Connect with us

Świat

Chiny i Rosja potwierdzają wieloletnią współpracę gospodarczą

Published

on

Chiny i Rosja potwierdzają wieloletnią współpracę gospodarczą
  • Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin postanowili współpracować w wielu obszarach gospodarczych i biznesowych.
  • Chińskie media państwowe podały, że na liście dominujące było coraz częstsze używanie „lokalnej” waluty.
  • Potwierdzeniem rosyjsko-chińskiej współpracy gospodarczej jest nałożenie przez USA i ich sojuszników sankcji na Rosję za niesprowokowaną inwazję na Ukrainę.

Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin wznoszą toast na przyjęciu po rozmowach na moskiewskim Kremlu, 21 marca 2023 r.

Paweł Byrkin | AFP | Obrazy Getty’ego

PEKIN – Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się współpracować w wielu obszarach gospodarczych i biznesowych, oba kraje ogłosiły w środę.

Chińskie media państwowe podały, że na liście dominujące było coraz częstsze używanie „lokalnej” waluty. Kreml był wyraźniejszy zauważając, że juan i rubel stanowią już dwie trzecie płatności za transakcje handlowe między tymi dwoma krajami.

Inne obszary objęte porozumieniem to: rozwój handlu dwustronnego, współpraca w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego oraz rozwój infrastruktury kolejowej i innej transgranicznej infrastruktury logistycznej.

Chiny są już największym partnerem handlowym Rosji. Oficjalne oświadczenia obu stron podał niewiele szczegółów dotyczących liczb lub harmonogramu realizacji, ale zauważył, że plan koncentruje się na latach do 2030 r.

Potwierdzeniem rosyjsko-chińskiej współpracy gospodarczej jest nałożenie przez USA i ich sojuszników sankcji na Rosję za niesprowokowaną inwazję na Ukrainę. Pekin odmawia mówienia o inwazji, ale wzywa do rozmów pokojowych.

Xi udał się w tym tygodniu do Moskwy z pierwszą wizytą państwową od zdobycia bezprecedensowej trzeciej kadencji jako prezydent na początku tego miesiąca – i dalszej konsolidacji swojej władzy. „Strona rosyjska zorganizowała wielką ceremonię powitalną na lotnisku” – głosi chińska reklama. „Orkiestra wojskowa zagrała hymny narodowe Chin i Rosji”.

READ  Turcja zostaje przemianowana na „Türkiye” i zmienia nazwę w ONZ

Tak jak w przypadku ogłoszenia przez Rosję porozumienia gospodarczego, było ono bardziej szczegółowe niż oświadczenie Pekinu.

Podczas gdy strona chińska powiedziała tylko, że „zobowiąże się do znacznego zwiększenia wolumenu handlu dwustronnego do 2030 r.”, Kreml opisał planowany wzrost handlu jako „kilkakrotny”.

Chiński import z Rosji wzrósł w ubiegłym roku o prawie 49% w juanach do 763,75 miliardów juanów (110,89 miliardów dolarów), według chińskich danych celnych dostępnych za pośrednictwem Wind Information. To szybciej niż wzrost o około 28% w 2021 r.

Przeczytaj więcej o energii z CNBC Pro

W innym szczególe, o którym strona chińska nie wspomniała, rosyjskie oświadczenie mówi: „Jeśli chodzi o inwestycje, nasze kraje mają skompilowany pakiet 80 ważnych i obiecujących projektów dwustronnych w różnych dziedzinach o wartości około 165 miliardów dolarów”.

„Popieramy wykorzystanie chińskiego juana w transakcjach między Federacją Rosyjską a jej partnerami w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej” – napisał Kreml w oświadczeniu.

Dolar amerykański pozostaje zdecydowanie dominującą walutą w transakcjach globalnych, chociaż publicznie dostępne dane sugerują, że wykorzystanie juana wzrosło do niskich jednocyfrowych wartości.

Pekin promuje umiędzynarodowienie swojej waluty oraz samowystarczalność energetyczną i żywnościową.

Chiny i Rosja rozbudowują rurociąg gazu ziemnego, który zaopatruje części Chin. Podczas gdy Pekin nie podał żadnych szczegółów, strona rosyjska powiedziała w oświadczeniu w tym tygodniu dostawy gazu głównym gazociągiem „Siła Syberii” wzrosły w ciągu ostatniego roku o 50%.

Oba kraje oddzielnie zgodziły się na współpracę w dziedzinie mediów, czytamy w oficjalnych oświadczeniach. Strona rosyjska poinformowała, że ​​dotyczy to wspólnej produkcji programów telewizyjnych i innych Współpraca między mediami państwowymi obu krajów.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania Putina domniemane zbrodnie wojenne.

„Świat nie powinien dać się zwieść taktycznemu posunięciu Rosji, wspieranej przez Chiny lub jakikolwiek inny kraj, mającej na celu zamrożenie wojny na jej warunkach bez realnej drogi do przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział koordynator NSC dla Strategic Communications , Jan Kirby powiedział na odprawie na początku tego tygodnia.

„Jeśli Chiny chcą odegrać tutaj konstruktywną rolę w tym konflikcie, powinny wezwać Rosję do wycofania swoich wojsk z Ukrainy i suwerennego terytorium Ukrainy” – powiedział Kirby. kolejna instrukcja. „Powinni wezwać prezydenta Putina do zaprzestania bombardowania miast, szpitali i szkół, zakończenia zbrodni wojennych i okrucieństw oraz zakończenia wojny dzisiaj. To może się stać natychmiast”.

Po spotkaniu z Putinem w Moskwie Xi zamierza po raz pierwszy od czasu inwazji porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wall Street Journal poinformował w zeszłym tygodniu, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.

Chińskie MSZ oświadczyło, że kraj „pozostaje w kontakcie ze wszystkimi stronami”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *