Connect with us

Świat

Chiński urzędnik Unesco broni planu wpisania Wielkiej Rafy Koralowej jako „zagrożonej” | Wielka Rafa Koralowa

Published

on

Chiński gospodarz Komitetu Światowego Dziedzictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych złożył propozycję uhonorowania Wielka Rafa Koralowa jako „w niebezpieczeństwie” i odrzucił podejrzenia rządu australijskiego, że Chiny wpłynęły na odkrycie z powodów politycznych.

Nastąpiło to, gdy rząd Morrisona próbował wykorzystać nowy raport Australijskiej Agencji Badań Morskich, aby argumentować, że na rafie miało miejsce powszechne odtworzenie koralowców.

Raport, z Australijskiego Instytutu Nauk Morskich, stwierdził, że pokrywa koralowa wzrosła wzdłuż rafy o długości 2300 km po roku sprzyjających warunków bez wysokich temperatur morza i cyklonów.

Ale mówi się również, że nowe koralowce, które rosną po trzech masowych zdarzeniach bielenia w ciągu ostatnich pięciu lat, należą do szybko rosnącego gatunku, który może zostać szybko zmieciony przez burze, fale upałów oceanu i żywiące się koralowcami rozgwiazdy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych Komitet Światowego Dziedzictwa Organizacji Edukacji, Nauki i Kultury (Unesco) będzie się spotykał przez najbliższe dwa tygodnie zarówno wirtualnie, jak iw chińskim mieście Fuzhou. Biorąc pod uwagę projekt zalecenia, oczekuje się, że rafa zostanie wymieniona jako „w niebezpieczeństwie” w piątek.

Tian Xuejun, wiceminister edukacji Chin i przewodniczący tegorocznego posiedzenia komisji, powiedział na konferencji prasowej, że zmiana została oparta na danych rządu australijskiego i zaleceniach organu doradczego.

„Australia, jako państwo członkowskie Komitetu Światowego Dziedzictwa, powinna… przywiązywać wagę do opinii organów doradczych i poważnie wypełniać swój obowiązek ochrony światowego dziedzictwa zamiast wysuwania bezpodstawnych oskarżeń pod adresem innych państw” – powiedział Tian. ​według raportu Associated Press.

Tian Xuejun, wiceminister edukacji i dyrektor Chińskiej Komisji Narodowej UNESCO, przemawia w Fuzhou w niedzielę. Zdjęcie: AP

Rząd Morrisona zareagował gniewnie, gdy w zeszłym miesiącu opublikowano projekt zalecenia dotyczącego rafy. Federalny Minister Środowiska, Susan Leypowiedział, że decyzja była błędna i motywowana politycznie. Nie wymieniła Chin z nazwiska, ale media donoszą, że jest za to odpowiedzialny rząd w Pekinie.

Stosunki między dwoma narodami pogorszyły się w ostatnich latach, ponieważ Australia zablokowała chińską technologię i inwestycje w kluczową infrastrukturę oraz Chiny cła i inne środki mające na celu zmniejszenie importu z Australii.

Australijski rząd rozpoczął kampanię lobbingową, aby uniknąć listy „zagrożonych”. Ley poleciał do Europy w zeszłym tygodniu, a rządowy wysłannik ds. raf Warren Dez przyjął 14 ambasadorów w Canberze na wycieczkę z nurkowaniem na rafie.

W oświadczeniu Ley powiedział, że poniedziałkowy raport Marine Research Bureau wykazał, że 85% zbadanych raf wykazało wzrost twardej pokrywy koralowej i minimalne skutki bielenia koralowców w ciągu ostatniego roku. Powiedziała, że ​​podkreśla to pogląd rządu, że proponowana lista „zagrożonych” nie jest oparta na najnowszych informacjach.

Jednak ekolodzy i eksperci ds. raf stwierdzili, że raport Australijskiego Instytutu Nauk Morskich pokazuje, dlaczego uznany na całym świecie system raf jest zagrożony i powinien zostać umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa.

W raporcie stwierdzono, że monitorowanie pokrywy koralowej nad rafami jest „prostą i solidną miarą stanu raf”, ale nie ujawniło nic na temat „różnorodności ani składu skupisk koralowców”.

„Przewidywane skutki zmian klimatu, które obejmują częstsze i intensywniejsze masowe blaknięcie koralowców, są dziś rzeczywistością” – mówi długoterminowy program monitorowania Australijskiego Instytutu Nauk Morskich.

Dyrektor wykonawczy Australijskiego Instytutu Nauk Morskich, Paul Hardisty, powiedział, że oczekuje się, że liczba koralowców wzrośnie „w okresach niewielkich zakłóceń”.

„Kolejny rok, taki jak ten, będzie kontynuacją odbudowy rafy, ale rosnące znaczenie ekstremalnych zjawisk pogodowych związanych z klimatem i wybuchów rozgwiazdy korony cierniowej powoduje zwiększone i częstsze stresy oraz mniej możliwości regeneracji rafy” – powiedział .

Australijski Instytut Nauk Morskich zbadał stan zdrowia 127 z 3000 raf Wielkiej Rafy Koralowej w okresie od sierpnia 2020 r. do kwietnia 2021 r.

W północnej części pokrywa koralowa wzrosła z 13% w 2017 r. do 27%. Najwyższa wartość zmierzona dla regionu wyniosła 32% w 1998 roku. W środkowych częściach pokrywa koralowa wyniosła 26%, w porównaniu z 14% w 2019 r. Na południu pokrywa koralowa na 20 zbadanych rafach wynosiła 39%, w porównaniu z 11% przed dekadą.

Dr. Mike Emslie, który prowadzi program monitorowania, powiedział, że duża część wzrostu pokrywy koralowej była spowodowana przez koralowce Acropora. Powiedział, że „rosną szybko”, ale też „często pierwsi odchodzą”.

„Są one podatne na cyklony, blaknięcie koralowców i są ulubionym pożywieniem dla gwiazd morskich w koronie cierniowej” – powiedział.

Profesor Ove Hoegh-Guldberg, ekspert od wybielania raf i koralowców, powiedział, że raport nie zmienił niebezpieczeństw, na jakie był narażony.

„Możesz zrównać las deszczowy i posadzić plantację sosny i możesz mieć taką samą liczbę drzew. Ale samo skupienie się na koralowcach i koralowcach może być mylące przy próbie zrozumienia stanu całego ekosystemu ”- powiedział.

Guardian Australia ujawniony w zeszłym tygodniu Bogata w ropę Arabia Saudyjska i Bahrajn wspólnie poparły poprawki, które wspierają stanowisko Australii w sprawie rafy. Wzywają Komitet Światowego Dziedzictwa do odroczenia decyzji w sprawie listy „w niebezpieczeństwie” co najmniej do 2023 roku.

Wysoki rangą urzędnik Unesco powiedział Ley na spotkaniu twarzą w twarz w Paryżu w ubiegły wtorek, że organizacja podjęła wszelkie niezbędne kroki, zanim zaleciła sklasyfikowanie rafy jako zagrożonej.

W projekcie decyzji UNESCO stwierdzono, że długoterminowy plan Australii dotyczący rafy „wzywa do podjęcia silniejszych i jaśniejszych zobowiązań, w szczególności w celu pilnego zajęcia się skutkami zmian klimatycznych”.

Mechtild Rössler, dyrektor Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, powiedziała: „Bardzo doceniamy pracę wykonaną w Australii, ale nasz tekst w projekcie decyzji… jest propozycją wpisania tego miejsca na listę światowego dziedzictwa na ryzyko ze względu na zidentyfikowane zagrożenia.”

Posłowie i niektórzy liderzy biznesu wyrazili obawy, że lista „zagrożonych” może zaszkodzić turystyce i zagrozić egzystencji ludzi pracujących na rafie. Argumentowali, że kryzys klimatyczny zagrażający rafie nie może być rozwiązany przez samą Australię i nie powinien być wymieniony jako „zagrożony”, jeśli lista innych obszarów zagrożonych zmianami klimatu nie została zmieniona.

Ernesto Ottone Ramírez, zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. kultury, powiedział, że zagrożona lista powinna być postrzegana jako wspólne wezwanie do działania przez wszystkie państwa członkowskie.

„To coś, co powinno być postrzegane jako coś pozytywnego, a nie, jak słyszeliśmy od niektórych władz w innych krajach, jako kara” – powiedział podczas konferencji prasowej w Paryżu. „W ten sposób zachowujemy nasze dziedzictwo dla przyszłych pokoleń”.

Z powiązaną prasą

READ  Wojna zawęża przepaść między wschodem a zachodem na Ukrainie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *