Connect with us

Świat

Castillo z Peru mianuje na premiera członka partii marksistowskiej, co prawdopodobnie przestraszy inwestorów

Published

on

Nowy prezydent Peru Pedro Castillo przemawia do prawodawców i zaproszonych podczas inauguracji Kongresu w Limie, Peru, 28 lipca 2021 r. Prezydencja Peru / materiały informacyjne w REUTERS

LIMA, 29 lipca (Reuters) – Prezydent Peru Pedro Castillo mianował w czwartek premierem Guido Bellido, członka swojej partii marksistowskiej.

Bellido, wybrany na kongresmana, jest członkiem samozwańczej marksistowsko-leninowskiej partii Wolne Peru, z którą Castillo wygrał w tym roku prezydenturę.

Jego nominacja podkreśla wpływ, jaki Wolne Peru będzie miało na rząd Castillo, który ma wygasnąć w 2026 roku. Castillo często próbował, m.in. w swoim inauguracyjnym wystąpieniu w środę, przyjąć umiarkowany ton w kwestiach gospodarczych, nawet gdy członkowie partii podwajają się w wiadomościach skrajnie lewicowych.

Mimo to Bellido i reszta gabinetu muszą zostać ratyfikowane przez kierowany przez opozycję Kongres, w którym lewicowe stanowisko Bellido napotka twardą opozycję. Większość głosów w Kongresie sprawują partie centroprawicowe.

Zaprzysiężenie Bellido odbyło się w południowo-andyjskim mieście Ayacucho, gdzie Castillo, syn andyjskich rolników, wygrał osuwisko.

42-letni Bellido pochodzi z pobliskiego andyjskiego regionu Cuzco i podczas zaprzysiężenia mówił w rdzennym języku keczua. Mało znany w kręgach politycznych skoncentrowanych na Limie, ma agencję studiów magisterskich z dziedziny ekonomii INEI.

Nominacja Bellido powinna nadal straszyć inwestorów, którzy mieli nadzieję, że Castillo odwróci się od swojej skrajnie lewicowej partii po przywództwie politycznym.

Ponieważ Castillo był prawdopodobnym zwycięzcą wyborów, peruwiańska giełda papierów wartościowych i waluta Sol upadły, chociaż kluczowa pozycja w Ministerstwie Skarbu pozostaje nieobsadzona.

Źródła poinformowały Reutersa, że ​​rolę prawdopodobnie obejmie Pedro Francke, umiarkowany lewicowy ekonomista.

Partią Wolnego Peru kieruje Vladimir Cerron, neurochirurg i marksista, który podziwia rządy Kuby i Wenezueli. Cerron nie mógł kandydować na prezydenta ani objąć funkcji gabinetu z powodu wcześniejszych zarzutów o korupcję.

Sprawozdawczość Marco Aquino; Adaptacja Diane Craft i Nicka Macfie

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Brak lotów z Polski do 44 krajów. Nowa lista
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *