest obraz satelitarny, który według agencji Reuters wygląda dokładnie tak, jak baza amerykańskich sił powietrznych Andersen na wyspie Guam. Muzyka nagle się zatrzymuje, po czym szok i eksplozja są pokazane z góry.

„Jesteśmy obrońcami bezpieczeństwa macierzystej przestrzeni powietrznej. Mamy wiarę i umiejętność, aby zawsze chronić bezpieczeństwo rodzimej przestrzeni powietrznej” – napisano w krótkim opisie klipu w sieci Weibo.

Napięcia w regionie Morza Południowochińskiego

Według Reutera, Guam posiada ważne obiekty wojskowe USA, w tym bazę lotniczą, która jest niezbędna w reagowaniu na konflikty w regionie Azji i Pacyfiku.

Badacz z Singapurskiego Instytutu Obrony i Studiów Strategicznych, Collin Koh, oszacował, że publikacja wideo powinna zwrócić uwagę na rosnące zdolności bojowe Chin. „Ten film ma na celu ostrzeżenie Amerykanów, że rzekomo bezpieczne tylne pozycje, takie jak Guam, mogą być zagrożone, jeśli wybuchnie konflikt o gorące punkty w regionie, czy to na Tajwanie, czy na Morzu Południowochińskim” – powiedział Koh.

Według władz Tajwanu w ubiegłym tygodniu w lotach w pobliżu wyspy brały udział m.in. bombowce H-6. Zdolny do broni jądrowej H-6K to jeden z najnowszych modeli w serii, oparty na radzieckim Tu-16 z lat 50.XX wieku, przypomina Reuters.

Komunistyczne władze ChRL uznają rządzony demokratycznie Tajwan za prowincję rebeliantów i nigdy nie wykluczyły użycia siły do ​​przejęcia nad nim kontroli. Stany Zjednoczone nie mają formalnych stosunków dyplomatycznych z wyspą, ale są uważane za głównego sojusznika i największego dostawcę broni.

morze Południowochińskie PAP / Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz

Główne źródło zdjęć: Reuters

READ  Mikrokropelki aerozolu nie są zbyt skuteczne w przenoszeniu koronawirusa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *