Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polscy politycy spotykają się z żoną więzionego noblisty Bialackiego

Published

on

Polscy politycy spotykają się z żoną więzionego noblisty Bialackiego

Stany Zjednoczone i świat // polityka i polityka

WARSZAWA, Polska (AP) – Polscy przywódcy spotkali się we wtorek z żoną uwięzionego białoruskiego obrońcy praw człowieka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego, aby podkreślić ciągłe wsparcie Warszawy dla opozycji demokratycznej i więźniów politycznych na Białorusi.

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau spotkali się w Warszawie z Natalią Pinczuk, z wizytą miał ich też prezydent Andrzej Duda.

Bialacki jest jednym z czołowych białoruskich działaczy na rzecz praw człowieka i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 r. Został skazany na początku tego miesiąca na 10 lat więzienia, co było ostatnim krokiem w trwającej rok rozprawie z dysydentami, która ogarnęła byłą radziecką naród od 2020 r.

READ  Politycy partii rządzącej twierdzą, że w Polsce jest oprogramowanie szpiegujące Pegasus

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział, że Rau powiedział Pinczukowi, że Polska robi wszystko, by pomóc Bialackiemu i uważa go za bohatera, a jego żonę za symbol jego walki.

W rozmowie z dziennikarzami Pinczuk powiedziała, że ​​nie kontaktowała się ze swoim mężem od czasu jego skazania na początku tego miesiąca. Powiedziała, że ​​ostatni raz była z nim 10 listopada, kiedy dzieliła ich szyba i rozmawiali przez telefon.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *