Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Nowa Huta: Miasto, które przeszło od komunizmu do kapitalizmu

Published

on

Dziesięć lat temu odwiedzający miasto miałby niewiele do roboty, ale Nowa Huta nauczyła się wykorzystywać swoje komunistyczne dziedzictwo. Miasto oferuje zarówno obcokrajowcom, jak i Polakom migawkę komunizmu takiego, jaki był kiedyś. „Młody [Poles] Dziś nie mam pojęcia, jak to było – powiedział Marchocki. Wejście do Nowej Huty to jak wejście w świat rodziców i dziadków: z całkowicie odrestaurowanego Volkstheater z egipskim socrealistycznym stylem i jaskrawymi neonami. , pomników upamiętniających ruch Solidarność, który obalił komunizm w Polsce w 1989 roku, oraz około 250 bunkrów nuklearnych leżących pod miastem, relikty z czasów, gdy ludzie obawiali się nuklearnej apokalipsy.

Oprócz historii, którą można zgłębić w nowohuckim Muzeum otwartym w 2019 roku na terenie dawnego kina, główną atrakcją dla turystów jest dziś zachowana w Nowej Hucie socrealistyczna architektura. Jedna z zaledwie dwóch zaplanowanych i wybudowanych osiedli socrealistycznych na świecie, wraz z Magnitogorskiem w głębi Rosji, Nowa Huta jest czymś innym niż nudny modernizm i ponury brutalizm, zwykle kojarzony z wschodnioeuropejskim socjalizmem. Przykładem mogą być budynki przy Placu Centralnym – ironicznie przemianowane na cześć Ronalda Reagana w 2004 roku – styl socrealizmu widoczny jest także w nielicznych oryginalnych sklepach Nowej Huty. Na przykład bardzo dekoracyjne wyposażenie sklepu ze sztuką ludową Cepelix, zlokalizowany w północno-wschodniej części miasta, zaprojektowany przez najlepszych ówczesnych polskich architektów wnętrz.

możesz również być zainteresowany:
Sekrety kryjące się w Warszawie
Czego Polska może nas nauczyć o wolności?
Dlaczego Polacy Nienawidzą Reguł

Ale klejnot socrealistycznej architektury Nowej Huty mieści się w dawnym budynku administracji huty, którego imitacja renesansowej elewacji i luksusowe wnętrza wciąż odzwierciedlają ideał stylu. Chociaż technicznie zamknięte dla publiczności, Sponsoring Fundacji Nowa Huta oferuje zwiedzanie budynku, który Marchocki nazywa „najbardziej kultowym budynkiem w Nowej Hucie”. Mimo całej swojej przepychu jest to świadectwo utopijnych ambicji, z których zrodziło się miasto – ambicji, które kwestionowaliby sami robotnicy.

READ  Sąd zatwierdził tymczasowe aresztowanie Zbigniewa S. | nie o polityce

Kiedy krajem wstrząsały strajki zwoływane przez związek Solidarność w 1980 r., Huta Włodzimierza Lenina w Nowej Hucie chlubiła się 97% członkostwem w głównym oddziale związku. Kościół katolicki poparł związek, a protesty były zaciekłe, stawiając rządzących komunistów w niewiarygodnie niezręcznej sytuacji przeciwstawiania się robotnikom, których mieli reprezentować.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *