Connect with us

Gospodarka

Były szef Poroszenko podobno pojedzie na Ukrainę, by wnieść oskarżenie

Published

on

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mówi, że wraca na Ukrainę, by walczyć z oskarżeniami o zdradę – choć uważa je za motywowane politycznie – ponieważ uważa, że ​​zwalczanie ich jest częścią jego obrony jedności narodowej.

Poroszenko przemawiał na konferencji prasowej w Warszawie w niedzielne godziny przed planowanym lotem w poniedziałek ze stolicy Polski na Ukrainę w Kijowie, aby zmierzyć się z zarzutami w sądzie.

Prokurator twierdził, że Poroszenko, jeden z najbogatszych ukraińskich biznesmenów, był zaangażowany w sprzedaż dużych ilości węgla, który pomagał finansować wspieranych przez Rosję separatystów na wschodniej Ukrainie w latach 2014-15. Jest właścicielem imperium cukierniczego Roshen. Kijowski sąd zamroził już aktywa Poroszenki w ramach śledztwa w sprawie zarzutów zdrady stanu.

Poroszenko twierdzi, że jest niewinny. Oskarża swojego następcę, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, o próbę zdyskredytowania go politycznie, aby odwrócić uwagę od powszechnych problemów Ukrainy, w tym nieszczęść gospodarczych i rosnącej liczby zgonów z powodu COVID-19.

„Wrócę na Ukrainę, by walczyć o Ukrainę” – powiedział Poroszenko, dodając, że walkę z „umotywowanymi politycznie” zarzutami postrzega jako część swojej patriotycznej walki o naród.

Mimo powagi zarzutów Poroszenko wydawał się w niedzielę optymistą. Zapytany przez reportera, czy spodziewał się aresztowania po powrocie do domu, odpowiedział: „Zdecydowanie nie”.

Zarzuty są ostatnimi z serii zarzutów wobec Poroszenki od czasu jego porażki z Zełenskim w 2019 roku. Zarzuty wzbudziły obawy o niedemokratyczne rozrachunki na Ukrainie, a także zaalarmowały sojuszników Ukrainy. Pojawiają się, gdy Rosja gromadzi wojska wzdłuż granicy z Ukrainą, a Stany Zjednoczone wyrażają obawy, że rosyjski prezydent Władimir Putin może planować inwazję na Ukrainę.

Poroszenko powiedział, że uważa, iż oskarżenia, jakie mu stawiano, były w tym czasie szkodliwe dla kraju. Powiedział, że przywództwo Ukrainy jest odpowiedzialne za jedność narodową, a „Rosja naprawdę szuka dezintegracji i konfliktu w kraju”.

READ  Polska i Ukraina wzywają Bidena do zapobieżenia ukończeniu projektu - UNIAN

„Myślę, że jest to bardzo nieodpowiedzialne działanie obecnego kierownictwa mające na celu rozwiązanie kraju i zrujnowanie jedności” – powiedział.

Poroszenko został pokonany przez wyborców po skandalu korupcyjnym i mieszanej historii reform, ale wyszedł z silnymi patriotycznymi referencjami do pracy nad odbudową ukraińskiej armii walczącej z wspieranymi przez Rosję powstańcami na wschodzie.

Zełenski ze swojej strony twierdzi, że prowadzi walkę z oligarchami, której celem jest zmniejszenie ich wpływu na życie polityczne i gospodarcze Ukrainy.

Poroszenko od tygodni przebywa poza Ukrainą, spotykając się z przywódcami w Brukseli, Berlinie i innych europejskich stolicach.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *